korepetycje angielski korepetycje niemiecki
Nie jesteś zalogowany.
Nie masz konta?

Goethe-Institut: Spotkania literackie. Pisarz Eugen Ruge w Warszawie, 14-15.06.15

Goethe-Institut: Eugen Ruge - spotkania literackie

literatura
14 i 15.06.2015
Warszawa

wstęp wolny
Dyskusja panelowa
„Przeniesieni. Miejsce w pamięci”
Eugen Ruge i Stefan Chwin. Prowadzenie: Bartosz Panek
w ramach Big Book Festival
14.06.2015, godz. 14:00
Dawna fabryka serów SERWAR, Sala 1
ul. Hoża 51
Warszawa

Wieczór literacki z Eugenem Ruge
prowadzenie Ryszard Wojnakowski
15.06.2015, godz. 18.00
Goethe-Institut
ul. Chmielna 13 a
Warszawa


Gościem Goethe-Institut w Warszawie oraz Big Book festiwal będzie Eugen Ruge, autor bestsellerowej, wyróżnionej w 2011 roku Niemiecką Nagrodą Literacką powieści „W czasach, gdy ubywało światła”, która w polskim przekładzie Ryszarda Wojnakowskiego ukazała się nakładem wydawnictwa Czarna Owca w 2014 roku (tytuł oryginału „In Zeiten des abnehmenden Lichtes, tłumaczenie”, wyd. Rowohlt 2011).

Eugen Ruge, ur. w 1954 w miejscowości Soswa na Uralu, pisarz, tłumacz i reżyser. W dzieciństwie mieszkał w Berlinie Wschodnim. Studiował matematykę na Uniwersytecie Humboldta i był pracownikiem naukowym w Centralnym Instytucie Fizyki Ziemi. W 1988 r. wyjechał do RFN. Jest ojcem 4 dzieci. Mieszka w Berlinie i na wyspie Rugia. Pisze głównie dla teatru, radia i filmu. Tłumacz z języka rosyjskiego. Zadebiutował wydaną w 2011 r. powieścią "W czasach, gdy ubywało światła". Książka stała się międzynarodowym bestsellerem i w 2011 r. została wyróżniona Niemiecką Nagrodą Książkową.

O książce W czasach, gdy ubywało światła
Alexander Umnitzer jest śmiertelnie chory na raka. Zostawia niedołężnego ojca w Berlinie i wyrusza do Meksyku, kraju, w którym jego dziadkowie żyli w latach 40-tych. To dla niego podróż szczególna – spełnienie dziecięcego marzenia, chęć poznania historii rodziny, a po części rozliczenie z własnym życiem. Podróż jest pretekstem do przedstawienia dziejów jego rodziny na tle historii współczesnej. Dziadkowie, zaangażowani komuniści, wrócili do NRD, by budować nowy porządek. Ich syn Kurt za krytykę sojuszu niemiecko-radzieckiego trafił do gułagu. Po odbyciu kary ożenił się z Rosjanką i wrócił do NRD, gdzie zdobył uznanie jako historyk ruchu robotniczego. Ich wnuk Alexander zmęczony zawirowaniami politycznymi XX wieku decyduje się na ucieczkę za mur, do Niemiec Zachodnich. To wielki cios dla rodziny od lat wiernej ideałom socjalizmu…
Z mądrością, humorem i wielką wrażliwością, Eugen Ruge czerpie z własnej historii rodzinnej. Mistrzowsko ukazuje tragiczny splot polityki, miłości i dziejów rodziny. [nota wyd. Czarna Owca]
http://www.goethe.de/ins/pl/war/ver/pl14417813v.htm?wt_nl=war20p l0615
język
język niemiecki