korepetycje angielski korepetycje niemiecki
Nie jesteś zalogowany.
Nie masz konta?

Goethe-Institut: Reinefarth w Warszawie. Dowody zbrodni. Muzeum Woli w Warszawie 05.08-21.12.14
Reinefarth w Warszawie. Dowody zbrodni
Wystawa w 70. rocznicę powstania warszawskiego
wystawa
5.8.–21.12.14
Warszawa

Otwarcie wystawy
5.08.2104, godz. 20.00
Muzeum Woli – Oddział Muzeum Warszawy
ul. Srebrna 12
Warszawa

Wykład
6.08.2014, godz. 18.00
Dr Philipp Marti: Druga kariera Heinza Reinefartha. Problem prawny i polityczny wysokich rangą dowódców – sprawców zbrodni nazistowskich w powojennych Niemczech Zachodnich
Dom Spotkań z Historią
ul. Karowa 20
Warszawa
z polsko-niemieckim tlumaczeniem symultanicznym

W trakcie rzezi Woli, trwającej między 5 a 7 sierpnia 1944 roku, zamordowano według różnych szacunków od 15.000 do 60.000 mieszkańców dzielnicy. Generał SS Heinz Reinefarth, zwany w tym kontekście „katem Warszawy”, po wojnie został deputowanym do niemieckiego Landtagu i burmistrzem na wyspie Sylt.

Przypadająca w 2014 roku siedemdziesiąta rocznica powstania warszawskiego jest okazją do historycznej refleksji nad tzw. rzezią Woli, która nie doczekała się dotychczas szerokiego omówienia i interpretacji; nie istnieje także wystarczająco w świadomości samych warszawiaków. Istotą wystawy „Reinefarth w Warszawie. Dowody zbrodni“ jest spojrzenie na to wydarzenie jako na zbrodnię, za którą nikt nie został skazany. Autorzy wystawy, przedstawiając prawne aspekty tragicznych wydarzeń, stawiają tezę o możliwości zakwalifikowania tzw. rzezi Woli jako zbrodni przeciwko ludzkości.(materiał informacyjny Muzeum na Woli)

Gościem wernisażu jest m.in. dr Philipp Marti, pracownik naukowy Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Brugg-Windisch (Szwajcaria), który w swojej pracy badawczej zajmuje się zagadnieniami przepracowania historii i kultury pamięci w Niemczech. Dr Marti jest autorem prac poświęconych postaci gen. Reinefartha: Der Fall Reinefarth – Eine biografische Studie zum öffentlichen und juristischen Umgang mit der NS-Vergangenheit, Neumünster: Wachholtz, 2014 oraz Die zwei Karrieren des Heinz Reinefarth: Vom „Henker von Warschau“ zum Bürgermeister von Westerland, w: Demokratische Geschichte. Jahrbuch für Schleswig-Holstein 22 (2011)

Kuratorka i autorka scenariusza: Hanna Nowak-Radziejowska
Współpraca: Anna Banaś, Paweł Brylski, Angela Götz-Zyskowski (Muzeum Powstania Warszawskiego), Natalia Boitot, Magdalena Staroszczyk, Mateusz Toma, Jutta Wiedmann, Wojciech Ziemilski
Projekt wystawy: Wojciech Cichecki, Michał Szota
Partnerzy: Muzeum Powstania Warszawskiego, Dom Spotkań z Historią, Goethe-Institut, Tramwaje Warszawskie
Partnerzy medialni: Program 2 TVP, Polskie Radio, Gazeta Wyborcza
http://www.goethe.de/ins/pl/war/ver/pl13140315v.htm?wt_nl=war20p l0714