korepetycje angielski korepetycje niemiecki
Nie jesteś zalogowany.
Nie masz konta?

Goethe-Institut: WOJCIECH MANN - MAGICZNA SKRZYNECZKA

Goethe-Institut: WOJCIECH MANN - MAGICZNA SKRZYNECZKA

Radio, mimo swojej nieco staromodnej aury, wciąż stanowi istotny kanał medialny, źródło opinii, muzyki i rozrywki. O tym, czym urzeka w XXI wieku, opowiada Wojciech Mann, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich głosów radiowych.

W niezbyt odległych czasach radio nazywano „magiczną skrzyneczką“. Stało sobie takie pudełeczko w mieszkaniu i po włączeniu zaczynało grać i mówić, przenosząc do nas dźwięki nie tylko z okolicy, ale, przy dobrej antenie, także z innych miejsc i krajów. Dziś takich magicznych skrzyneczek jest w naszym otoczeniu zatrzęsienie. Mrugają, migają kolorami, brzęczą, wibrują, nie tylko do nas mówią, ale też słuchają, a może nawet podsłuchują. Wydawałoby się, że w tym otaczającym nas huraganie bodźców radio zostanie zepchnięte na margines i sprowadzone do roli ubogiego krewnego super interaktywnych, multimedialnych, bezprzewodowo dogadujących się za naszymi plecami ekstra urządzeń. A jednak tak się nie stało. Radio, będąc medium nie tak bardzo podatnym na agresywne zmiany technologiczne, pozostało najmniej absorbującym towarzyszem naszej codzienności. Radio nie rozpycha się i egoistycznie nie zmusza odbiorcy do pełnej koncentracji. Niejednokrotnie zadowala się rolą tła dźwiękowego, pozwalając słuchaczom na bezkolizyjne wykonywanie wszelakich czynności zawodowych i domowych.

Stacje radiowe pełnią dwojaką rolę. Dostarczają informacje i rozrywkę. Proporcjonalna zawartość tych dwóch elementów w programie zależy od profilu danej stacji. Rola edukacyjna, często deklarowana w opisie działalności antenowej, w większości przypadków pozostaje tylko hasłem nie realizowanym w praktyce. Pomijam tu jeszcze jeden aspekt działalności radiowej, mianowicie propagandę. Możliwość dotarcia do masowego odbiorcy stanowi sporą pokusę dla zwolenników manipulowania opinią publiczną. Szczęśliwie w wielu przypadkach bardziej wyrobieni słuchacze potrafią nieomylnie oddzielić rzetelną informację od tej skrojonej na zamówienie. Niemniej wszelkie próby majstrowania przy wiadomościach czy komentarzach mają na celu odebranie słuchaczowi przywileju samodzielnego myślenia. Naganne, ale powszechne.

Czytaj cały artykuł:

https://www.goethe.de/ins/pl/pl/kul/mag/21045644.html