korepetycje angielski korepetycje niemiecki
Nie jesteś zalogowany.
Nie masz konta?

GOETHE-INSTITUT: GERTRUD GRUNOW I BAUHAUS
GERTRUD GRUNOW I BAUHAUS

WYOBRAŹ SOBIE, ŻE ZMIERZASZ W STRONĘ MURU NIEBIESKIEGO KOLORU

Bauhaus to jedna z pierwszych uczelni w Niemczech, na które przyjmowano także kobiety. Jedną z nich była Gertrud Grunow – badała ona związki pomiędzy ludzkim ciałem a kolorem i dźwiękiem. Nowatorskie idee tej wykładowczyni przybliża Paulina Olszewska.

Patrząc na jej portret z 1936 roku widzimy kobietę w sile wieku z włosami upiętymi w kok. Z białym żabotem zapiętym pod szyją przyozdobionym staromodną broszką. Z pewnością z wyglądu bliżej jej do starej panny z dziewiętnastowiecznych powieści niż do jednej z tych atletycznych bauhausowych dziewczyn uchwyconych przez obiektyw T. Lux Feiningera. Jednak za tym staromodnym wyglądem kryje się nietuzinkowa postać. To Gertrud Grunow: nauczycielka i teoretyczka, która poprzez swoje nowatorskie zajęcia prowadzone w latach 1920-1924 na weimarskim Bauhausie miała znaczący wpływ na studentów i wykładowców: wszystkich tych późniejszych artystów, architektów i dizajnerów, którzy tworzyli nowy modernistyczny świat.

Urodzona w Berlinie w 1870 roku Gertrud Grunow, z wykształcenia śpiewaczka i nauczycielka śpiewu, w wieku 28 lat rozpoczyna pracę w szkole w Remscheid. To tam dowiaduje się o szwajcarskim pedagogu Emilu Jaques'u Dalcroze, który na uniwersytecie w Genewie opracowuje nowe metody kształcenia muzycznego dzieci i młodzieży. Zajęcia te noszą nazwę gimnastyki rytmicznej (rhytmische Gymnastik) i łączą w sobie ćwiczenia z solfeżu z serią rytmicznych układów ruchowych wykonywanych do muzyki. Celem ćwiczeń jest nauka harmonii, która uważana jest za źródło zdrowia a także właściwego rozwoju nerwowego dzieci oraz młodzieży. Zainteresowana nowym podejściem Grunow bierze udział w kursie Dalcroza, a potem włącza ją do swoich zajęć – ale we własnej interpretacji. Swoje pedagogiczne obserwacje i rozważania publikuje w szeregu czasopism, co ewidentnie musi zostać zauważone przez innych teoretyków. W 1917 roku Grunow, która już od roku mieszka z powrotem w Berlinie, bierze udział w pierwszej Konferencji Estetycznej, na której spotyka Waltera Gropiusa.
Gropius przypomina sobie o Grunow dwa lata później, kiedy w Weimarze zakłada nową szkołę artystyczną – Bauhaus.

Czytaj cały artykuł:

https://www.goethe.de/ins/pl/pl/kul/mag/21624021.html