korepetycje angielski korepetycje niemiecki
Nie jesteś zalogowany.
Nie masz konta?

Goethe-Institut: Przegląd filmów Christoph Schlingensief vol.2 do 13.10.16, Warszawa.

Goethe-Institut: Przegląd filmów Christoph Schlingensief vol.2


pon., 10.10.2016 -
czw., 13.10.2016
MCK Nowy Teatr

Madalińskiego 10/16
Warszawa

Christoph Schlingensief – wszechstronny twórca niemiecki: reżyser filmowy, operowy, teatralny, radiowy, konferansjer talk showów, performer; artysta totalny, bezwzględny prowokator, którego głos w dyskursie o sytuacji kulturalno-politycznej Niemiec był słyszalny i istotny. Schlingensief rozpoczął działalność artystyczną jako reżyser filmów eksperymentalnych. Rozgłos przyniosła mu „Trylogia Niemiecka‟: „100 lat Adolfa Hitlera‟, „Niemiecka masakra piłą mechaniczną‟, i „Terror 2000‟. Kolejnymi ważnymi pracami w twórczości Schlingensiefa były: projekt „Cudzoziemcy wynocha! Kontener Schlingensiefa‟ oraz reżyseria „Parsifala‟ na festiwalu w Bayreuth. Artysta współtworzył także jedną z najważniejszych niemieckich scen teatralnych Volksbühne Berlin, z którą był związany aż do śmierci w 2010 roku. W 2008 roku lekarze zdiagnozowali u niego raka płuc. Swoje zmagania z chorobą i śmiercią upublicznił w dzienniku zatytułowanym „W niebie nie może być tak pięknie jak tutaj‟. Na Biennale w Wenecji w 2011 roku reżyser otrzymał, już pośmiertnie, Złotego Lwa za niemiecki pawilon narodowy.

Podczas pierwszego przeglądu Schlingensiefa w Polsce w 2012 roku można było zobaczyć jego dorobek filmowy. Podczas tegorocznych pokazów w Warszawie i Gdańsku zaprezentowana zostanie jego twórczość teatralna i telewizyjna, związana z polityką i wykluczeniem: bezrobotnymi, ubogimi, uchodźcami i osobami niepełnosprawnymi.

Schlingensief wskazywał tematy trudne, nieprzepracowane i zdecydowanie niewygodne, łamiąc przy tym wszelkie konwencje w dotarciu do istoty kwestii. Prowadził intelektualną, błyskotliwą i wielopłaszczyznową grę z widzem, zabarwioną absurdalnym humorem z mnóstwem odniesień i skojarzeń. Często powtarzał, że tak jak jego ojciec-farmaceuta, podaje widzom odrobinę trucizny, aby na zawsze wyleczyć ich z chorób naszych czasów.

W pokazach udział biorą: producent i przyjaciel Frieder Schlaich (Filmgalerie 451 w Berlinie), dramaturg Carl Hegemann (Volksbühne), oraz teatrolożki: dr Joanna Puzyna-Chojka (Uniwersytet Gdański), i dr Anna R. Burzyńska (Uniwersytet Jagielloński).

Język: filmy z polskimi napisami
Cena: wstęp wolny


Więcej informacji na stronie organizatora:

https://www.goethe.de/ins/pl/pl/ver.cfm?fuseaction=events.detail &event_id=20837143