korepetycje angielski korepetycje niemiecki
Nie jesteś zalogowany.
Nie masz konta?

Portal Praca.pl: Państwo wspiera mobilność zawodową Polaków. Jakie są efekty?
Portal Praca.pl: Państwo wspiera mobilność zawodową Polaków. Jakie są efekty?

Bony na zasiedlenie są jednym z narzędzi aktywizacji bezrobotnych oferowanych przez urzędy pracy. Weszły w życie w 2014 roku wraz z nową ustawą o promocji zatrudnienia, a ich wysokość może sięgać maksymalnie dwukrotności średniego wynagrodzenia.

Państwo usiłuje zachęcić Polaków do większej mobilności zawodowej wewnątrz kraju. Osoby, które zdecydują się zmienić miejsce zamieszkania ze względu na nową pracę otrzymają pomoc finansową, co ma ułatwić im rozpoczęcie życia w innym mieście np. umożliwić wynajem mieszkania.

Bon został przeznaczony dla bezrobotnych, którzy nie przekroczyli jeszcze 30 roku życia i zdecydowali się na pracę w miejscu oddalonym od dotychczasowego miejsca zamieszkania o przynamniej 80 km lub 3 godzin czasu dojazdu.

Konieczne jest, aby byli zarejestrowani w urzędzie pracy przynajmniej od trzech miesięcy oraz znajdowali się w pierwszym lub drugim profilu zaszeregowania dla bezrobotnych. Ponadto muszą podjąć pracę na co najmniej pół roku i otrzymywać za nią co najmniej minimalne wynagrodzenie.

Obowiązki pracownika

Po otrzymaniu bonu pracownik pozostaje pod swoistą kontrolą urzędu pracy. W ciągu 30 dni musi przedstawić dokumenty potwierdzające otrzymanie pracy w miejscu, które spełnia kryteria jego przyznania.

Z kolei w ciągu 8 miesięcy muszą potwierdzić pozostawanie w zatrudnieniu, posiadanie innej pracy lub prowadzenie działalności gospodarczej przez wspomniany już wcześniej okres pół roku. Ewentualna utrata pracy musi być zaś zgłoszona do PUP nie później niż 7 dni od zaistnienia tego faktu.

Polacy niechętni migracji wewnętrznej

Mimo takiej zachęty, Polacy pozostają sceptyczni wobec migracji wewnętrznej za pracą. Z danych GUS wynika, że jedynie nieco powyżej 2,6 tys. młodych ludzi skorzystało z takiego bonu w pierwszym półroczu bieżącego roku. W 2014 roku był to niecały tysiąc osób.

Planując migrację zawodową ludzie w dalszym ciągu biorą pod uwagę przede wszystkim wyjazd do pracy za granicę. Jak wynika z badania, przeprowadzonego przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami, takie plany ma aż 46% obecnych studentów. Planują wyjechać po zakończeniu nauki.

Swój wybór uzasadniają tym, że praca za granicą wiąże się z lepszymi zarobkami i większymi możliwościami rozwoju. Najpopularniejszymi kierunkami emigracji pozostają Wielka Brytania, Niemcy, Holandia czy Norwegia.
http://www.praca.pl/poradniki/rynek-pracy/panstwo-wspiera-mobiln osc-zawodowa-polakow-jakie-sa-efekty_pr-1497.html