korepetycje angielski korepetycje niemiecki
Nie jesteś zalogowany.
Nie masz konta?
La Rivista: Koncert apulijskiej grupy Mascarimiri, 28.09.14,

Dawno nie było tak kolorowej jesieni - z piękną pogodą i tak wieloma ciekawymi wydarzeniami kulturalnymi!
Nam w redakcji wrzesień upływa w rytmach tarantelli, o której sporo piszemy w ostatnim numerze. Właśnie szykujemy się do niedzielnego koncertu apulijskiej grupy Mascarimiri, przed którym przeprowadzimy wywiad z muzykami. Będziecie mogli przeczytać go zapewne za jakiś czas (ach te przygotowania do druku!), ale już teraz warto poddać się magii pizziki! Koncert odbędzie się w ramach warszawskiego festiwalu Skrzyżowanie Kultur.


Żywiołowy, temperamentny zespół Mascarimirì pochodzi z malowniczego włoskiego regionu Apulia, gdzie przenikają się muzyczne nurty południowych Włoch. Projekt powstał dzięki inicjatywie dwóch braci pochodzenia romskiego, Claudio ‘Cavallo’ i Cosimo Giagnotti'ch. Mascarimirì to jeden z najbardziej znanych zespołów grających tradycyjną w regionie Apulia muzykę pizzica pizzica.

Wywodzący się z Salneto w Apulii ludowy taniec pizzica salentina związany był początkowo z kultem boga Dionizosa. My znamy go przede wszystkim jako boga wina i rozpusty, ale w starożytności wierzono także, że może on wyleczyć np. z ukąszenia pająka. W rozgrzanej słońcem Apulii o ukąszenie tarantuli nie trudno – stąd wziął się rytualny taniec, pizzica tarantina, podczas którego muzycy grają, dopóki tańcząca jak opętana ofiara ukąszenia nie padnie wyczerpana, wyrzuciwszy z siebie truciznę.

Ten żywiołowy taniec ma swoje odbicie w brzmieniu Mascarimirì. Twórczość grupy określana jest często jako Punk-Dub Tarantolato Salentino, połączenie tradycyjnej muzyki z eksperymentalnym brzmieniem i nowymi technikami. Muzyka Mascarimirì to podróż przez tradycję muzyczną włoskiego południa, to powrót do korzeni muzyki pizzica pizzica, przywracanie jej dawnego brzmienia ale i eksperymentowanie z nowym. Po opuszczeniu grupy przez Beppe Brancę, dołączył do niej młodziutki Alessio Amato, który do dziś jest jej motorem napędowym do miksowania elektronicznych brzmień.

Prostota tamburreddhu – pochodzącego z Salento tamburynu, i innych ludowych instrumentów takich jak różnego rodzaju tamburyny i flety, przenika się tu z rockowym brzmieniem gitary elektrycznej i syntezatora. Mascarimirì eksperymentują, ale robią to świadomie i z rozmysłem: zanieczyszczonej światowymi wpływami muzyce południa przywracają harmonię i temperament.

To powrót nie tylko do oryginalnych brzmień muzycznych, ale i językowych: ich teksty tworzone są w oryginalnym dialekcie regionu. Czujemy potrzebę wyrażania i komunikowania się poprzez nasz tradycyjny język – podkreśla Claudio ‘Cavallo’ Giagnotti. Dziś grupa z Muro Leccese ma na koncie sześć albumów studyjnych i napięty grafik koncertów, reprezentując najbardziej innowacyjne formacje nurtu Pizzica Pizzica z Salento. Współpracowali m.in. z takimi sławami jak Buena Vista Social Club czy Ludovico Einaudi.

Więcej przeczytacie o nim:


http://www.festival.warszawa.pl/1311_mascarimiri 2014-09-26

Aby nie widzieć poniższej reklamy:
zaloguj się jako lektor, jeżeli nie masz konta zarejestruj się.