korepetycje angielski korepetycje niemiecki
Nie jesteś zalogowany.
Nie masz konta?

GOETHE-INSTITUT: DYSKUSJA- CHOLERNIE MOCNA MIŁOŚĆ, Lutz van Dijk, 04.10.17, Kraków.
DYSKUSJA
CHOLERNIE MOCNA MIŁOŚĆ

śr., 04.10.2017
18:30
GOETHE-INSTITUT KRAKAU
Rynek Główny 20
Kraków

O sytuacji homoseksualnych ofiar II wojny światowej rozmawiają Lutz van Dijk, autor książki pod tym samym tytułem oraz dr Joanna Ostrowska

Niemal 30 lat temu Lutz van Dijk po raz pierwszy spotkał się ze Stefanem K., rok później opublikował powieść o przemilczanym dotąd życiu Stefana K.

Kiedy Stefan miał czternaście lat, wybuchła II wojna światowa, całkowicie odmieniając jego życie. Dwa lata później Stefan poznał młodego niemieckiego żołnierza. Willi i Stefan pokochali się od pierwszego wejrzenia miłością w tamtych czasach niemożliwą i podlegającą surowej karze. Mimo ogromnego niebezpieczeństwa, które za ten związek groziło im obu, zdecydowali się przeżyć tę miłość. Stefana aresztowano i skazano na obóz koncentracyjny; nigdy nie dowiedział się, co się stało z jego ukochanym i czy udało mu się przeżyć wojnę. Po wojnie nie wolno mu było mówić o swoich przeżyciach, nigdy nie otrzymał też odszkodowań za cierpienia doznane od nazistów. Przed śmiercią Stefan K. upoważnił Lutza van Dijka do opublikowania jego prawdziwego nazwiska oraz zdjęć, które pojawiły się w nowym wydaniu powieści. Na początku października 2017 „Cholernie mocna miłość” ukaże się w polskim przekładzie nakładem Wydawnictwa Ha!Art.

Dr Lutz van Dijk urodził się w Berlinie. Był nauczycielem w Hamburgu, później – współpracownikiem Fundacji Anny Frank w Amsterdamie. Jest współzałożycielem Fundacji HOKISA w Kapsztadzie, która od 2001 roku działa na rzecz dzieci i młodzieży dotkniętych chorobą AIDS. Jego książki dla dorosłych i młodzieży były tłumaczone na wiele języków i wielokrotnie wyróżniane – m.in. nagrodą literatury młodzieżowej w Namibii (1997) i Pokojową Nagrodą Gustava Heinemanna (2001). W 2003 roku otrzymał nagrodę Rosa Courage za zaangażowanie w walkę o prawa osób homoseksualnych. W 2009 roku przyznano mu tytuł profesora honorowego Uniwersytetu w Oldenburgu. Mieszka i pracuje w Kapsztadzie i Amsterdamie.

Dr Joanna Ostrowska zajmuje się badaniami nad prostytucją w Polsce w czasie II wojny światowej oraz sytuacją homoseksualistów i lesbijek w III Rzeszy oraz zjawiskiem pornografizacji Holocaustu. Członkini Krytyki Politycznej, współtworzyła Sekcję Sztuki Współczesnej, współpracowała z MDSM, Mahn- und Gedenksstatte Ravensbruck, Ośrodkiem KARTA, publikowała w czasopismach Krytyka Polityczna, Ha!art, Zadra, Słowo Żydowskie, Polityka, Film, Res Publika Nowa, Teksty Drugie, Artpapier, Feminoteka, Artmix. Wykładała w Katedrze Judaistyki UJ, na Gender Studies UJ, Gender Studies UW i na Gender Studies w IBL PAN.

Dyskusję prowadzi Marcin Wilk.
https://www.goethe.de/ins/pl/pl/ver.cfm?fuseaction=events.detail &event_id=21062189