korepetycje angielski korepetycje niemiecki
Nie jesteś zalogowany.
Nie masz konta?

Naucz się języka obcego, póki jest taniej - kampania PASE przeciwko VAT na kursy językowe


Naucz się języka obcego, póki jest taniej

Trwa kampania Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych PASE przeciwdziałającą wprowadzeniu podatku VAT na kursy językowe. Pomimo prób powstrzymania podwyżki najprawdopodobniej zostanie wprowadzony 22-procentowy podatek VAT na kursy językowe wbrew woli szkół i ich słuchaczy.

Poprawka dotycząca zwolnienia prywatnych szkół językowych z podatku, zaproponowana przez PASE i przyjęta przez Komisję Finansów Publicznych, na prośbę Ministerstwa Finansów została przesłana do konsultacji do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. MSZ uznał, że zaproponowana poprawka jest niezgodna z dyrektywami unijnymi, gdyż zwolnienie z VAT podlega ograniczeniu podmiotowemu i może zostać przyznane jedynie placówkom objętych systemem oświaty. Oznacza to, że Sejm 21 września, podczas II czytania ustawy może zmienić korzystny dla uczniów niepublicznych szkół językowych zapis o zwolnieniu z VAT-u nauki języków obcych.

Drastyczny wzrost cen

Przyjęcie ustawy w formie proponowanej przez Ministerstwo Finansów spowoduje realny wzrost cen o około 15-18%. Dodatkowo z powodu kryzysu, w ciągu roku liczba Polaków zainteresowanych nauką języków obcych spadła aż o 25-30%, czego dowodzą badania przeprowadzone przez Stowarzyszenie PASE. Biorąc pod uwagę powyższe, można łatwo przewidzieć, że objęcie szkół językowych podatkiem VAT znacznie zmniejszy wpływy do budżetu państwa z tytułu podatku dochodowego.

- Wprowadzenie VAT na szkoły językowe to przerzucenie kosztów wyłącznie na ich klientów. Ogromna większość naszych słuchaczy nie będzie jednak w stanie zapłacić prawie o 20 proc. więcej za kursy – mówią Anna i Witold Machlarz, właściciele SJO w Zwoleniu.

Kolejne podwyżki boleśnie odczują kursanci oraz rodzice najmłodszych z nich, finansujący dzieciom zajęcia. Rząd już przyjął Plan Finansowy powodujący wzrost stawki VAT na ogólnodostępne produkty i usługi z 22 na 23 proc. Wszystkie zmiany, które zostaną wprowadzone od nowego roku kalendarzowego niewątpliwie znacznie uszczuplą domowy budżet. W wielu przypadkach rodzice będą musieli rezygnować z części wydatków, aby pokryć swoje podstawowe potrzeby. Wtedy może zabraknąć w rodzinnym portfelu pieniędzy na zajęcia dodatkowe,
w tym pozalekcyjną naukę języków obcych.

- W prywatnych szkołach językowych w Polsce uczy się kilkaset tysięcy osób rocznie. Rodzice płacą za naukę swoich dzieci ponieważ poziom nauczania języków w szkołach państwowych jest stosunkowo niski – tłumaczy Jacek Członkowski, prezes Stowarzyszenia PASE. – Jeżeli ceny kursów wzrosną to jest oczywiste, że mniej osób będzie uczęszczało na zajęcia A jak wiadomo ten, kto zna języki obce jest bardziej konkurencyjny na rynku pracy.



Stanowisko Unii Europejskiej

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało negatywną opinię o poprawce proponowanej przez Stowarzyszenie PASE zwalniającej niepubliczne szkoły językowe z podatku VAT. Nowelizacja ustawy nie jest jednak, wbrew temu co przekazuje się opinii publicznej, wymogiem Unii Europejskiej. Resort twierdzi, że w tej sprawie dostosowuje naszą ustawę do dyrektyw unijnych.
Z nich jednak wynika, że usługi edukacyjne mogą być zwolnione z VAT-u, a interpretacja tego czym są takie usługi należy do państw. W wielu krajach Unii nauka języków jest zwolniona z podatku VAT.

– Propagowany w tzw. Białej Księdze Komisji Europejskiej, dokumencie obejmującym analizy obecnego stanu oświaty oraz kierunki i propozycje jej dalszego rozwoju, model nauczania 1+2 (język ojczysty + dwa języki obce) stał się w krajach unijnych normą. Rządy są niejako zobowiązane do tego, aby ułatwić dostęp do edukacji wszystkim zainteresowanym osobom – tłumaczy Magdalena Rowecka, wiceprezes Stowarzyszenia PASE.

- Powołując się na wymogi unijne, wraca się do rozwiązań, które zostały odrzucone w 2004 roku w procesie dostosowywania naszego prawa do prawa Unii Europejskiej przy niemal jednomyślnej zgodzie posłów i senatorów ze wszystkich ugrupowań parlamentarnych, w tym także wielu posłów obecnej koalicji rządzącej – dodaje Jacek Członkowski.

Jeżeli Sejm wprowadzi nowelizację ustawy zakładającą objęcie niepublicznych szkół językowych 22 proc. stawką podatku VAT, wielu osób nie będzie stać na naukę. Jeśli sejm przyjmie niekorzystną nowelizację ustawy, nowa stawka VAT zacznie obowiązywać już 1 stycznia 2011 roku.


Stowarzyszenie PASE pracuje obecnie nad propozycją poprawki zwalniającej naukę języków obcych z VAT-u i będącej w pełni zgodną z dyrektywami unijnymi.


Więcej informacji udziela:
Nowe Media PR
Paweł Krawiec
tel. 22 840 32 21
e-mail: p.krawiec@nowemediapr.pl

http://www.pase.pl