korepetycje angielski korepetycje niemiecki
Nie jesteś zalogowany.
Nie masz konta?

EDUNEWS.PL: EDUKACJA SPORO KOSZTUJE. ALE I TAK JESZCZE ZA MAŁO


Mniejsze niż przed rokiem są także nakłady finansowe rodziców na dodatkowe zajęcia uczniów. Wynoszą one miesięcznie średnio 234 zł (o 11% mniej niż przed rokiem) w przeliczeniu na jedno dziecko korzystające z takich zajęć.

Można podsumować, że rodzice w Polsce wykładają całkiem sporo środków na edukację dzieci. Czy to za dużo? Nie sądzę abyśmy doczekali w najbliższych 20-30 latach czasów, w których edukacja dzieci będzie kosztować zero. Nawet przy najprężniejszym rozwoju ruchu otwartej edukacji, system edukacji nigdy nie będzie na tyle dynamiczny, aby nadążać za zmieniającym się światem. Wiedzę trzeba będzie stale uzupełniać i tu podstawowym źródłem finansowania będą wydatki rodziców. Nie jest zatem głupim pomysłem dla młodych rodziców – już teraz założenie konta w funduszu inwestycyjnym z przeznaczeniem na edukację swoich dzieci. 10-15 lat oszczędzania może przynieść całkiem sporą kwotę, która z całą pewnością okaże się potrzebna, aby rozwinąć kompetencje naszych dzieci, które nie będą dobrze rozwijane przez szkołę.

Sumując wydatki polskich rodziców na edukację dzieci (opierając się tylko na powyższych wyliczeniach CBOS) otrzymamy rocznie kwotę niewiele ponad 3400 złotych. To mniej więcej równowartość półtorej średniej pensji krajowej. Mimo wszystko mało, jeśli marzymy o edukacji dobrej jakości (tyle kosztuje mniej więcej semestr na przeciętnej prywatnej uczelni wyższej). Warto wydawać więcej, ponieważ zglobalizowany świat wymaga coraz bardziej konkurencyjnych i wszechstronnie wykształconych pracowników, a w końcu chcemy, aby nasze dzieci osiągały sukces w życiu.

No i dla porównania można na koniec pokazać, ile wydają rodzice w Wielkiej Brytanii. Otóż na „bezpłatną“ edukację w publicznych szkołach podstawowych wydają oni rocznie ok. 684 GBP na jedno dziecko (ok. 3146 zł), zaś w szkołach ponadpodstawowych ok. 1195 GBP na dziecko (ok. 5497 zł). Można zaryzykować twierdzenie, że wydatki rodziców na edukację w Polsce i Wielkiej Brytanii są porównywalne jeśli uwzględnimy parytet siły nabywczej pieniądza.

Prezentowane dane CBOS pochodzą z badania "Aktualne problemy i wydarzenia" zrealizowanego w dniach 1-6 października 2009 roku. Dane dotyczące wydatków w Wielkiej Brytanii pochodzą z raportów rządowych (za: London Evening Standard).

(Źródło: CBOS, opr. własne)

więcej:
http://www.edunews.pl/index.php?option=com_content&task=view&id= 900&Itemid=1