korepetycje angielski korepetycje niemiecki
Nie jesteś zalogowany.
Nie masz konta?

NIEMIECKA DO KWADRATU. Cykl dyskusji o literaturze niemieckojęzycznej, 28.01.20, Kraków.
NIEMIECKA DO KWADRATU
Cykl dyskusji o literaturze niemieckojęzycznej

wt., 28.01.2020

18:30
GOETHE-INSTITUT KRAKAU
Rynek Główny 20
Kraków

Wśród książek wydawanych w Polsce, tłumaczenia literatury z niemieckiego obszaru językowego zajmują stałe miejsce. W 2018 roku, według danych z Biblioteki Narodowej, opublikowano 26 przekładów literatury pięknej i 47 literatury faktu. Czasem trudno wybrać z nich te, które koniecznie trzeba przeczytać. Zdarza się też, że wybitne książki giną wśród tysięcy nowości pojawiających się każdego roku na księgarskich półkach, a inne, zaliczane do klasyki powoli odchodzą w zapomnienie.

W naszym nowym cyklu „Niemiecka do kwadratu” będziemy czytać nowości i klasykę niemiecką dostępną w przekładach, spierać się o te lektury i rekomendować książki, których nie można pominąć. Do stałej trójki dyskutujących za każdym razem dołączy nowy gość. Zapraszamy gorąco do posłuchania i dyskutowania z nami o niemieckiej literaturze!

Stały zespół „Niemieckiej do kwadratu” tworzą:

Małgorzata I. Niemczyńska - absolwentka komparatystyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarka „Gazety Wyborczej”, reporterka „Dużego Formatu”, autorka książki „Mrożek. Striptiz neurotyka” (2013). Laureatka Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej oraz Nagrody Dziennikarzy Małopolski, trzykrotna finalistka konkursu Grand Press. Stypendystka Miasta Krakowa i programu Wyszehradzkich Rezydencji Literackich.

Marcin Wilk – autor książek, dziennikarz, publicysta, krytyk, kurator programów związanych z literaturą. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Publikował na łamach m.in. Polityki, Tygodnika Powszechnego, Przekroju, art.papieru, Czasu Kultury, Dekady Literackiej, Ha!artu, Krakowa, onet.pl, Pograniczy, Prime'u, Radaru, Zadry, Przeglądu Polskiego, Lampy. Prowadzi blog literacki Wyliczanka. Opublikował m.in. Tyle słońca. Anna Jantar. Biografia, Kwiatkowska. Żarty się skończyły, Pokój z widokiem. Lato 1939.

Elżbieta Jeleń – absolwentka germanistyki i podyplomowych studiów dla tłumaczy na Uniwersytecie Jagiellońskim, kierowniczka działu biblioteka i informacja w Goethe-Institut w Krakowie, organizatorka projektów literackich i tłumaczeniowych.

Gościem pierwszej dyskusji będzie Anna Marchewka - literaturoznawczyni, krytyczka literacka, publikowała na łamach (m.in.) „Lampy”, „Zadry”, „Znaku”, „Zeszytów Literackich”, „Dwutygodnika” i „Tygodnika Powszechnego”. W miesięczniku „Znak” opiekuje się rubryką Stacja: literatura. Współprowadziła poświęcone literaturze programy radiowe (Koło Kultury) i telewizyjne (Czytelnia, Czytanie to awantura, Myślnik). Autorka książki Ślady nieobecności. Poszukiwanie Ireny Szelburg (2014). Przy Katedrze Krytyki Współczesnej UJ prowadzi zajęcia poświęcone literaturze popularnej, literaturze polskiej po '89 roku oraz współczesnemu życiu literackiemu. Współtworzy Pracownię Pytań Krytycznych.

Podczas pierwszego spotkania w cyklu „Niemiecka do kwadratu” porozmawiamy o dwóch powieściach: „Klucz do ogrodu” Jenny Erpenbeck (Wydawnictwo W.A.B., 2010, przekład Eliza Borg) oraz „Dziś, w dziewięćdziesiątą rocznicę” Uwe Johnsona (Wydawnictwo OdDO, 2019, przekład Sława Lisiecka).

Jenny Erpenbeck „Klucz do ogrodu” - Bohaterowie Erpenbeck przychodzą i odchodzą, w rytmie przypływów i odpływów, a ich uczucia, przeżycia, słowa i czyny osadzają się, niczym warstwy geologiczne, w osobliwym miejscu na Ziemi, jakim jest domek nad brzegiem Morza Brandenburskiego. Bezbronni wobec historii, jak ziemia wobec nacisku lodowca, zdają się poddawać jej małym i wielkim wyrokom. Tak jak wójt i jego cztery córki: Greta, Hedwiga, Emma i Klara, z których zadrwił los. Tak jak Hermine i Artur, żydowscy właściciele domku, zmuszeni do jego sprzedania. Tak jak pracujący dla nazistów architekt, który odkupił domek. Wreszcie tak jak ogrodnik, który powraca pomiędzy kolejnymi rozdziałami, by sadzić, przycinać i pielęgnować rośliny.

Uwe Johnson „Dziś, w dziewięćdziesiątą rocznicę” - to ostatni, niedokończony projekt prozatorski jednego z największych i najoryginalniejszych pisarzy niemieckich XX wieku. Autor wraca tu do dziejów rodziny Cresspahlów, znanej także polskim czytelnikom z powieści "Domniemania w sprawie Jakuba". Tym razem Gesine Cresspahl próbuje opisać i zrozumieć życie swojego ojca, Heinricha, także jego decyzję powrotu z emigracji do faszystowskich Niemiec w 1933 roku. Indywidualny los splata się tu z wydarzeniami historycznymi i politycznymi XIX i XX wieku, oddanymi z wyjątkową wnikliwością i nie bez gorzkiej ironii.
https://www.goethe.de/ins/pl/pl/ver.cfm?fuseaction=events.detail &event_id=21745142