korepetycje angielski korepetycje niemiecki
Nie jesteś zalogowany.
Nie masz konta?
Goethe-Institut w Warszawie:Niemieckie filmy w ramach 10. Święta Niemego Kina, 28.11.12.
Goethe-Institut w Warszawie:

Niemieckie filmy w ramach 10. Święta Niemego Kina

film
28 listopada–2 grudnia 2012
Kino Iluzjon
ul. Narbutta 50
Warszawa
Informacje, program towarzyszący i kalendarz projekcji


Otwarcie festiwalu 28.11.2012

Natan Mędrzec
reż. Manfred Noa
Niemcy 1922
Scenariusz filmu oparty został na pacyfistycznym poemacie dramatycznym Lessinga nawiązującym do średniowiecznych przypowieści. Jego akcja rozgrywa się w Jerozolimie w czasie trzeciej wyprawy krzyżowej, przypadającej na lata 1189- 1192. Utwór ukazuje wartości trzech wielkich religii: chrześcijaństwa, islamu i judaizmu. Głosi ich tolerancję i równouprawnienie. W 1996 roku w archiwum filmowym w Moskwie odnaleziono jedyną czarno-białą kopię dystrybucyjną filmu, którą w 2006 roku poddano procesowi restauracji i przywrócono jej pierwotną kolorystykę. Film uchodzi dzisiaj za majstersztyk niemieckiego kina niemego.

1.12.2012

Zmęczona śmierć
reż. Fritz Lang
Niemcy 1921
Monumentalne w formie dzieło Langa jest jednym z tych dokonań filmowych, których siła oddziaływania i artystycznej ekspresji sprawia, że dla kolejnych pokoleń kinomanów pozostaje niekwestionowanym arcydziełem. Film jest czteroczęściową przypowieścią o nieuchronności Przeznaczenia, determinującego ludzki los w sposób definitywny i niepodważalny. To bezlitosne fatum materializuje się tu pod postacią Śmierci, rozdzielającej dwoje kochanków. W tym niezwykłym, poetyckim obrazie, urzekającym wycyzelowaną w każdym calu stylistyką, prawdziwie wybitną kreację stworzył Bernhard Goetzke. Jego Śmierć to jedno z najciekawszych dokonań aktorskich w dziejach kina.

Puszka Pandory
reż. Georg Wilhelm Pabst
Niemcy 1928

Legendarny film G.W. Pabsta na motywach dramatów Franka Wedekinda, jeden z ostatnich, jakie wydało niemieckie kino nieme, jest mroczną opowieścią o miłości, pożądaniu, żądzach namiętności, najniższych instynktach i krwawej zbrodni. Kariera Louise Brooks – amerykańskiej aktorki, która wcieliła się w tytułową rolę Lulu, była niewątpliwie jedną z najbardziej zagadkowych w historii kina.

2.12.2012

Żona faraona
reż. Ernst Lubitsch
Niemcy 1922

Film opowiada historie niewolnicy, Greczynki Theonis, która w sposób niezamierzony przyczyniła się do wybuchu wojny miedzy Egiptem i Etiopią. To monumentalne dzieło historyczne było jedną z najdroższych i najbardziej skomplikowanych technicznie niemieckich produkcji filmowych owych czasów. Odrestaurowana kopia została zaprezentowany po raz pierwszy publicznie w 2011 roku w Berlinie.

Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów
reż. Eugen Illés
Niemcy 1918
Projekcja: 2.12.2012

Film z legenarną polską gwiazdą kina niemego – Polą Negri w roli głównej, jest cennym zabytkiem filmowym, który wytrzymał próbę czasu. Opowiada on historię wielkiej miłości Mani, pracownicy fabryki papierosów, do utalentowanego kompozytora Hansa – miłości wynikającej z fascynacji dziewczyny muzyką i tak silnej, że jest ona zdolna do największych poświęceń.
Film przez wiele lat był uznawany za bezpowrotnie zaginiony. W 2006 roku Filmoteka Narodowa odkupiła kopię filmu od czeskiego kolekcjonera, a następnie poddała ją kompleksowej cyfrowej rekonstrukcji.


http://www.goethe.de/ins/pl/war/ver/pl10171891v.htm?wt_nl=war41p l1211 2012-11-22

Aby nie widzieć poniższej reklamy:
zaloguj się jako lektor, jeżeli nie masz konta zarejestruj się.