korepetycje angielski korepetycje niemiecki
Nie jesteś zalogowany.
Nie masz konta?

Goethe-Institut: Muzeum Komiksu i Sztuki Mówienia KACZOGRÓD LEŻY NAD SALĄ
Muzeum Komiksu i Sztuki Mówienia
KACZOGRÓD LEŻY NAD SALĄ

Od 2015 roku Muzeum Komiksu i Sztuki Mówienia w bawarskim Schwarzenbach udostępnia informacje i organizuje wystawy o sztuce komiksu. Jednak przede wszystkim oddaje cześć Erice Fuchs, wieloletniej niemieckiej tłumaczce komiksów o Myszce Miki.

Romy König

„Witamy w Kaczogrodzie” – czytamy na stronie internetowej Muzeum Komiksu i Sztuki Mówienia w Schwarzenbach nad Salą. Slogan ten nie obiecuje za dużo. Stała wystawa muzeum obejmuje spacer po powierzchni 600 m², podczas którego zwiedzający poznają ogólną historię komiksu i zanurzają się w świat Myszki Miki. Zaglądają przez ramię wynalazcy Diodakowi albo – idąc w ślady Sknerusa McKwacza – zażywają kąpieli z monet w samym środku skarbca. W wideowywiadach specjaliści od komiksów opowiadają o badaniach naukowych poświęconych Kaczogrodowi.

STĘK! GDER! CHLAST!
Muzeum poświęcone jest Erice Fuchs, która od 1951 roku prowadziła redakcję nowo powstałego magazynu Myszka Miki i aż do 1988 roku tłumaczyła opowieści z Kaczogrodu. Większość swojego życia historyk sztuki spędziła w Schwarzenbach, w którym znajduje się również jej grób. Zmarła w 2005 roku w Monachium, dożywając wieku 98 lat. Etapy jej biografii prezentuje stała wystawa w formie biograficznego komiksu. Sporo miejsca poświęca on talentowi tłumaczki do posługiwania się słowem – interaktywne stacje zapraszają do poznania języka i figur retorycznych, takich jak onomatopeje czy aliteracje. Fuchs spopularyzowała w niemieckim komiksie między innymi zredukowaną wersję czasownika, tzw. Inflektiv, który jest dzisiaj często nazywany „Erikativem”. Zamiast używania dźwiękonaśladowczych bezokoliczników, preferowała skracanie ich do rdzenia (np. „ächz” zamiast „ächzen”, czyli w przybliżeniu „stęk” zamiast „stękać”). W muzeum czytamy, że każdej z kaczek nadała własny styl mówienia: „Można powiedzieć, że Erika Fuchs nauczyła Donalda gdakania”.

HORYZONT NIE KOŃCZY SIĘ W KACZOGRODZIE
Wystawy specjalne muzeum ukazują najnowsze trendy w gatunku komiksu. I tak prezentowano już tutaj laureatów przyznawanej co dwa lata Nagrody Maksa i Moritza. Ekspozycja Animate Europe otwarta na początku 2020 roku zawierała najlepsze komiksy konkursu o tej samej nazwie, w ramach którego rysownicy zilustrowali swoje przemyślenia o Europie. Inne wystawy skupiają się na pojedynczych artystach lub dziełach. W 2018 roku odbyła się wystawa poświęcona książce autobiograficznej pt. Drei Steine [Trzy kamienie] Nilsa Oskampa, który w latach 80. zeszłego wieku padł ofiarą przemocy ze strony skrajnych prawicowców, a swoje przeżycia zawarł w ilustracjach.
https://www.goethe.de/ins/pl/pl/kul/mag/21798262.html