korepetycje angielski korepetycje niemiecki
Nie jesteś zalogowany.
Nie masz konta?

Goethe-Institut: Dyskusja o wielokulturowej scenie artystycznej Berlina oraz...16.04.14, Warszawa.
Goethe-Institut: Dyskusja o wielokulturowej scenie artystycznej Berlina oraz zapowiedź 8. Berlin Biennale

I don’t live in Germany, I live in Berlin.
Dyskusja o scenie artystycznej w Berlinie i 8. Berlin Biennale
dyskusja
16.04.2014, godz. 19.00
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Laboratorium
ul. Jazdów 2
Warszawa

z angielsko-polskim tłumaczeniem symulatnicznym

wstęp wolny

Nadchodzące 8. Berlin Biennale, program niezależnej galerii Savvy oraz inne najciekawsze (glo)kalne wydarzenia w Berlinie. Rozmowa o o artystycznym wielokulturowym fenomenie Berlina z punktu widzenia międzynarodowych kuratorów pracujących w tych mieście lub z artystami osiadłymi w Berlinie.

Udział biorą:
Natasha Ginwala, członkini zespołu artystycznego 8. Berin Biennale
Alya Sebti, kuratorka 5. Marrakesh Biennale
Bonaventure Ndikung, założyciel i dyrektor Savvy Contemporary w Berlinie
Angelika Stepken, dyrektorka Villa Romana w Florencji, kuratorka wystawy „Future Perfect”
oraz via skype Juan Gaitan, Kurator 8. Berlin Biennale

Joanna Warsza, kuratorka programu publicznego Manifesta 10 w Petersburgu

Wydarzenie w ramach programu towarzyszącego wystawie ifa „Czas przyszły dokonany. Współczesna sztuka z Niemiec“

You too can be like us (Też możecie być tacy jak my) – plakaty z takimi hasłami widniały na ulicach Berlina kilka lat temu. Afisze zapowiadały serię wydarzeń w HAU – jednym z najciekawszych teatrów w mieście. Slogan był cytatem z amerykańskich programów re-edukacji i denazyfikacji, które alianci wprowadzali w Berlinie i w całych Niemczech po 1945 roku, aby normalizować społeczeństwo.

Dziś takie same hasło mogłoby sławić raczej niesamowitą aurę, którą miasto zyskało po reunifikacji. Berlin – jako najbardziej zachodnia stolica Wschodu i najbardziej wschodni przyczółek zachodu, jest wciaż jednym z najbardziej fascynujacych, historycznie złożonych, progresywnych i jednocześnie zrelaksowanych europejskich miast. Jako jeden z niemieckich landów miasto ma jednocześnie status republiki.

Nagromadzenie lokalnych sprzeczności jest wyjątkowe: nadprodukcja sztuki, która sprawia, że w piątek wieczorem chcesz raczej zostać w domu, pałac pruski, który ma być odtworzony w centrum miasta, na miejscu dawengo parlamentu NRD, kawiarnia na szczycie wieży telewizyjnej, której pełen obrót przed 1989 zajmował 60min, a dziś tylko 30, snobizm na ‘poor and sexy’ w mieście, które jest jednocześnie stolicą najlepiej prosperującego kraju Europy; Einheit - retoryka zjednoczenia, która objawia się w najeździe Szwabów na Prenzlauerberg; post-narodowa atmosfera tolerancji wobec coraz większej ilości mieszkańców nie-mówiących po niemiecku, i wreszcie heterogeniczna i często uparcie dysfunkcyjna tkanka miejska.

Rozmowa będzie się toczyć o Berlinie, a także o bardzo ciekawych (glo)kalnych wydarzeniach – jak m.in. nadchodzące 8. Berlin Biennale, program niezależnej galerii Savvy – z punktu widzenia międzynarodowych kuratorów pracujących w tych mieście lub z artystami osiadłymi w Berlinie. (Joanna Warsza)

Współpraca: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.

http://www.goethe.de/ins/pl/war/ver/pl12579576v.htm?wt_nl=war10p l0414
język niemiecki