korepetycje angielski korepetycje niemiecki
Nie jesteś zalogowany.
Nie masz konta?

Goethe-Institut: URLOP NA RUGII I HIDDENSEE MAGICZNE WYSPY
URLOP NA RUGII I HIDDENSEE
MAGICZNE WYSPY

Położone na Morzu Bałtyckim wyspy Rugia i Hiddensee nadają się nie tylko do plażowania – warto obejrzeć też tutejsze wille w stylu art nouveau, wysokie, kredowe klify czy wybudowany w latach 1930. „Kolos z Rugii“.

Polskie morze to popularny i dobrze znany cel wyjazdów wakacyjnych. Wystarczy jednak wybrać się kawałek dalej na zachód, żeby zobaczyć nadbałtyckie kurorty w nieco innym wydaniu. Położona na Morzu Bałtyckim zaledwie 100 km od polskiej granicy Rugia to największa wyspa w Niemczech. I jedna z najpiękniejszych. Na ponad 900 km2 znajdziemy zarówno urokliwe miejscowości letniskowe z willami w „stylu kurortowym“ przypominającym art nouveau (Bäderarchitektur), jak też ciągnące się kilometrami plaże, lasy i pola poprzecinane szlakami pieszymi i rowerowymi.

KURORTOWY FLAIR
W czasach NRD Rugia należała do najpopularniejszych regionów turystycznych w kraju, a przydział miejsca w ośrodku wypoczynkowym zazwyczaj poprzedzony był długim oczekiwaniem. Na szczęście komunistyczna architektura nie zmieniła całego charakteru wyspy. Dziś na pierwszy rzut oka widać przede wszystkim pruską przeszłość Rugii – rezydencje i hotele z przełomu XIX i XX wieku przypominają, że te niegdyś rybackie wioski już od ponad stu lat funkcjonują jako turystyczne kurorty. Czym więc od tylu dekad Rugia przyciąga turystów?

Czytaj cały artykuł:

https://www.goethe.de/ins/pl/pl/kul/mag/21426314.html