korepetycje angielski korepetycje niemiecki
Nie jesteś zalogowany.
Nie masz konta?
Goethe-Institut w Warszawie: Orgia z myślą niemiecką 5



Orgia z myślą niemiecką 5
Kleist, czyli literatura wojenna
Spotkanie poświęcone twórczości Heinricha von Kleista
dyskusja
27.02.2009, g. 18.30
Goethe-Institut
ul. Chmielna 13a
Warszawa


Spotkanie w języku polskim
Heinrich von Kleist, Quelle:Wikipedia
Heinrich von Kleist, Quelle:Wikipedia

Heinrich von Kleist (1777–1811) – znany głównie ze swego trudnego i krótkiego życia, ze swej lektury Kanta, wreszcie samobójstwa, do którego jakoby zawiodła go ta lektura – był nie mniej ekscentrycznym pisarzem.

Na temat Penthesilei, jednego z najosobliwszych i najgwałtowniejszych dramatów w historii, Goethe powiedział: „Pochodzi ona z tak dziwnego rodu i obraca się w tak obcych sferach, że potrzeba mi dłuższego czasu, abym mógł się z jednym i drugim oswoić”.

W istocie trudno się oswoić z większością kleistowskich postaci. Michael Kohlhaas, Penthesilea, książę Homburgu – to bohaterowie walczący. Trudno wszakże zdefiniować stawkę i strategię ich kampanii. Silny i decydujący czynnik afektywny czyni z tych wojen przedsięwzięcia niezrozumiałe i nieprzewidywalne. Jeśli dołączyć do tego szeregu pozostałych somnambulików Kleista, w tym bohaterów komedii, jak również rozważania o marionetkach, wyłania się z tej konstelacji nie tylko pewna oryginalna teoria konfliktu, ale również oryginalna antropologia, wykraczająca zarówno poza klasyczny racjonalizm, jak i romantyczną uczuciowość. (Mateusz Falkowski)

Udział biorą: Agata Bielik-Robson (IFiS PAN), Mateusz Falkowski (Orgia Myśli).

Spotkanie prowadzi Paulina Kwiatkowska (UW, Orgia Myśli).


http://www.goethe.de/ins/pl/war/pl4129461v.htm 2009-02-11

Aby nie widzieć poniższej reklamy:
zaloguj się jako lektor, jeżeli nie masz konta zarejestruj się.