korepetycje angielski korepetycje niemiecki
Nie jesteś zalogowany.
Nie masz konta?

GOETHE-INSTITUT: BERLIŃSKIE ROZWIĄZANIA PRZECIWKO EKSPLOZJI CZYNSZÓW
BERLIŃSKIE ROZWIĄZANIA PRZECIWKO EKSPLOZJI CZYNSZÓW

W wielu dzielnicach stolicy Niemiec znalezienie przystępnego cenowo mieszkania graniczy dzisiaj niemal z niemożliwością. Ma temu zapobiec uchwalona w marcu 2020 roku ustawa, która uregulowała górne granice czynszów, a także zamroziła dotychczasową wysokość opłat na okres pięciu lat. To jeden z kilku środków chroniących prawa berlińskich najemców.

Nele Jensch

Dwa pokoje za 550 euro z opłatami, 1749 chętnych – kolejki wychodzące na ulicę to już normalny obraz oględzin mieszkania w warunkach berlińskich. Tak wielkie zainteresowanie jednym z lokali w dzielnicy Schöneberg w listopadzie 2019 roku to znamienny przykład tego, jak bardzo napięty jest rynek mieszkaniowy. Około dziesięć lat temu Berlin przestał uchodzić za mekkę tanich czynszów. W popularnych lokalizacjach miasta, takich jak Mitte lub Kreuzberg, przeciętnie zarabiający berlińczycy mają znikomą szansę na znalezienie niedrogiego mieszkania.

Uchwalona z końcem 2013 roku i obowiązująca do dziś ustawa, która dotyczy wykorzystywania mieszkań niezgodnie z ich przeznaczeniem i zakazuje wynajmowania turystom kwater na portalach takich jak Airbnb dłużej niż 90 dni w roku, nie przyniosła oczekiwanych efektów. Rządząca koalicja Lewicy, Zielonych i Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) zdecydowała się więc na bardziej drastyczne rozwiązanie. W marcu 2020 roku w Berlinie weszła w życie blokada podwyżek czynszów, która ma obowiązywać przez pięć kolejnych lat. W tym okresie nie są możliwe podwyżki czynszu, a zbyt wysokie ceny należy obniżyć. Właściciele mogą zażądać najwyżej ośmiu euro za metr kwadratowy. Regulacja nie obejmuje nowych budynków powstałych po 2014 roku.


Czytaj cały artykuł:

https://www.goethe.de/ins/pl/pl/kul/mag/21867833.html?wt_nl=war_ pl2220