korepetycje angielski korepetycje niemiecki
Nie jesteś zalogowany.
Nie masz konta?

Goethe-Institut w Warszawie: Inicjatywa szkół partnerskich – aktualności


Projekt „Szkoły: Partnerzy przyszłości”

„Wykształcenie daje perspektywy – wielojęzyczność otwiera horyzonty. W naszych szkołach partnerskich zagranicą pragniemy nie tylko umożliwić dostęp do naszego języka i systemu oświaty, lecz także wzbudzić wzajemne zainteresowanie i zrozumienie” powiedział federalny minister spraw zagranicznych dr Frank-Walter Steinmeier na starcie projektu „Szkoły: Partnerzy przyszłości”.

Celem szeroko zakrojonego projektu jest zbudowanie globalnej sieci, składającej się z ponad 1000 szkół partnerskich i wzbudzenie tym samym właśnie w młodych ludziach zainteresowania i fascynacji nowoczesnymi Niemcami i jego mieszkańcami.

W czwartek, 9 października, w Ambasadzie Niemiec w Warszawie odbyło się uroczyste podpisanie listów intencyjnych z polskimi szkołami partnerskimi. Do udziału w uroczystości zaproszeni zostali dyrektorzy, nauczyciele języka niemieckiego oraz uczniowie szkół modelowych, jak również przedstawiciele samorządów lokalnych z poszczególnych regionów.

Podpisanie listów intencyjnych, stanowiących podstawę współpracy, oraz zaplanowane na następne dni seminarium dla nauczycieli języka niemieckiego ze szkół partnerskich, to już kolejne z inicjatyw realizowanych w ramach projektu „Szkoły: Partnerzy przyszłości” w Polsce.

Biorące udział w projekcie szkoły otrzymują szerokie wsparcie. W wakacje w sumie 24 uczniów (po 3 z każdej ze szkół/inicjatywy szkół) oraz 9 nauczycieli wzięło udział w stypendialnych językowych oraz doskonalących kursach Goethe-Institut w Niemczech. Wiele ze szkół partnerskich gościło w ostatnich dniach września niemiecką grupę teatralną „Pohyb´s & Konsorten”, która prezentowała przedstawienie dla dzieci „Och, wie schön ist Panama“.

Odbywające się w dniach 10-11 października seminarium dydaktyczne było pierwszym z zaplanowanego cyklu programów szkoleniowych mających na celu podnoszenie kwalifikacji kadry szkół partnerskich. Ponadto Goethe-Institut oferuje uczniom możliwość nieodpłatnego zdawania certyfikatów językowych. W ostatnich dniach listopada natomiast dyrektorzy poszczególnych szkół wraz z nauczycielami odpowiedzialnymi za nauczanie języka niemieckiego wyjadą w podróż studyjną do Berlina. W ramach projektu przewidziane jest także wsparcie materialne placówek w postaci wyposażenia, pomocy szkolnych i materiałów dydaktycznych.

Polskie szkoły partnerskie:

* woj. lubelskie: Gimnazjum nr 1 im. Stanisława Konarskiego, Lublin
* woj. małopolskie: Zespół Szkół w Ropicy Polskiej
* woj. mazowieckie: Gimnazjum nr 11 im. I. J. Paderewskiego, Warszawa
* woj. podkarpackie: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II, Przeworsk
* woj. podlaskie: Gimnazjum nr 16, Białystok
* woj. pomorskie: Gimnazjum im. Kazimierza Jagiellończyka, Trąbkie Wielkie
* woj. świętokrzyskie: Zespół Szkół w Stadnickiej Woli
* woj. warmińsko-mazurskie: lokalna inicjatywa szkół z Olsztyna: Szkoła Podstawowa nr 9, Gimnazjum nr 12, III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika (opiekę nad liceum przejął Centralny Wydział Szkolnictwa za Granicą)

Projekt koordynowany jest w Polsce przez Ambasadę Niemiec w Warszawie, Goethe-Institut oraz Centralny Wydział Szkolnictwa za Granicą (Zentralstelle für das Auslandsschulwesen).

zobacz też

* "Schools: Partners for the Future"

del.icio.us
Mister Wong
Socializer
do góryd
http://www.goethe.de/ins/pl/lp/lhr/pas/plindex.htm
język niemiecki