korepetycje angielski korepetycje niemiecki
Nie jesteś zalogowany.
Nie masz konta?

Goethe-Institut: RYNEK MIESZKANIOWY W NIEMCZECH „OGRANICZENIE WZROSTU CZYNSZÓW RZADKO DZIAŁA“
RYNEK MIESZKANIOWY W NIEMCZECH
„OGRANICZENIE WZROSTU CZYNSZÓW RZADKO DZIAŁA“

Niemiecka ustawa wprowadzająca ograniczenie wzrostu czynszów miała zahamować rosnące koszty najmu mieszkań, ale nie była w stanie rozwiązać problemu. Jakie kolejne działania mogłyby zatrzymać eksplozję czynszów, tłumaczy w wywiadzie ekonomista Claus Michelsen.

Hannes Koch

W centrach niemieckich miast jest coraz mniej mieszkań, na które obywatele mogliby sobie pozwolić. Problem ten dotyka przede wszystkim osoby o niskich dochodach, które często są zmuszone wyprowadzić się do mniej atrakcyjnych dzielnic na peryferiach. W 2015 roku rząd federalny zareagował na to uchwaleniem ustawy – tzw. „hamulec czynszowy” (niem. Mietpreisbremse) miał zahamować wzrost czynszów. Jednak trzy lata później problem nadal istnieje. Dlaczego ograniczenie wzrostu czynszów wprawdzie działa, ale nie wystarcza, i jakie działania powinien podjąć rząd federalny, tłumaczy ekonomista Claus Michelsen, specjalista od rynku nieruchomości w Niemieckim Instytucie Badań Gospodarczych w Berlinie (DIW).

Rosnące koszty najmu oraz niedobór mieszkań to w Niemczech od lat stały temat. Dlaczego tak jest?

Obywatele Niemiec wydają średnio ponad jedną trzecią swoich dochodów na mieszkanie, prąd, ogrzewanie i inne media. Obciąża to w szczególności osoby o niskich zarobkach. Poza tym ponad połowa ludności Niemiec mieszka w lokalach wynajmowanych. W przeciwieństwie do Hiszpanii, Francji czy Włoch, większość Niemców nie posiada własnych nieruchomości.

W 2015 roku rząd federalny przyjął ustawę wprowadzającą tzw. hamulec czynszowy. Zawiera ona postanowienie, że na obszarach, w których panuje niedobór mieszkańnowe umowy najmu mogą narzucać cenę maksymalnie o dziesięć procent wyższą od cen porównywalnych mieszkań w okolicy. Ustawa miała zapobiec zbyt szybkiemu wzrostowi kosztów mieszkaniowych. Czy to działa?

W miejscach, w których w poprzednich latach czynsze rosły o cztery procent lub więcej, ustawa zapobiega dalszemu silnemu wzrostowi. Dotyczy to na przykład śródmiejskich dzielnic Berlina takich jak Kreuzberg i Neukölln albo niektórych części Monachium. Jednak zgodnie z naszymi wyliczeniami taki efekt daje się stwierdzić zaledwie na nielicznych obszarach.

Czytaj cały artykuł:

https://www.goethe.de/ins/pl/pl/kul/mag/21251402.html