korepetycje angielski korepetycje niemiecki
Nie jesteś zalogowany.
Nie masz konta?

GOETHE-INSTITUT: ALEXANDER VON HUMBOLDT WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO, ALEXANDRZE!
ALEXANDER VON HUMBOLDT
WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO, ALEXANDRZE!

Wielkie urodziny Alexandra von Humboldta w berlińskim Humboldt Forum – relacja Karoliny Kuszyk.

ALEXANDER W BERLINIE
Oficjalne otwarcie Humboldt Forum w Zamku w Berlinie (Berliner Schloss) nastąpi dopiero jesienią 2020 roku, lecz ci, którzy nie mogli się go doczekać, mieli okazję przyjrzeć się tej imponującej budowli od środka 13 i 14 września. W tych dniach Forum Humboldta zorganizowało we współpracy z Goethe-Institut wielką imprezę urodzinową na cześć Alexandra von Humboldta, młodszego brata Wilhelma, uczonego i reformatora edukacji. Alexander von Humboldt był przyrodnikiem i podróżnikiem, który nie tylko przemierzał świat, lecz również z pasją go mierzył (o czym wspaniale pisał Daniel Kehlmann w powieści Die Vermessung der Welt, w przekładzie Jakuba Ekiera Rachuba świata, W.A.B., Warszawa 2007). Humboldt był również pionierem holistycznego myślenia o naturze, krytykiem kolonializmu i wizjonerem oraz śmiałkiem, który wspiął się prawie na szczyt wysokiego na 6263 m n.p.m. wulkanu Chimborazo, w jego czasach uznawanego za najwyższą górę świata; człowiekiem oświecenia, z pasją sprzeciwiającym się niewolnictwu; a przede wszystkim niezmordowanym, gnanym nieposkromioną ciekawością naukowcem, który pozostawił po sobie gigantyczne, interdyscyplinarne dzieło, do dziś nie do końca zbadane.

Do Berlina, swojego rodzinnego miasta, Alexander von Humboldt nie żywił specjalnie ciepłych uczuć. Wolał podróżować po Ameryce Południowej, Stanach Zjednoczonych i Azji Centralnej, a gdy nie podróżował, mieszkał w swoim ulubionym Paryżu. W końcu musiał jednak powrócić do stolicy Prus. Miał wówczas 60 lat. „Drogi Panie von Humboldt!“, pisał do niego Friedrich Wilhelm III w 1826 roku. „Nie mogę już dłużej udzielać Panu pozwolenia (…) na pozostawanie w kraju, który każdemu prawdziwemu Prusakowi winien być nienawistny. Oczekuję więc, by w jak najkrótszym czasie powócił Pan do ojczyzny. Pański oddany Friedrich Wilhelm.“ Alexandrowi nie pozostało więc nic innego jak przeprosić się z Berlinem, co „oddanego” mu monarchę skłoniło do podwojenia wypłacanej uczonemu pensji. Tu, w Berlinie, Alexander dożył swoich ostatnich dni i tutaj, przy pałacu rodu Humboldtów Tegeler Schloss, znajduje się jego grób.

W tym roku skończyłby 250 lat i Berlin nie przepuszcza żadnej okazji oddania mu należytej czci. Bezpłatna, dostępna dla szerokiej publiczności impreza w Berliner Schloss, na którą wybraliśmy się z mężem, to dwa dni pełne wykładów, rozmów, projekcji filmowych, wystaw i muzyki.


RZECZNICZKA PRASOWA HUMBOLDTA, BRAZYLIJSKIE GWIAZDOZBIORY I ALEXANDER PRYWATNIE
Przy wejściu dostajemy ponad 100-stronicowy program „urodzin”, po czym wchodzimy do ogromnego foyer, gdzie wita nas instalacja stworzona z kolaży, jakie powstały w oparciu o rysunki autorstwa Humboldta. Pierwsze kroki kierujemy do „Archivo Alexander von Humboldt“. To pokaźnych rozmiarów kolekcja ekwadorskiego artysty Fabiano Kueva, który od 2015 roku przemierza Amerykę Łacińską tropami Humboldta i bada ślady jego ekspedycji rozmaitymi środkami artystycznego wyrazu – filmowymi, ekspozycyjnymi i dokumentalnymi. Nieco dalej odwiedzający mogą zanurzyć się w krainie filmów 360 stopni, które tematyzują pobyt Humboldta w Ameryce Południowej: wprost z centrum Berlina można się katapultować do równikowych lasów deszczowych lub na zbocza Chimborazo. Swoją drogą, dzięki tamtej wyprawie Humboldt – jako pierwszy – wyczerpująco opisał symptomy choroby wysokościowej. To, jak udało mu się wejść na wysokość 5600 metrów bez maski tlenowej, pozostaje dla nas jednak zagadką. Gdy w 2015 roku podróżowaliśmy po Ekwadorze, choroba wysokościowa dopadła nas już u stóp wulkanu-kolosa. Nie tylko my wracamy myślami do naszej wyprawy po Ameryce Południowej. Z urywków toczących się wokół rozmów wynika, że archiwum Kuevy u wielu odwiedzających przywołuje wspomnienia podróży po tym przepięknym i fascynującym kontynencie. Również śladami Humboldta.

Czytaj cały artykuł:

https://www.goethe.de/ins/pl/pl/kul/mag/21690312.html