korepetycje angielski korepetycje niemiecki
Nie jesteś zalogowany.
Nie masz konta?

Program Wydawnictwa Szkolnego PWN dla Nauczycielskich Kolegiów Języków Obcych
ciekawostki z angielski
ciekawostki z francuski
ciekawostki z niemiecki



Do kogo kierujemy nasz program?
Do studentów kształcących się w Nauczycielskich Kolegiach Języków Obcych, przyszłych nauczycieli języka angielskiego, niemieckiego i francuskiego. Wiemy, że NKJO są instytucjami kładącymi szczególny nacisk na przygotowanie metodyczne swoich studentów. Absolwenci tych szkół wyróżniają się w swojej przyszłej pracy wyjątkowo dobrym poziomem znajomości zasad nowoczesnej dydaktyki, tak w teorii, jak i
w praktyce. Zatem z drugiej strony kierujemy ten program do wykładowców NKJO, szczególnie tych, którzy są odpowiedzialni za kształcenie metodyczne studentów – oddajemy w ich ręce gotowe narzędzie do pracy ze studentami.


Jakie są cele programu?

Umożliwienie słuchaczom NKJO samodzielnej pracy metodycznej poprzez wypracowanie nowych, oryginalnych materiałów pozostających w korelacji z naszymi seriami podręczników do nauki języków angielskiego, niemieckiego i francuskiego na różnych poziomach nauczania. Wzbogacanie doświadczenia studentów, promocja autonomizacji ich działań, jak i wspieranie wykładowców w procesie kształcenia studentów i w przygotowaniu ich do praktyk pedagogicznych – oto główne cele naszego programu.
Jak będzie przebiegał proponowany program?

Program przebiega w 3 etapach:

Etap I: zapoznanie studentów z założeniami metodycznymi wybranej serii do danego języka. Edukatorzy WSzPWN przedstawią szczegółowo budowę wybranej serii oraz jej założenia metodyczne, przyjeżdżając bezpośrednio do Państwa placówek. W tym celu zachęcamy Państwa do włączenia
w harmonogram zajęć 2 godzin zegarowych szkolenia metodycznego przygotowanego przez WSzPWN (aby zapoznać się szczegółowo z tematyką szkolenia dla poszczególnych NKJO wystarczy kliknąć w wybraną sekcję językową – język angielski, język niemiecki, język francuski).
Wszyscy studenci zostaną zaopatrzeni przez Wydawnictwo w niezbędne materiały dydaktyczne, w tym podręczniki z płytą CD oraz zeszyty ćwiczeń do danej serii.

Etap II: praca studentów nad jednym z wybranych tematów (aby zapoznać się szczegółowo z listą zagadnień do opracowania w korelacji z daną serią do danego języka wystarczy kliknąć w wybraną sekcję językową – język angielski, język niemiecki, język francuski).

Etap III: weryfikacja prac przez Redakcję Filologii Obcych Wydawnictwa Szkolnego PWN.
Na czym ma polegać praca studentów?
Studenci wybierają jeden z zaproponowanych przez WSzPWN tematów. Analizują sposób realizowania go
w danej serii podręczników. Koncentrują się na konkretnym, wybranym fragmencie podręcznika i w ramach wybranej kompetencji wypracowują dodatkowe ćwiczenia, opracowują dodatkowe teksty pozostające w korelacji z zakresem słownikowym danego działu i opatrują je adekwatnym zadaniem do wykonania, tworzą oryginalny test do sprawdzenia określonej treści danego podręcznika, wymyślają dodatkowy projekt edukacyjny, który mógłby wpisać się w podręcznik, etc.
Przykład: Student decyduje się na pracę nad ćwiczeniami związanymi z przygotowaniem do matury. Najpierw analizuje wszystkie strony poświęcone zagadnieniom maturalnym w podręczniku i zeszycie ćwiczeń. Następnie treści tych stron porównuje z Informatorem maturalnym i standardami maturalnymi. W wyniku tej analizy postanawia wzbogacić stronę maturalną po wybranej jednostce lekcyjnej i tworzy dodatkowe zadania typu maturalnego na egzamin ustny lub pisemny.
Typ tworzonych materiałów może być bardzo różnorodny: testy, scenariusze lekcji, dodatkowe ćwiczenia, quizy, zgadywanki, gry, itp.
Stworzone materiały wraz z rozwiązaniami (jeśli zadanie jest zamknięte) powinny również zostać opatrzone krótkim komentarzem metodycznym wskazującym cel ćwiczenia, czas trwania oraz sposób jego realizacji przez ucznia. Wszystkie materiały przygotowywane przez studentów powinny być skorelowane z treścią danej serii.

Uwaga! Materiały przygotowywane przez studentów muszą być przygotowane samodzielnie. Oznacza to, że studenci nie mogą umieszczać w swoich pracach tekstów cudzego autorstwa, np. fragmentów prasy obcojęzycznej. Nie mogą też zamieszczać w swoich pracach zdjęć lub nagrań, których nie są autorami.
W przypadku odwoływania się do jakichkolwiek publikacji naukowych, studenci proszeni są o podanie kompletnej bibliografii.

Treść materiałów powinna zostać zapisana w następującym formacie: marginesy: 2,5 cm, czcionka: Times New Roman – 12, odstępy między wierszami: pojedyncze.

Na czym ma polegać praca wykładowców?
Tak naprawdę wykładowcy powinni służyć tylko radą i wsparciem merytorycznym. Praca studentów powinna przebiegać autonomicznie z wykorzystaniem umiejętności nabytych na zajęciach z metodyki z lat ubiegłych. W ostatniej fazie pracy nad programem rolą wykładowcy będzie dokonanie selekcji materiałów do wysłania do Wydawnictwa. Jednak o wkładzie pracy wykładowców zdecyduje każde NKJO według własnego uznania.
Jakie mogą być korzyści z udziału w programie?
Korzyści wynikające z udziału w programie dotyczą przede wszystkim studentów. Praca z wybranym podręcznikiem WSzPWN na pewno rozwinie wiedzę i inwencję metodyczną studentów, podniesie ich kreatywność i nauczy tworzenia nowych ćwiczeń i zadań do pracy nad określonym zagadnieniem. Uczestnictwo w programie wyczuli ich również na potrzebę dobrego przeanalizowania podręcznika przed podjęciem decyzji o jego kupnie dla grupy uczniów. W czasie studiów studenci NKJO biorą udział w praktykach pedagogicznych, w czasie których przygotowują autonomicznie i odpowiedzialnie lekcje dla danej klasy, piszą dokładne konspekty zajęć, określają cele lekcji, wskazują konkretne techniki i metody, przewidują ewaluację. Z drugiej strony program proponowany przez WSzPWN oferuje też korzyści dla wykładowców NKJO - wydaje się, że może on być dobrym ćwiczeniem przed podjęciem praktyk pedagogicznych, dobrym sposobem sprawdzenia stopnia przygotowania studentów do tych praktyk.
Program przynosi również inne korzyści. Nadesłane prace zostaną sprawdzone przez Redakcję Filologii Obcych WSzPWN. Najlepsze prace zakwalifikowane przez Redakcję zostaną opublikowane na stronie internetowej Wydawnictwa Szkolnego PWN oraz w formie CD-ROM ze wskazaniem autorów prac: studentów i ich opiekunów oraz logo NKJO, które wzięło udział w programie. Materiały te będą następnie przekazywane bezpłatnie nauczycielom poszczególnych języków korzystającym z wybranej serii WSzPWN w całej Polsce. Jest to na pewno promocja instytucji i wyróżnienie dla jej pracowników i studentów.
Wydawnictwo Szkolne PWN przewidziało również specjalne nagrody dla autorów najlepszych prac. Nagrodami głównymi dla studentów poszczególnych NKJO są 7-dniowe wycieczki odpowiednio do Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec. Wyróżnieni studenci i ich opiekunowie merytoryczni otrzymają nagrody książkowe.
Wszystkie Kolegia, które wezmą udział w programie, otrzymają certyfikaty od Wydawnictwa.
Dodatkowo Wydawnictwo wyposaży Biblioteki NKJO, które wezmą udział w programie, w poszczególne komponenty danej serii oraz skorelowane z nią materiały dydaktyczne.

Jaki jest kalendarz pracy nad programem?

listopad-marzec 2007/2008 Przedstawiciele WSzPWN przedstawią szczegółowo budowę wybranej serii oraz jej założenia metodyczne, przyjeżdżając bezpośrednio do Państwa placówek. NKJO podejmuje decyzję o przystąpieniu do programu.

listopad – maj 2007/2008
Studenci pod kierunkiem wykładowców przygotowują materiały dydaktyczne w oparciu o wybraną serię podręczników WSzPWN.

31 maj 2008 Ostateczny termin nadsyłania prac.

30 wrzesień 2008 Weryfikacja prac przez Redakcję Filologii Obcych Wydawnictwa Szkolnego PWN i selekcja materiałów do publikacji.

31 grudzień 2008 Opublikowanie wyselekcjonowanych materiałów na stronie internetowej WSzPWN oraz na płytach CD-ROM.

Gdzie nadsyłać prace?
Prace sprawdzone pod względem merytorycznym prosimy o odesłanie na adres Wydawnictwa Szkolnego PWN (ul. Świętojerska 5/7, 00-236 Warszawa) z dopiskiem: Ogólnopolski Program Współpracy WSzPWN z NKJO z odpowiednim dopiskiem: język angielski, język niemiecki lub język francuski. Dodatkowo prace należy wysłać w wersji elektronicznej na jeden z wybranych adresów: jezykangielski@wszpwn.com.pl, jezykniemiecki@wszpwn.com.pl, jezykfrancuski@wszpwn.com.pl
Prosimy o wskazanie nazwisk studentów i opiekuna prowadzącego oraz adresu NKJO z numerem telefonu, jak również o ewentualne przesłanie logo NKJO. Wraz z pracą należy nadesłać zgodę studenta na nieodpłatne opublikowanie i upowszechnienie jego prac przez WSzPWN (formularz na stronach www).
język angielski
język francuski
język niemiecki