korepetycje angielski korepetycje niemiecki
Nie jesteś zalogowany.
Nie masz konta?

GOETHE-INSTITUT: PREMIERA KSIĄŻKI ARTUR BECKER „KOSMOPOLSKA I KOSMOPOLACY. W POSZUKIWANIU..."29.01.
PREMIERA KSIĄŻKI
ARTUR BECKER „KOSMOPOLSKA I KOSMOPOLACY. W POSZUKIWANIU EUROPEJSKIEGO DOMU”

śr., 29.01.2020

18:00
GOETHE-INSTITUT WARSZAWA
ul. Chmielna 13A
wejście od ul. Chmielnej 11
00-021 Warszawa

(wydawnictwo Universitas 2019)

Spotkanie z Arturem Beckerem poprowadzi Bogusław Chrabota, redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita”

Kosmopolska Artura Beckera to nie tylko mityczna kraina wolności i szczęśliwości, która jest odpowiedzią na Ziemię Ulro i szyderczy głos zimnego rozumu ­– Kosmopolska jest także opowieścią o korzeniach europejskich autora ­- jego pochodzeniu. Becker szuka odpowiedzi na najważniejsze pytania: Jaka jest tożsamość współczesnego Europejczyka, jaka migranta?
Krytyk literacki Peter Hamm stwierdził: „Kosmopolak jest współczesnym typem: niezależnym od swojej narodowości, który jednakże w żaden sposób nie zaprzecza swojemu pochodzeniu i swoim korzeniom, ale stara się, aby były one owocne dla większej, ponadnarodowej sprawy.”

„Dzisiaj eseje Beckera stały się bardziej aktualne aniżeli były w momencie ich powstania. Tematy w nich zawarte mogą się stać podstawą do szerzej zakrojonej dyskusji publicznej, gdyż czytamy w nich o kondycji migranta XX i XXI wieku, o różnicach między fenomenami fal migracyjnych i znajdujemy w nich szereg rozwiązań dla bytu migranta i bytu kraju, do którego migranci przybywają.”
(Monika Wolting, „Odra”, 12/2019)

Artur Becker urodził się w 1968 r. w Bartoszycach. W 1985 r. wyjechał na stałe do Niemiec. Pisze w języku niemieckim powieści, opowiadania, wiersze i eseje, regularnie publikuje we „Frankfurter Rundschau”, także tłumaczy. Większość jego powieści związana jest tematycznie z Warmią i Mazurami. W Niemczech opublikował do tej pory kilkanaście powieści, nowele oraz tomiki wierszy. Ostatnio ukazały się: Kosmopolen. Auf der Suche nach einem europäischen Zuhause, Essays (weissbooks.w, Frankfurt am Main 2016), Der unsterbliche Mr. Lindley, Hotelroman (weissbooks.w, Frankfurt am Main 2018), Drang nach Osten, Roman (weissbooks.w, Frankfurt am Main 2019). W Polsce ukazały się dotychczas dwie z jego powieści: Kino Muza (Borussia, Olsztyn 2009) oraz Nóż w wódzie. Pieśń o topielcach (Borussia, Olsztyn 2013). Artur Becker jest członkiem niemieckiego PEN Clubu, wielokrotnie nagradzanym za swoją twórczość, m.in. prestiżową nagrodą im. Adelberta von Chamisso oraz nagrodą DIALOG.
arturbecker.de

Współpraca: wydawnictwo Universitas
https://www.goethe.de/ins/pl/pl/ver.cfm?fuseaction=events.detail &event_id=21748024