korepetycje angielski korepetycje niemiecki
Nie jesteś zalogowany.
Nie masz konta?

GOETHE INSTITUT: FILM I ROZMOWA SYSTEM ERROR. JAK KOŃCZY SIĘ KAPITALIZM?,
FILM I ROZMOWA
SYSTEM ERROR. JAK KOŃCZY SIĘ KAPITALIZM?

reż. Florian Opitz
Niemcy / Deutschland, 2018

pt., 19.10.2018
18:00

GOETHE-INSTITUT WARSZAWA
ul. Chmielna 13A
wejście od ul. Chmielnej 11
00-021 Warszawa

Florian Opitz w swoim dokumencie pokazuje kapitalizm, który, zgodnie z tym, co przepowiedział niegdyś Karol Marks, wpływa na wszystkie obszary naszego życia i znajduje się w pułapce wiecznego wzrostu. Według reżysera system ten znajduje się dziś w kryzysie, lecz można znaleźć pewne wyjście z tej sytuacji…

Florian Opitz (ur. 1973) jest reżyserem, pisarzem i dziennikarzem. Studiował prawo, historię, psychologię oraz literaturoznawstwo angielskie i amerykańskie na Uniwersytecie w Heidelbergu i w Kolonii.
Od roku 1998 Opitz nakręcił wiele nagrodzonych filmów dokumentalnych pokazywanych w różnych europejskich stacjach telewizyjnych oraz w kinie. Na kilku uniwersytetach prowadzi zajęcia z filmu dokumentalnego. Jego debiut kinowy „Der große Ausverkauf” okazał się sukcesem, a w 2009 r. został wyróżniony nagrodą Grimme-Preis. Drugi film kinowy Opitza, „Speed. Auf der Suche nach der verlorenen Zeit” był jednym z najchętniej oglądanych dokumentów kinowych w Niemczech w 2012 r. W tym samym roku nakładem wydawnictwa Goldmann Verlag ukazała się książka o tym samym tytule. W 2015 r. Opitz ponownie został laureatem nagrody Grimme-Preis w kategorii najlepszy scenariusz i reżyseria, tym razem za telewizyjny film dokumentalny „Akte D – Die Macht der Stromkonzerne”. Jego trzeci film kinowy, „System Error”, wszedł do niemieckich kin w 2018 r.

W rozmowie udział biorą:

Adriana Rozwadowska - dziennikarka działu gospodarczego Gazety Wyborczej - pisze o rynku pracy, związkach zawodowych i sprawach społecznych, prezenterka niemieckiej telewizji RBB, w której prowadzi społeczno-kulturalny magazyn o sprawach polsko-niemieckich „Kowalski und Schmidt“.

Dr hab. Kacper Pobłocki – antropolog społeczny, pracuje w Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych (EUROREG) Uniwersytetu Warszawskiego. Jego praca „Kapitalizm. Historia krótkiego trwania” (2017) otrzymała nagrodę Economicus dla najlepszej polskiej książki ekonomicznej roku.
https://www.goethe.de/ins/pl/pl/ver.cfm?fuseaction=events.detail &event_id=21369578