korepetycje angielski korepetycje niemiecki
Nie jesteś zalogowany.
Nie masz konta?

VIII Ogólnopolski Festiwal Małych Form Scenicznych AbrAcAdAbrA - Bydgoszcz 11.06.2010

PROF-EUROPE Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Francuskiego w Polsce
Oddział Regionalny Bydgoszcz-Toruń

organizuje:

VIII Ogólnopolski Festiwal Małych Form Scenicznych AbrAcAdAbrA „Pierwsze kroki na scenie w języku francuskim”

Podstawowym celem Festiwalu jest rozwijanie zdolności artystyczno-językowych dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów. Przygotowania do występów teatralnych służą ponadto rozwijaniu umiejętności pracy w grupie, motywują do nauki języka francuskiego oraz zachęcają do czynnego udziału we francuskojęzycznych konkursach. Przedstawienia przygotowane przez uczniów są prezentowane w obecności szerokiego grona publiczności. Jest to również okazja do ukazania rodzicom uczniów, że język francuski jest przystępny, piękny i zabawny, a jego nauka umożliwia wszechstronny rozwój ich dzieci.
Uczniowie szkół podstawowych oraz dzieci w wieku przedszkolnym mogą się sprawdzić zarówno w małych formach takich jak piosenka, rymowanka czy wiersz, jak również przygotować krótką inscenizację sztuki teatralnej. Natomiast gimnazjaliści przygotowują sztukę teatralną pod kierunkiem swojego nauczyciela języka francuskiego i przedstawiają ją Jury oraz publiczności.

Wiek uczestników konkursu: 5-16 lat
Zasięg konkursu: krajowy

Terminy poszczególnych etapów konkursu:
- Nadesłanie karty zgłoszenia – do 30 kwietnia 2010 r.
- Festiwal - 11 czerwca 2010 r.

Informacje o poprzednich edycjach konkursu, w tym liczba uczestników:

Łączna liczba uczestników to około 200 osób. W poprzednich edycjach Festiwalu poza zespołami z regionu kujawsko-pomorskiego gościliśmy grupy z Koszalina, Nidzicy, Białegostoku, Piły, Olsztyna oraz Krościenka nad Dunajcem.
Festiwal AbrAcAdAbrA dwukrotnie otrzymał dotację z ramienia Urzędu Marszałkowskiego. Nad czterema edycjami Festiwalu Honorowy Patronat objął Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który podczas trzeciej edycji wręczył pierwsze Festiwalowe statuetki.
Od początku istnienia Festiwal organizowany jest przy współpracy następujących instytucji: Pałac Młodzieży w Bydgoszczy, Alliance Française w Bydgoszczy, Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych w Bydgoszczy, II LO w Bydgoszczy. Festiwal ma również wsparcie Ambasady Francji w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem Delegatury w Toruniu.
Z roku na rok projekt cieszy się coraz większą popularnością nie tylko wśród najmłodszych, co skłoniło organizatorów do udoskonalenia formuły Festiwalu poprzez poszerzenie kategorii (klasy gimnazjalne i gimnazja dwujęzyczne) oraz dodanie nowych możliwości prezentacji dla najmłodszych (piosenka, rymowanka). Nowa formuła pociągnęła za sobą zmianę nazwy festiwalu na „Festiwal Małych Form Scenicznych”, a nie jak dotąd „Teatralnych”.
Statuetka projektu Witolda S. Kozaka, cenionego bydgoskiego artysty, nadaje udziałowi w Festiwalu szczególnego prestiżu. W tym roku odbędzie się VII edycja Festiwalu.



REGULAMIN VII OGÓLNOPOLSKIEGO FESTIWALU MAŁYCH FORM SCENICZNYCH
AbrAcAdAbrA

„Pierwsze kroki na scenie w języku francuskim”®

2010
Organizatorami festiwalu są: Oddział Regionalny Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Francuskiego w Polsce PROF-EUROPE, Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych – specjalność języka francuskiego, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy oraz Pałac Młodzieży w Bydgoszczy.

Celem festiwalu jest: rozwijanie zdolności artystyczno-językowych dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów. Przygotowania do występów teatralnych służą rozwijaniu umiejętności pracy w grupie, motywują do nauki języka francuskiego oraz zachęcają do czynnego udziału we francuskojęzycznych konkursach. Przedstawienia przygotowane przez uczniów są prezentowane w obecności szerokiego grona publiczności, w której skład wchodzą rodziny uczestników, nauczyciele, dyrektorzy oraz przedstawiciele władz samorządowych. Jest to okazja do ukazania rodzicom uczniów, że język francuski jest przystępny, piękny i zabawny, a jego nauka umożliwia wszechstronny rozwój ich dzieci.

1. Festiwal jest przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym i uczniów szkół podstawowych i gimnazjów w czterech przedziałach wiekowych, a w pięciu kategoriach: 5-8 lat (przedszkole, klasa „0” oraz I i II klasa SP), 9 10lat (III i IV klasa SP), 11-13 lat (V i VI klasa SP), 13-16 lat (I-III klasa Gimnazjum) oraz uczniów gimnazjów dwujęzycznych (I-III klasa Gimnazjum).

2. Dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniowie szkół podstawowych mogą przygotować dowolną formę sceniczną (piosenkę, wiersz, rymowankę bądź inscenizację teatralną), gimnazjaliści przygotowują inscenizację teatralną (zespół aktorów przygotowuje adaptację sztuki lub własny utwór, napisany indywidualnie lub zespołowo w języku francuskim; mile widziane sztuki autorów frankofońskich).

3. Zespół może się składać z dowolnej liczby osób.

4. Inscenizacja powinna trwać:
dla kategorii wiekowej : 5-8 lat od 3 do 10 minut
dla kategorii wiekowej : 9-10, 11-13 lat od 5 do 20 minut,
dla kategorii wiekowej : 13 –16 lat i dla gimn. dwujęzycznych od 10 do 20 minut.

5. Wymagana jest odpowiednia scenografia, kostiumy; można zastosować oprawę muzyczną, marionetki itp. Uwaga! Na scenie nie wolno używać ognia.

6. Pałac Młodzieży udostępnia część potrzebnych rekwizytów w miarę swoich możliwości pod warunkiem powiadomienia organizatorów najpóźniej na trzy tygodnie przed datą Festiwalu.

7. Nie jest możliwe wcześniejsze przeprowadzenie prób na scenie.

8. Festiwal odbędzie się w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy, ul. Jagiellońska 27, dnia 11 czerwca 2010 r. Rozpoczęcie planowane jest na godz. 9.00.

9. Do dnia 30 kwietnia 2010 r. należy przesłać za pośrednictwem faksu na nr (0-52) 321 16 42 wypełnioną Kartę zgłoszenia z dopiskiem dla p. LUIZY KUBOWICZ-DOROSZ lub listownie na adres: Pałac Młodzieży, ul. Jagiellońska 27, 85-097 Bydgoszcz, również z dopiskiem dla p. LUIZY KUBOWICZ-DOROSZ. W przypadku przesłania pocztą Karty zgłoszenia o zakwalifikowaniu do udziału w konkursie decydować będzie data stempla pocztowego. Wzór karty zgłoszenia można otrzymać pisząc na adres m.samolej@profeurope.pl

10. W przypadku dużej liczby zgłoszeń uczestników o zakwalifikowaniu się do Festiwalu będzie decydowała kolejność zgłoszeń.

11. Dla wszystkich uczestników przewidziano nagrody.

12. Rodzice mogą towarzyszyć uczniom podczas trwania festiwalu.

13. Koszty dojazdu pokrywają uczestnicy festiwalu, a odpowiedzialność za bezpieczeństwo uczniów w czasie trwania festiwalu spoczywa na opiekunach zespołów .

14. Grupy sceniczne, które zgłoszą się do udziału w Festiwalu, proszone będą o wpłacenie 10 zł od grupy w dniu Festiwalu. Suma ta jest konieczna do pokrycia kosztów poczęstunku dla dzieci. Dziękujemy.

15. Istnieje możliwość zgłoszenia dowolnej liczby zespołów z tej samej placówki. W takim przypadku zgłoszenia przesyłać można na skserowanych kopiach Karty zgłoszenia.

16. W uzasadnionych przypadkach organizatorzy zastrzegają sobie prawo do modyfikacji niniejszego regulaminu.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w festiwalu.

Do zobaczenia! A bientôt!
język francuski