korepetycje angielski korepetycje niemiecki
Nie jesteś zalogowany.
Nie masz konta?

Goethe-Institut: Festiwal bajkowy - “ERZÄHLE MIR ……EIN MÄRCHEN“



Tytuł projektu: Festiwal bajkowy - “ERZÄHLE MIR ……EIN MÄRCHEN“
Czas trwania projektu:
maj 2012 –listopad 2012
rok szkolny 2011/2012: kwiecień - czerwiec
rok szkolny 2012/2013: wrzesień –listopad
Faza aktywna: kwiecień -czerwiec 2012 + wrzesień 2012
Koniec czerwca – wszystkie grupy prezentują swoje inscenizacje bajek (prawdopodobnie w jednej z sal konferencyjnych ORE)

Zwycięska grupa zaprezentuje się dodatkowo:
24 września - w ramach Europejskiego Dnia Języków
29 września - w ramach Dnia Nauczyciela organizowanego w Goethe-Institut
8 listopada - na otwarciu wystawy z plakatami bajkowymi

Grupa docelowa: młodzież licealna 16 -18 lat (7 szkół warszawskich), która ma w programie język niemiecki – około 120 uczniów
W każdej z wybranych 7 szkół warszawskich nauczyciele języka niemieckiego wybierają spośród wszystkich uczących się języka niemieckiego w szkole
grupę uczniów (max. 15 osób z poziomem językowym B1)
Ze względu na to, że aktywności pozaszkolne grupy zwycięskiej przewidziane są na pierwsza połowę roku szkolnego 2012/2013, projekt wyklucza uczestnictwo młodzieży z klas maturalnych.
W grudniu 2012 przypada dwusetna rocznica pierwszego wydania „Baśni dla dzieci i dla domu” braci Grimm, które od pokoleń towarzyszą dzieciom na całym świecie. Baśnie braci Grimm, które przetłumaczono na ponad 160 języków i których światowy nakład prawdopodobnie przekroczył już miliard egzemplarzy, są, obok Biblii Marcina Lutra, najpopularniejszą publikacją w dziejach niemieckiej literatury, która nieprzerwanie od dwustu lat znajduje rzesze czytelników i jest źródłem motywów, po które chętnie sięgają różnorodni twórcy. Z tej okazji Goethe-Institut stworzył projekt regionalny, którego tematem są bajki. Jednym z elementów projektu jest „Bajkowy Festiwal Teatralny”. Do projektu zostanie zaproszonych 7 szkół. Każda szkoła wybierze jedną z wcześniej wybranych przez Goethe-Institut bajek Braci Grimm. W każdej z bajek występuje czarodziejska liczba siedem. Pierwsze szkoła ma największy wybór.
W tym projekcie połączenie literatury, kultury Niemiec oraz języka niemieckiego ma zmotywować oraz zachęcić uczniów do nauki języków obcych, na przykładzie języka niemieckiego. Poprzez „zabawę” w teatr uczniowie zostaną zmotywowani do nauki. Projekt składa się z aktywności podczas zajęć szkolnych oraz aktywności pozaszkolnych.
Aktywności w szkole wymagają kooperacji nauczyciela języka niemieckiego z uczniami. Nauczyciel pracuje z młodzieżą na lekcjach niemieckiego i zapoznaje ją ze słownictwem oraz treścią bajki. Młodzież porusza w rozmowach z nauczycielem problemy występujące w bajce i dyskutuje na temat wartość, poczym próbuje odnaleźć jej związek z rzeczywistością i ją uwspółcześnić.
W kolejnym etapie nauczycieli wspólnie z uczniami zaczynają pracę nad przygotowaniem inscenizacji wybranej baśni. Uczniowie mają możliwość zaproponować jej współczesny wariant. Uczniowie przygotowują samodzielnie kostiumy i dekorację.
W połowie czerwca wszystkie grupy spotykają się na festiwalu teatralnym, gdzie każda grupa zaprezentuje efekt swojej pracy. Podczas festiwalu jury Goethe-Institut wyłoni zwycięską drużynę.
Każda grupa prowadzi dokumentacje z prób i przygotowań oraz przygotowuje reportaż/pamiętnik z trwania projektu, który zostanie przekazany w formie papierowej i elektronicznej koordynatorowi projektu z ramienia Goethe-Institut.
Najlepsza drużyna wygrywa wrześniowe profesjonalne warsztaty teatralne z aktorem, który bardzo dobrze włada językiem niemieckim. Aktor pracuje wraz z uczniami oraz nauczycielem języka niemieckiego nad udoskonaleniem swojej inscenizacji. Dzięki pracy z profesjonalistą uczniowie:
- ulepszają swój warsztat teatralny
- uczą się uruchomić swój głos i ciało
- uczą się używać i wyrażać emocję
- uczyć się interpretować tekst
- przełamują swoją wstydliwość
- poznają techniki walki ze stresem i z tremą
- rozwijają swoją fantazję
Warsztaty mają przygotować młodzież do kolejnych występów, podczas których będą prezentować szerokiej publiczności swoje przedstawienie:
24 września - w ramach Europejskiego Dnia Języków
29 września - w ramach Dnia Nauczyciela organizowanego w Goethe-Institut
8 listopada - na otwarciu wystawy z plakatami bajkowymi
Projekt przyczyni się do:

- Nowe metody w dydaktyce nauczanie języków obcych
- wzrostu sympatii dla Niemiec i języka niemieckiego
- zwiększenia motywacji do nauki języka niemieckiego
- integracji między nauczycielami języka niemieckiego i uczniami
- przekazania aktualnego obrazu Niemiec: dwusetna rocznica wydania Baśni Braci Grimm


Patrycja Tajer
tajer@warschau.goethe.org
22 505 90 22

http://www.goethe.de/ins/pl/war/ver/de9010041v.htm
język niemiecki