korepetycje angielski korepetycje niemiecki
Nie jesteś zalogowany.
Nie masz konta?

GOETHE INSTITUT: NINO HARATISCHWILI W WARSZAWIE, 10.05.18, Warszawa
SPOTKANIE Z PISARKĄ
NINO HARATISCHWILI W WARSZAWIE

czw., 10.05.2018
18:00

Język: z polsko-niemieckim tłumaczeniem symultanicznym
Cena: wstęp wolny

„Ósme życie (dla Brilki)” (przekład polski Urszula Poprawska, Wydawnictwo Otwarte 2017)
Monumentalna, przerażająca i piękna zarazem powieść, rozgrywająca się na tle zmieniającej się Europy XX wieku. Od pierwszej wojny światowej przez rewolucję październikową i drugą wojnę światową do początku XXI wieku. Od gruzińskich wybrzeży Morza Czarnego po Berlin, Paryż i Londyn. „Ósme życie” to jeden z najpiękniejszych, a jednocześnie dręczonych przeszłością głosów młodego pokolenia przypominający o wciąż nieodrobionej lekcji historii Europy. Nino Haratischwili stworzyła powieść, na jaką czeka się latami: epicki rozmach, pełnokrwiści bohaterowie, wielkie namiętności i cudowny, plastyczny styl. (z noty wydawcy)

Nino Haratischwili, ur. 1983 w Tbilisi, reżyserka teatralna i pisarka, mieszka w Hamburgu. Od 1998 do 2003 kierowała niemiecko-gruzińską grupą teatralną „Fliedertheater“, prezentując liczne spektakle w Gruzji oraz w Niemczech. Studiowała reżyserię filmową w Tbilisi oraz teatralną w Akademii Teatralnej w Hamburgu ITMF. Od 2007 jej dramaty wystawiają niemieckie teatry. Jest laureatką licznych nagród, m.in. nagrody dla najlepszej sztuki teatralnej Heidelberger Stückemarkt 2008 i nagrody im. Adelberta von Chamisso. Jej debiut literacki, powieść „Juja”, znalazł się na longlist książek nominowanych do Niemieckiej Nagrody Literackiej (2010 r.) oraz na shortlist książek nominowanych do nagrody literackiej programu Aspekte niemieckiej telewizji ZDF, w 2011 r. przyznano autorce nagrodę dla najlepszego debiutu Domu Budenbrooków w Lubece. Kolejna powieść autorki „Mein sanfter Zwilling” (2011, wydana w 2013 przez Wydawnictwo Muza, w tłumaczeniu Małgorzaty Bochwic-Ivanovskiej) została wyróżniona nagrodą wydawnictw niezależnych z Austrii, Niemiec i Szwajcarii. Na swoją trzecią powieść „Ósme zycie (dla Brilki)” pisarka otrzymała stypendium Fundacji im. Roberta Boscha, które wykorzystała do przeprowadzenia kwerend w Rosji i Gruzji. Powieść została została okrzyknięta w Niemczech literackim wydarzeniem 2014 roku. W 2018 roku pisarka otrzymała za tę powieść i za sztuki teatralne nagrodę im. Bertolta Brechta miasta Augsburg.

Prowadzenie:
Anna Dziewit-Meller, ur. 1981. Pisarka, dziennikarka i felietonistka „Tygodnika Powszechnego”. Współautorka (z Agnieszką Drotkiewicz) tomów wywiadów "Głośniej! Rozmowy z pisarkami" i "Teoria trutnia i inne. Rozmowy z mężczyznami", a także bestsellerowej reporterskiej książki o Gruzji "Gaumardżos, opowieści z Gruzji" (Nagroda Magellana 2011), napisanej wspólnie z Marcinem Mellerem. W 2012 roku ukazała się jej debiutancka powieść "Disko", nominowana do Nagrody Literackiej "Gryfia", w 2016 r. „Góra Tajget”, w 2017 „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy”, a w 2018 „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy”. Prowadzi autorski popularny kanał internetowy o książkach bukbuk.

GOETHE-INSTITUT WARSZAWA
ul. Chmielna 13A
wejście od ul. Chmielnej 11
00-021 Warszawa
https://www.goethe.de/ins/pl/pl/ver.cfm?fuseaction=events.detail &event_id=21257159