korepetycje angielski korepetycje niemiecki
Nie jesteś zalogowany.
Nie masz konta?

PASOLINI - POETA WOLNOŚCI
PASOLINI - POETA WOLNOŚCI
konferencja:
Ninetto Davoli, Serafino Murri, Roberto Chiesi, Jarosław Mikołajewski i Tadeusz Sobolewski. Prowadzenie: Mateusz Werner
23-25 stycznia

TR Warszawa
ul. Marszałkowska 8



wstęp wolny

W związku z premierą spektaklu T.E.O.R.E.M.A.T. w reżyserii Grzegorza Jarzyny, opartego na twórczości Piera Paolo Pasoliniego (1 lutego 2009), TR Warszawa zaprasza na przegląd filmów Pasoliniego (15-21 stycznia) oraz trzydniową konferencję poświęconą włoskiemu artyście Pasolini - poeta wolności (23-25 stycznia).

Celem konferencji jest ukazanie Pasoliniego, jakiego mało w Polsce znamy, czyli nie tylko wybitnego reżysera, ale także twórcy wszechstronnego i ikony współczesnej kultury: poety, pisarza, kontestatora mieszczańskiej obyczajowości i komunisty. Do dziś nazwisko Pasoliniego - lub „P.P.P.", jak sam siebie nazywał - kojarzy się z łamaniem tabu i skandalami, które wywoływał, ostro krytykując społeczeństwo, państwo i Kościół. Wręcz proroczo przewidział Pasolini to, co jest charakteryczne dla początku XXI wieku: przywłaszczanie i niwelowanie kultury, języka i zachowań społecznych przez media (przede wszystkim telewizję), a także przez ślepy konsumpcjonizm mas.

„Prawdziwy faszyzm tkwi w gigantycznym kulturowym dopasowywaniu się, któremu trzeba przeciwstawić bunt i odmowę wartości, które wytwarzają odporność na niszczenie człowieczeństwa, niszczenie, które jest głównym celem dzisiejszych przywódców".

Pasolini skierował swoją uwagę na tematy pierwotne i ponadczasowe: religię, miłość, seksualność, piękno, przemoc, śmierć. Pełen pasji poruszał się poza wszystkimi normami i rozwinął charakterystyczną dla siebie estetykę protestu. Zarówno w liryce, prozie, dramacie, rysunkach, jak i w swoich filmach - stale tworzył poetyckie obrazy o ekstremalnej wyrazistości, w których delikatność i siła są ściśle ze sobą związane. Nierzadko prowadzą one w archaiczną przeszłość, ale tym bardziej bezkompromisowo konfrontują z teraźniejszością.

Do dyskusji o życiu i twórczości artysty zaproszeni zostali goście z Włoch i Polski. O pracy na planie filmowym z Pasolinim opowie aktor Ninetto Davoli, który wystąpił w jego jedenastu filmach. O polityczno-społecznych poglądach autora Gniewu rozmawiać będą Serafino Murri, autor monografii o Pasolinim, reżyser i redaktor miesięcznika filmowego „Close up", i Roberto Chiesi, pisarz, krytyk filmowy, kurator Centro-Studi-Archivio Pasolini w Bolonii. Cykl spotkań zakończy dyskusja panelowa na temat łączenia i przenikania różnych rodzajów sztuk w twórczości Pasoliniego. W panelu wezmą udział: Roberto Chiesi, Jarosław Mikołajewski, poeta i tłumacz poezji Pasoliniego, oraz Tadeusz Sobolewski, krytyk filmowy, dziennikarz i publicysta.

Zamieszczone dzięki IL PONTE

Więcej o konferencji:


http://www.trwarszawa.pl/pl/home/1670/index.html
język włoski