korepetycje angielski korepetycje niemiecki
Nie jesteś zalogowany.
Nie masz konta?

G.I i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN: FILM NIEMY Z MUZYKĄ NA ŻYWO „DAS ALTE GESETZ“, 29.03.18

FILM NIEMY Z MUZYKĄ NA ŻYWO
„DAS ALTE GESETZ“ (STARE PRAWO)

czw., 29.03.2018

19:00
WARSZAWA
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
ul. Anielewicza 6
Warszawa

Das alte Gesetz / Stare prawo, Reżyseria Ewald André Dupont (1923), Niemcy
Muzyka Philippe Schoeller
Wykonanie Orchester Jakobsplatz München, dyrygent Daniel Grossmann

Bilety 30,- pln

Koncert cenionej niemieckiej orkiestry kameralnej Orchester Jakobsplatz, która zagra podczas projekcji odrestaurowanej kopii filmu niemego "Das alte Gesetz / Stare prawo". Pierwszy premierowy pokaz cyfrowo odrestaurowanej kopii odbył się w lutym na 68. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Berlinale. Premierze towarzyszyła nowa muzyka, której autorem jest francuski kompozytor Philippe Schoeller.

Projekcja filmu z muzyką na żywo podczas Berlinale stanowiła początek tournee po Europie Środkowo-Wschodniej z etapami w Wilnie, Budapeszcie, Warszawie i Wiedniu oraz dodatkowo na kontynencie amerykańskim w San Francisco podczas Silent Film Festival.

„Das alte Gesetz/Stare prawo“ stanowi ważne dzieło niemiecko-żydowskiej historii kinematografii. Film porusza kwestię asymilacji Żydów w XIX wieku w Europie i przeciwstawia uduchowiony świat wschodnioeuropejskiego sztetl z liberalnym Wiedniem lat 1860.

W połowie XIX wieku Baruch - syn rabina - postanawia odejść ze swojego sztetla, aby zostać aktorem. W pierwszej kolejności dołącza do wędrownej grupy teatralnej i otrzymuje angaż w wiedeńskim Burgtheater. Baruchowi udaje się zostać odnoszącą sukcesy gwiazdą. Jego ojciec Rabbi Mayer jest przerażony życiem swojego syna i wyrzeka się go. Gdy jednak przychodzi na przedstawienie "Don Carlos" z synem w roli głównej, jest pod wielkim wrażeniem jego gry, dostrzega w nim łaskę Boga i przebacza mu. Baruch wraca do domu, gdzie czeka na niego jego nastoletnia miłość, Estera.

Philippe Schoeller (1957), francuski kompozytor. W latach 1982-1986 uczęszczał do klas Pierre’a Bouleza w Collège de France, jak również Franco Donatoniego i Iannisa Xenakisa w paryskim konserwatorium i École des Hautes Études. Decydujący woływ na jego twórczość miały kontakty z Helmutem Lachenmannem, Henrim Dutilleux, Elliottem Carterem i Wolfgangiem Rihmem. Jego muzyka otrzymała wiele nagród (od międzynarodowych konkursów kompozytorskich Antidogma i "Henri Dutilleux", Fundacji Natixis, Sacema), jest napisana dla bardzo różnych składów z elektroniką lub bez. Philippe Schoeller prowadzi także wykłady, uczy analizy i kompozycji w konserwatorium w Lyonie.

Orchester Jakobsplatz München (OJM) została założona w 2005 roku przez dyrygenta Daniela Grossmanna i tworzy przestrzenie i możliwości rozwoju dla żywej niemiecko-żydowskiej kultury współczesnej. Wchodzący w jej skład muzycy pochodzą z ponad 20 krajów. Sercem artystycznej działalności OJM jest tworzenie doświadczeń, które przełamują i poszerzają zwyczajowe granice koncertu, zawsze skoncentrowane na niemiecko-żydowskiej kulturze. Związek ze współczesnością podkreślają kompozycje pisane specjalnie na zamówienie zespołu. Orkiestra koncertowała w Austrii, na Węgrzech, w Rumunii, Izraelu, Mołdawii, Ukrainie, Uzbekistanie, Czechach, Szwecji i Ameryce Północnej. Na swoim koncie Orkiestra ma również występy ze znanymi solistami, takimi jak Ingeborg Danz, Anne-Sophie Mutter, Reto Bieri, Daniel Hope, Sergei Leiferkus i Christoph Prégardien.

Produkcja Deutsche Kinemathek, Berlin, ZDF/ARTE, Orchester Jakobsplatz München. Współpraca Goethe-Institut i Sunrise Foundation for Education and the Arts, San Diego.

Wydarzenie w Warszawie organizowane we współpracy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
https://www.goethe.de/ins/pl/pl/ver.cfm?fuseaction=events.detail &event_id=21205996
język niemiecki