korepetycje angielski korepetycje niemiecki
Nie jesteś zalogowany.
Nie masz konta?

Goethe-Institut: W Weimarze przyznano Medal Goethego

Goethe-Institut: W Weimarze przyznano Medal Goethego


Polska dyrektorka teatru i kierowniczka festiwalu teatralnego Krystyna Meissner, amerykański reżyser i artysta plastyk Robert Wilson oraz belgijski dyrektor opery Gerard Mortier (pośmiertnie) zostali odznaczeni Medalami Goethego. Prezydent Goethe-Institut, Klaus-Dieter Lehmann, wręczył ten oficjalny order Republiki Federalnej Niemiec w dniu 28 sierpnia w Zamku Miejskim w Weimarze. Poprzez przyznanie tego odznaczenia Goethe-Institut po raz sześćdziesiąty uhonorował te osoby, które swą pracą zasłużyły się na rzecz międzynarodowej wymiany kulturalnej.

„Troje bohaterów dzisiejszego dnia, dzięki swemu artystycznemu potencjałowi, wyznaczyło sobie jako swój program przekraczanie granic. Dzięki temu niezmiernie poszerzyli oni zarówno nasze przestrzenie myślowe, jak też i pola działania“ – to słowa, którymi Klaus-Dieter Lehmann otworzył uroczystą ceremonię w zamku w Weimarze.
„W pracy Goethe-Institut nie chodzi o to, aby wyeksportować w świat teatr ‘made in Germany’, lecz o to, aby umożliwić spotkania i wzajemne poznawanie się artystów. Dzięki swej twórczości tegoroczni laureaci przyczynili się do tego znacząco i każde z nich we właściwy sobie sposób i z wielkim zaangażowaniem prowadziło wymianę kulturalną“, powiedział Lehmann.

Nadanie orderów miało miejsce 28 sierpnia w Zamku Miejskim w Weimarze w obecności Claudii Roth, wiceprzewodniczącej niemieckiego Parlamentu Federalnego (Bundestagu), ministra oświaty, nauki i kultury Turyngii Christopha Matschiego oraz nadburmistrza miasta Weimar, Stefana Wolfa.

Medal Goethego za swoją działalność, jako wyjątkowa pośredniczka między europejskimi scenami teatralnymi, otrzymała Krystyna Meissner. Meissner urodziła się w 1933 roku w Polsce, gdzie dziś nosi przydomek “Żelaznej Damy polskiego teatru”. („Iron Lady of Polish Theatre”). Ma ona za sobą długoletnią karierę, a w trakcie jej trwania była dyrektorką zespołów teatralnych oraz festiwali, a także reżyserką operową, teatralną i telewizyjną. Jako inicjatorka i dyrektorka festiwali „Kontakt“ i „Dialog Wrocław“, Meissner stworzyła wyjątkowe centrum pracy dla twórców i produkcji teatralnych z całej Europy. Wielu niemieckich reżyserów i choreografów, wśród nich Thomas Ostermeier, Christoph Marthaler, Sasha Waltz, Jossi Wieler, Stefan Pucher i Peter Stein mogło dzięki Meissner po raz pierwszy wystąpić gościnnie w Polsce.
Także Goethe-Institut ma za sobą długoletnią współpracę z Krystyną Meissner, datującą się od czasu, kiedy pracowała ona jako dyrektorka festiwalu „Kontakt“. Meissner jest do dziś bardzo aktywna jako reżyserka i współpracuje w różnych projektach polsko-niemieckich. W swojej laudacji, dziennikarka i dramaturg Renate Klett podkreśliła znaczenie Meissner dla scen europejskich, mówiąc: „Przeważnie jest tak, że obcokrajowcy podziwiają polski teatr, Polacy teatr międzynarodowy, a jedni i drudzy wspólnie są pełni podziwu i ogromnego uznania dla Krystyny Meissner za jej odwagę i zdolności“.

„W osobie Roberta Wilsona doceniamy uznawaną na arenie międzynarodowej osobowość, która dzięki swoim pracom umożliwiła nam poznanie nowych interpretacji niemieckiej kultury“ - tak komisja uzasadniła nominację amerykańskiego reżysera do Medalu Goethego. Robert Wilson urodził w w 1941 roku w Waco, w stanie Teksas, studiował ekonomię, architekturę i scenografię i już od lat sześćdziesiątych kształtuje teatralne sceny świata dzięki swoim wyjątkowym inscenizacjom, które zawsze są kombinacją tańca, ruchu, światła, rzeźbiarstwa, muzyki i tekstu. Od dawna już Robert Wilson pracował w Niemczech, wiele jego dzieł zostało tu zaprezentowanych po raz pierwszy, a teatr niemiecki otrzymał dzięki nim kilka istotnych impulsów. Wilson w wyjątkowy, właściwy sobie sposób odkrył na nowo sztuki niemieckich autorów, m.in. Heinera Müllera i Tankreda Dorsta, oraz przekształcił dramaty i teksty Büchnera, Brechta i Straussa w teatr nowoczesny, międzynarodowy. Dzięki temu Robert Wilson stał się jednym z bohaterów niemiecko-amerykańskiej wymiany kulturalnej ostatnich dziesięcioleci. Dziś Robert Wilson mieszka i pracuje w Nowym Jorku jako kierownik artystyczny założonego przez siebie samego Watermill Center. Thomas Oberender, dyrektor Berlińskiego Festiwalu Teatralnego, w swojej laudacji wygłoszonej na cześć Roberta Wilsona, porównał go do Goethego, mówiąc: „Oni obaj działali w swoich kręgach kulturowych wychodząc poza ich granice i czyniąc je bardziej otwartyni, obaj byli agentami wymiany i tłumaczami w taki czy inny sposób.“

Gerardowi Mortierowi przyznano Medal Goethego pośmiertnie. Goethe-Institut honoruje w ten sposób zmarłego w marcu dyrektora jako jednego z najważniejszych europejskich protagonistów kultury i odważnego innowatora teatru muzycznego. Mortier, pracując na kierowniczych pozycjach, zawsze kształtował także niemiecką scenę operową i kulturalną. Mowa tu o stanowiskach dyrektora i kierownika artystycznego festiwalu teatralnego w Salzburgu i triennale w Zagłębiu Ruhry, które piastował, urodzony w Gandawie, w roku 1943, Mortier, z wykształcenia prawnik i naukowiec zajmujący się komunikacją. Zawsze jego intencją było przede wszystkim zachwycić operą także młodą publiczność. Decyzja o przyznaniu Medalu Goethego Gerardowi Mortierowi zapadła jeszcze przed jego śmiercią, a wiadomość o tym przyjął on z dużą radością. W imieniu Mortiera odznaczenie odebrał jego wieloletni współpracownik Silvain Cambreling, który obecnie jest generalnym dyrektorem muzycznym opery w Stuttgarcie i głównym dyrygentem Yomiuri Nippon Symphony Orchestra Tokyo.
W laudacji na cześć Gerarda Mortiera, wygłoszonej przez Nike Wagner, kierowniczkę festiwalu Beethovena w Bonn, padły słowa określające jego pracę jako wizjonerską, a jego samego jako obywatela świata. „Odwaga, z jaką działał Mortier, była zarówno spektakularna, jak też wywołująca ogromne wrażenie“, powiedziała Wagner.

Medal Goethego ufundowany został w roku 1954 przez Zarząd Goethe-Institut. W roku 1975 Republika Federalna Niemiec uznała go za oficjalny order. W latach 1992-2008 przyznawany był corocznie przy okazji rocznicy śmierci Goethego w Weimarze. W roku 2009 nadanie medalu odbyło się po raz pierwszy w dniu 28 sierpnia, a więc w rocznicę urodzin Goethego. Od chwili pierwszego przyznania medalu w roku 1955 uhonorowano w ten sposób 335 osób z 62 krajów. Wśród laureatów znaleźli się między innymi Adonis, Daniel Barenboim, Pierre Bourdieu, David Cornwell alias John le Carré, Sir Ernst Gombrich, Lars Gustafsson, Agnés Heller, György Ligeti, Ariane Mnouchkine, Sir Karl Raimund Popper, Jorge Semprún, Billy Wilder oraz Helen Wolff.

Uroczystość nadania orderu organizowana jest w ścisłej współpracy z Fundacją Klasycyzm z Weimaru oraz miastem Weimar. Rozmowa z laureatami jest efektem kooperacji z zepołem Kunstfest Weimar.
http://www.goethe.de/ins/pl/lp/kul/dup/tea/pl13254506.htm