korepetycje angielski korepetycje niemiecki
Nie jesteś zalogowany.
Nie masz konta?

#BĘDZIECZYTANE EŁK FESTIWAL sob., 28.07.2018 - niedz., 29.07.2018
#BĘDZIECZYTANE EŁK FESTIWAL

sob., 28.07.2018 -
niedz., 29.07.2018

#BĘDZIECZYTANE EŁK FESTIWAL to nowy, dwudniowy festiwal propagujący literaturę i czytelnictwo, którego program urozmaicą wieczorne koncerty popularnych polskich artystów. To jednocześnie hołd dla wybitnego niemieckiego pisarza, Siegfrieda Lenza, który urodził się w Ełku, a w roku 2011 otrzymał tytuł jego honorowego obywatela.

W czasie Festiwalu będzie można się spotkać z m.in. z Jerzym Bralczykiem i Lucyną Kirwil, Adamem Wajrakiem, Marcinem Mellerem, Anną Dziewit-Meller, Jakubem Żulczykiem, Katarzyną Puzyńską czy Szymonem Hołownią. Z Niemiec przyjadą pisarze Arno Surminski i Artur Becker, którzy wystąpią podczas pierwszego dnia festiwalu.

Organizator: AGORA SA
Współorganizator: Miasto Ełk oraz Ełckie Centrum Kultury

Arno Surminski, niemiecki pisarz i dziennikarz. Urodził się w 1934 roku w wiosce Jegławki (dawniej Jäglack) nieopodal Kętrzyna. W 1945 roku po zajęciu Prus Wschodnich przez Armię Czerwoną rodziców deportowano w głąb Rosji, skąd nigdy nie powrócili, on sam z Kętrzyna pociągiem towarowym trafił do Turyngii w Niemczech, stamtąd do Szlezwiku-Holsztynu, gdzie został adoptowany przez wielodzietną rodzinę pochodzącą z jego rodzinnej wsi.
Od 1962 roku mieszka w Hamburgu, gdzie pracował najpierw jako radca prawny towarzystwa ubezpieczeniowego, a później jako niezależny dziennikarz dla czasopism ekonomicznych.
Od 1972 roku zajmuje się pisarstwem. Opublikował ponad 20 książek, powieści, opowiadań, książek dla dzieci. Surminski pisze w nich o swej utraconej ojczyźnie z nostalgią, a o jej obecnych mieszkańcach z sympatią. W 2011 roku otrzymał w Olsztynie tytuł "Honorowego obywatela województwa warmińsko-mazurskiego". W języku polskim ukazały się: „Polninken czyli historia niemieckiej miłości" (1994, tłum. Anna Stasiak), „Wypaść z gniazda. Opowieści z Kalischken" (1995, tłum. Anna Stasiak), „Wieś w Prusach Wschodnich" (2008, tłum. Jan Załuska), "Życie ptaków w Auschwitz" (2011, tłum. Renata Załuska).

Artur Becker, urodził się w 1968 roku w polsko-niemieckiej rodzinie w Bartoszycach na Mazurach. Od 1985 roku mieszka w Niemczech, obecnie w Dolnej Saksonii. Pisze powieści, opowiadania, poezję i eseje, przekłada literaturę. Jest członkiem PEN.-Zentrum Deutschland oraz Exil-PEN-Clubu oraz Stowarzyszenia Niemieckich Pisarzy (VS). Artur Becker debiutował poezją po polsku w Gazecie Olsztyńskiej w 1984 roku, pięć lat później zaczął pisać wyłącznie po niemiecku. W marcu 2009 otrzymał nagrodę Adelbert-von-Chamisso-Preis, w listopadzie 2012 nagrodę DIALOG-Preis przyznawaną przez Federalny Związek Towarzystw Niemiecko-Polskich.
W jego dorobku literackim znajduje się szereg dzieł. Szczególnym uznaniem cieszy się "Der Dadajsee" (1997), którego bohaterem jest polski gastarbeiter oraz „Die Zeit der Stinte“ (2006), historia niemieckiego repatrianta z Polski. Z dużym oddźwiękiem medialnym spotkała się powieść "Nóż w wódzie. Pieśń o topielcach" (2008, po polsku Wydawnictwo Borussia 2013, tłumaczenie Joanna Demko, Magdalena Żółtowska-Sikora). Ostatnia książka Artura Beckera to wydany przez Weissbooks zbiór esejów „Kosmopolen“ (2016), polskie wydanie pt. "Kosmopolacy i Kosmopolska. W poszukiwaniu europejskiego domu" ukaże się w listopadzie 2018 roku w wydawnictwie Universitas w przekładzie Jacka Dąbrowskiego, Dariusza Muszera i Artura Beckera. W Niemczech w sierpniu tego roku wychodzi nowa powieść „Der unsterbliche Mr. Lindley“, a w marcu 2019 duża powieść polsko-niemiecka „Drang nach Osten“.

EŁK
Ełckie Centrum Kultury
ul. Wojska Polskiego 47
Ełk

https://www.goethe.de/ins/pl/pl/ver.cfm?fuseaction=events.detail&event_id=21320147
https://www.goethe.de/ins/pl/pl/ver.cfm?fuseaction=events.detail &event_id=21320147