korepetycje angielski korepetycje niemiecki
Nie jesteś zalogowany.
Nie masz konta?

Goethe-Institut: Spotkanie z pisarką - Katja Petrowska na Poddaszu Kultury w Warszawie, 15.04.16
SPOTKANIE LITERACKIE:
KATIA PETROWSKA KIJÓW – WARSZAWA – BERLIN. HISTORIA PEWNEJ RODZINY

pt., 15.04.2016
18:00
PODDASZE KULTURY

O książce „Może Estera“ rozmawiają: Katia Petrowska, autorka, Urszula Poprawska, tłumaczka powieści oraz Justyna Czechowska i Piotr Kieżun
Katia Petrowska w jednym z wywiadów stwierdziła, że książka „Może Estera“ jest odpowiedzią na pytanie, kim ona jest i skąd pochodzi. Początkiem tej zachwycającej i przejmującej książki przekraczającej granice gatunku było odkrycie, że w rodzinnej historii czegoś brakuje. Odkrywanie śladów zaprowadziło autorkę z Berlina przez Polskę na Ukrainę. Zrekonstruowana historia rodziny, na którą złożyły się elementy prawdziwe i fikcyjne, jest synonimem losu wielu rodzin w Europie Środkowej o wielonarodowych korzeniach, w tym wypadku żydowsko-polsko-ukraińskich, na tle dwudziestowiecznej historii tej części świata.

„Może Estera“ wydana w Niemczech w 2014 r. stała się najgłośniejszym debiutem ostatnich lat. Krytyka niemiecka uznała ją za arcydzieło będące „triumfem języka i triumfem humanizmu”, a autorka otrzymała za nią prestiżową nagrodę im. Ingeborg Bachmann.

„Może Estera“ ukazała się jesienią 2015 r. w polskim przekładzie autorstwa Urszuli Poprawskiej w Wydawnictwie Uniwersytetu Jagiellońskiego. Koło Kultury Radia Kraków, tj. krakowscy dziennikarze, krytycy i znawcy literatury uznali ją za książkę grudnia 2015.

Katia Petrowska ur. 1970 w Kijowie, studiowała literaturoznawstwo w Tartu w Estonii, w 1998 obroniła pracę doktorską w Moskwie. Autorka od 1999 mieszka w Berlinie. Naukę języka niemieckiego rozpoczęła w wieku dwudziestu sześciu lat. W 2014 ukazał się jej głośny debiut „Może Estera“, odznaczony m.in. nagrodą im. Ingeborg-Bachmann, nagrodą literacką „aspekte“ 2014. Książka w 2014 była nominowana do Lipskiej Nagrody Książkowej.


SZCZEGÓŁY

Język: polski i niemiecki z tłumaczeniem konsekutywnym

Więcej o wydarzeniu:


https://www.goethe.de/ins/pl/pl/ver.cfm?fuseaction=events.detail &event_id=20734430
język niemiecki
język