korepetycje angielski korepetycje niemiecki
Nie jesteś zalogowany.
Nie masz konta?

Goethe-Institut: Volker Klüpfel i Michael Kobr. Wieczór autorski i ZABAWA-QUIZ, 07.05.15, Kraków.
Autorzy popularnych kryminałów Volker Klüpfel i Michael Kobr w Polsce

Wieczór literacki
8.05.2015, godz. 18.00
Goethe-Institut, ul. Chmielna 13A, Warszawa
W języku niemieckim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski

Spotkanie prowadzi Justyna Czechowska

Wieczór autorski w Krakowie: 7.5.2015
ZABAWA-QUIZ. Do wygrania egzemplarz polskiego wydania jednej z powieści o komisarzu Kluftingerze z autografami autorów! Są już zadania 1 i 2!

Komisarz Kluftinger – Historia sukcesu

W Niemczech, gdzie od 2003 r. ukazało się osiem tomów powieści o Kluftingerze, każda część osiąga milionowe nakłady. Kilka powieści zostało już sfilmowanych.
O popularności tej serii z pewnością zdecydowały niesamowite przypadki, sympatyczny komisarz, świetne dialogi i błyskotliwy humor. Michael Kobr i Volker Klüpfel stworzyli postać inteligentnego, choć pozornie fajtłapowatego komisarza, którego nie sposób nie darzyć sympatią.

Akcja wszystkich powieści rozgrywa się w jednym regionie geograficznym Niemiec – w Allgäu, który obejmuje południowo-zachodnią Szwabię, Bawarię i Badenię-Wirtembergię, co ze względu na język stanowi nie lada wyzwanie dla tłumaczy. Agnieszka Hofmann autorka polskiego przekładu powieści „Operacja Seegrund”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Akcent, stwierdziła, że „oddanie cudownych dziwactw (komisarza Kluftingera) można porównać do skoku na bungee z Golden Gate Bridge”. Za tę powieść autorzy otrzymali MIMI – nagrodę publiczności przyznawaną przez Stowarzyszenie Księgarzy Niemieckich za najlepszy kryminał.

Najzabawniejszy duet pisarski w Niemczech

Na spotkania z autorami przychodzą tysiące czytelników, ponieważ bardziej przypominają kabaretowe spektakle niż tradycyjne wieczory literackie. Autorzy spierają się, śpiewają i z ogromnym talentem odgrywają poszczególne postaci.

Podczas wspólnej pracy pisarskiej Volker Klüpfel, rocznik 1971, były dziennikarz „Augsburger Allgemeine Zeitung” odpowiada za dialogi i akcję, a Michael Kobr, rocznik 1973, z wykształcenia nauczyciel języka niemieckiego i francuskiego, jest specjalistą od szczegółów. Autorzy chętnie pracują w pociągach, gdzie ze względu na ogromną liczbę spotkań z czytelnikami (średnio 100-120 w roku), spędzają mnóstwo czasu. Podobno postać kultowego komisarza Kluftingera jest wzorowana na ojcu Volkera Klüpfela znanego z negatywnego stosunku do nowinek technicznych. Dzięki sławie zdobytej tą niezwykle popularną serią powieści kryminalnych duet K&K ma łatwiejszy dostęp do policyjnych tajemnic, dlatego każdy kolejny tom oparty jest na szczegółowych badaniach.

Po polsku ukazały się do tej pory dwie części cyklu – obie w Wydawnictwie Akcent. W „Szczodrych godach”, których akcja rozgrywa się w odciętym od świata przez burzę śnieżną hotelu, komisarz Kluftinger musi rozwikłać zagadkę morderstwa w zamkniętym od wewnątrz pokoju. „Operacja Seegrund” nawiązuje do niewyjaśnionego dotąd, tajemniczego epizodu z hitlerowskich Niemiec.

W tym roku w maju – w czasie tournee pisarzy po Polsce – Wydawnictwo Akcent opublikuje kolejną powieść o Kluftingerze „Serdeczna krew“ („Herzblut”) w przekładzie Anny Grysińskiej. Komisarz Kluftinger jest przekonany, że podczas anonimowego telefonu stał się świadkiem morderstwa. Na miejscu nie znajduje jednak zwłok, za to widzi mnóstwo krwi….

ZABAWA-QUIZ „Czy znasz komisarza Kluftingera?“
W dniach 28 i 30 kwietnia oraz 4 i 5 maja opublikujemy na tej stronie cztery zadania quizu. Liczy się kreatywność i poczucie humoru. Spośród autorów wszystkich nadesłanych odpowiedzi wylosujemy szczęśliwców, którzy podczas spotkania z pisarzami otrzymają egzemplarz polskiego wydania jednej z powieści z autografami autorów.
Losowanie odbędzie się podczas spotkania z autorami. Odbiór nagrody wyłącznie osobiście w Goethe-Institut 8 maja 2015. Ostateczny termin nadsyłania odpowiedzi: 7 maja 2014.

Zadania quizu

Fragment okładki: Volker Klüpfel i Michael Kobr: Rauhnacht; ˆ Droemer VerlagNależy przeczytać zamieszczony w zadaniu fragment powieści, wybrać najbardziej prawdopodobną odpowiedź lub podać własną wersję wydarzeń. Numer zadania i numer wybranej odpowiedzi należy przesłać pod adresem:
Mail Symbolbibl@warschau.goethe.org

Organizatorami przyjazdu do Polski duetu K&K jest Goethe-Institut we współpracy z Wydawnictwem Akcent.

Zadanie 1 i 2 oraz więcej szczegółów:

http://www.goethe.de/ins/pl/war/ver/pl14225914v.htm#Klufti
język niemiecki