korepetycje angielski korepetycje niemiecki
Nie jesteś zalogowany.
Nie masz konta?
G.I.:24-GODZINNA KONFERENCJA O PERFORMANSIE I CHRONOPOLITYCE TODAY TOMORROW, 6-7.10.W-wa
24-GODZINNA KONFERENCJA O PERFORMANSIE I CHRONOPOLITYCE TODAY TOMORROW

pt., 06.10.2017 -
sob., 07.10.2017

Uczestnicy konferencji: Armen Avanessian, Daniel Falb, Alexandra Laudo, Mikołaj Lewicki, Madeline Ritter oraz Brit Rodemund (DANCE ON ENSEMBLE), Bogna Świątkowska
Kuratorka: Joanna Warsza
Moderatorzy: Joanna Warsza, Armen Avanessian

Today Tomorrow to konferencja towarzysząca Festiwalowi Ciało/Umysł poświęcona zmianom w postrzeganiu paradygmatu czasu w kontekście polityki oraz performansu. Biorą w nim udział teoretycy, choreografki, kuratorki i dziennikarze zainteresowani szeroko rozumianą chronopolityką. Konferencję otworzy wykład performatywny Alexandry Laudo, który zaczyna się od objaśnienia etymologicznych korzeni terminu „zegar” pochodzących od łacińskiego clocca oznaczającego dzwon – przypominając, że początkowo czas był doświadczany przez słuchanie.

Pełen obrót kawiarni widokowej na szczycie wieży telewizyjnej w Berlinie trwał równo godzinę. Po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku tempo wzrosło i obecnie obrót trwa tylko pół godziny. Według francuskiego teoretyka Paula Virilio, geografa Davida Harveya, a potem teorii akceleracjonistów, kompresja pomiędzy czasem i przestrzenią charakteryzuje naszą epokę, w której prędkość jest ukrytą stroną władzy i kapitału. Żyjemy w erze tyranii zegara, i mimo że mamy coraz więcej narzędzi, które mają nam pomóc oszczędzić czas, jesteśmy wciąż zbyt zajęci i zbyt zabiegani. Pojęcia takie jak przyszłość, teraźniejszość i przeszłość ulegają przedefiniowaniu, zwłaszcza w europejskich społeczeństwach, gdzie za trzydzieści lat co druga osoba będzie po 60.

Zaprezentowane performanse, wykłady, dyskusje i prace artystyczne odpowiedzą na pytanie, co de facto dzieje się dziś z czasem.

Konferencji towarzyszyć będzie projekcja wideoinstalacji Standard Time Marka Formanka (Berlin). To filozoficzne doświadczenie materializowania się czasu, obserwacja przeszłości przechodzącej w przyszłość, niematerialnej pracy opartej na żmudnym powtarzaniu. A także aspiracji człowieka, żeby imitować technologię i dorównać jej precyzji, niepokoju przed przyszłością i wreszcie choreografii ludzkiej pracy. Ten napędzany siłą mięśni zegar o szwajcarskiej precyzji jest bardziej fascynującą wersją elektronicznych cyferblatów na Times Square, Trafalgar Square lub placu Tiananmen.

PROGRAM

6.10.2017
STUDIO teatrgaleria
Pałac Kultury i Nauki
pl. Defilad 1
Warszawa

19:00 występ gościnny w ramach 16. Festiwalu Ciało/Umysł:
DANCE ON ENSEMBLE/ Rabih Mroué (Niemcy / Liban)
WATER BETWEEN THREE HANDS

20:30 występ gościnny w ramach 16. Festiwalu Ciało/Umysł:
Alexandra Laudo (Hiszpania)
AN INTELLECTUAL HISTORY OF THE CLOCK, lecture performance

7.10.2017
Goethe-Institut
ul. Chmielna 13A
Warszawa

10:00–10:30 Otwarcie konferencji

10:30–11:00 Wprowadzenie: mapowanie tematów i prezentacja gości

11:00–12:00 Armen Avanessian: wykład i Q&A
PO PRZESZŁOŚCI NASTĄPI…
Według akceleracjonisty Armena Avanessiana jesteśmy świadkami zmiany kierunku czasu. Zamiast tradycyjnego następstwa przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, poprzez zmiany technologiczne i kulturowe przyszłość następuje teraz przed teraźniejszością, kiedy algorytmy wpływają na nasze decyzje i myślenie.

12:15–13:30 Brit Rodemund i Madeline Ritter z DANCE ON ENSEMBLE w rozmowie z Bogną Świątkowską i Joanną Warszą
Rozmowa na temat koncepcji artystycznej zespołu DANCE ON ENSEMBLE, zrzeszającego tancerzy i choreografów, którzy przekroczyli czterdziesty rok życia. Na przykładzie fragmentów spektakli zarówno z repertuaru DANCE ON ENSEMBLE, jak i innych przykładów, zostaną poruszone takie tematy jak: ageizm, forma fizyczna, starzenie się społeczeństw czy normy kulturowe.

14:30–15:15 Daniel Falb (Niemcy): wykład i Q&A
ŻYCIE W PREHISTOIRE
Wykład przybliży rozumienie czasu według paradygmatu antropocentrycznego, w którym ludzkie czynności zdominowały klimat i środowisko oraz wprowadzi takie pojęcia jak czas głęboki (deep time), głęboka historia (deep history), a także różnice pomiędzy posthistorią i prehistorią.

15:30–16:15 Mikołaj Lewicki (Polska): wykład i Q&A
PERFORMANCE PRZECIW PRZYSZŁOŚCI
Mikołaj Lewicki jest badaczem długoterminowych kontraktów takich jak kredyty hipoteczne czy małżeństwa, jako jedynych zobowiązań, które wyrywają nas z życia w wiecznej, płynnej teraźniejszości.

16:15–17:00 Podsumowanie

BIOGRAMY

Armen Avanessian
Filozof, akceleracjonista, obecnie redaktor w wydawnictwie Merve Verlag. Od jesieni 2017 roku będzie prowadził debaty w berlińskim teatrze Volksbühne.

Daniel Falb
Poeta i filozof, obecnie pracuje nad książką o metafizyce geofilozoficznej (Geospekulationen). Jego wiersze wydane w trzech tomach w wydawnictwie kookbooks w Berlinie zostały przetłumaczone na język polski.

Alexandra Laudo
Niezależna kuratorka z Barcelony, założycielka platformy Heroínas de la Cultura i ekspertka od czasu. Jest absolwentką CuratorLab na Uniwersytecie Konstfack w Sztokholmie.

Mikołaj Lewicki
Socjolog na Uniwersytecie Warszawskim, jego praca doktorska dotyczyła społecznych konstrukcji czasu w polskim dyskursie modernistycznym po 1989.

Madeline Ritter
Dyrektor artystyczna i założycielka zespołu DANCE ON ENSEMBLE, wiceprzewodnicząca Fundacji Piny Bausch, prawniczka. Inicjatorka m.in. Tanzplan Deutschland czy NGO DIEHL+RITTER. Wykłada komunikację kulturową.

Brit Rodemund
Choreografka, absolwentka Staatliche Ballettschule Berlin. Występowała m.in. w choreografiach Rudolfa Nurejewa, Georga Balanchina, Patrice Barta czy Williama Forsytha.

Bogna Świątkowska
Dziennikarka, inicjatorka wielu warszawskich działań kulturalnych, redaktorka naczelna „Notesu na 6 tygodni”.

Joanna Warsza
Kuratorka niezależna, dyrektorka artystyczna Public Art Munich 2018, prowadzi CuratorLab na uniwersytecie w Sztokholmie. Ostatnio wydała książke I can’t work like this: On recent boycotts in contemporary art (Berlin: Sternberg, 2017).

https://www.goethe.de/ins/pl/pl/ver.cfm?fuseaction=events.detail &event_id=21044022 2017-10-01

Aby nie widzieć poniższej reklamy:
zaloguj się jako lektor, jeżeli nie masz konta zarejestruj się.