korepetycje angielski korepetycje niemiecki
Nie jesteś zalogowany.
Nie masz konta?

Praca.pl: Co oprócz pieniędzy można negocjować z pracodawcą
Co oprócz pieniędzy można negocjować z pracodawcą

Z pracodawcą, obecnym lub potencjalnym, można negocjować nie tylko kwestię wysokości podstawowego wynagrodzenia. Rozmowy mogą dotyczyć także innych aspektów, które wpływają na ostateczne warunki zatrudnienia pracownika.

Jak pokazuje raport Praca.pl z 2016 roku, rozmowy o wynagrodzeniach nie należą do łatwych. 36 proc. ankietowanych przyznało, że negocjowało z szefem podwyżkę, ale jej nie uzyskało. Tylko 10 proc. pochwaliło się, że taka rozmowa zakończyła się sukcesem.

Kolejne 27 proc. stwierdziło zaś, że boi się zapytać pracodawcę o możliwość podniesienia pensji, a taką gotowość do końca 2016 roku deklarował jedynie co dziesiąty pracownik.

Specjaliści z zajmującej się doradztwem w zakresie rekrutacji firmy Antal zaznaczają, że oprócz wynagrodzenia podstawowego, są także inne elementy wpływające na warunki zatrudnienia, o które mogą walczyć pracownicy.

Wymieniają 7 takich elementów w ofercie pracy:
Systemy bonusowe i premiowe.
Elastyczny czas pracy, praca w systemie zadaniowym.
Możliwość pracy w systemie home office.
Pakiet medyczny od wersji podstawowej do rozbudowanej dla całej rodziny.
Samochód służbowy i zakres jego wykorzystywania w celach prywatnych.
Dofinansowanie studiów podyplomowych, kursów, szkoleń.
Formalny charakter współpracy (umowa o pracę na czas określony/nieokreślony, współpraca kontraktowa).
Niekiedy nie ma bowiem możliwość negocjacji w zakresie pensji podstawowej, a jeśli chodzi o powyższe elementy to pracodawca może być bardziej skłonny, by na nie przystać. Sam zainteresowany powinien określić, które z nich są najbardziej atrakcyjne i w ten sposób przygotować się do rozmowy z szefem.

„Jeżeli rozmowę mamy odbywać z obecnym pracodawcą, dobrze jest dowiedzieć się (np. w departamencie HR), jaki jest aktualny wachlarz dostępnych benefitów lub jaki budżet szkoleniowy jest przewidziany na osobę w naszym dziale. Im bardziej konkretną i przygotowaną propozycję przedstawimy przełożonemu, tym większe są szanse na udane negocjacje”, czytamy w komunikacie Antal.

Gdy jednak zdecydujemy się na negocjacje dotyczące finansów to warto najpierw sprawdzić, jak wygląda rynek i średnie płace na danym stanowisku. W połączeniu z prezentacją osiągnięć zawodowych, daje to szanse na podniesienie wynagrodzenia lub – w przypadku nowej pracy – uzyskanie lepszych warunków finansowych.
https://www.praca.pl/poradniki/rynek-pracy/co-oprocz-pieniedzy-m ozna-negocjowac-z-pracodawca_pr-1690.html