korepetycje angielski korepetycje niemiecki
Nie jesteś zalogowany.
Nie masz konta?
Goethe-Institut: Projekt


Projekt "Szkoły: Partnerzy przyszłości"

„Wykształcenie daje perspektywy – wielojęzyczność otwiera horyzonty. W naszych szkołach partnerskich zagranicą pragniemy nie tylko umożliwić dostęp do naszego języka i systemu oświaty, lecz także wzbudzić wzajemne zainteresowanie i zrozumienie” powiedział federalny minister spraw zagranicznych dr Frank-Walter Steinmeier na starcie projektu „Szkoły: Partnerzy przyszłości”.

Celem szeroko zakrojonego projektu jest zbudowanie globalnej sieci, składającej się z ponad 1000 szkół partnerskich i wzbudzenie tym samym właśnie w młodych ludziach zainteresowania i fascynacji nowoczesnymi Niemcami i jego mieszkańcami.

W Polsce zakwalifikowało się osiem szkół i zespołów szkół do udziału w tym globalnym projekcie: Gimnazjum nr 1 z Lublina, Zespół Szkół z Ropicy Polskiej, Gimnazjum nr 11 z Warszawy, Szkoła Podstawowa nr 1 z Przeworska, Gimnazjum nr 16 z Białegostoku, Gimnazjum im. Kazimierza Jagiellończyka z Trąbek Wielkich, Zespół Szkół ze Stadnickiej Woli oraz Zespół Szkół z Olsztyna, w skład którego wchodzą Szkoła Podstawowa nr 9, Gimnazjum nr 12 i Liceum Ogólnokształcące nr 3.

Od marca 2008 roku największy polski dziennik - Gazeta Wyborcza wraz z Centrum Edukacji Obywatelskiej - w ramach programu „Szkoła z klasą” informowała o projekcie i zachęcała polskie szkoły, by ubiegały się o status szkoły partnerskiej. Dzięki współdziałaniu z Gazetą napłynęło wiele interesujących zgłoszeń.

Wymienione wyżej szkoły staną się w najbliższych trzech latach szkołami modelowymi. Na ich przykładzie będzie można pokazać, jakie korzyści płyną ze ścisłej i stałej współpracy szkoły podstawowej z gimnazjum i liceum – szczególnie w zakresie nauczania języka niemieckiego jako języka obcego.

Szkoły biorące udział w tym projekcie otrzymają szerokie wsparcie. Dyrektorzy szkół i nauczyciele będą mieli między innymi możliwość podnoszenia kwalifikacji, a szkoły uzyskają pomoc finansową na wyposażenie (pomoce dydaktyczne i do nauki własnej). Przewidziane są również stypendia i letnie kursy dla młodzieży w Niemczech.

Projekt koordynowany jest w Polsce przez Ambasadę Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie i realizowany w ścisłej współpracy z Goethe-Institut oraz z Zentralstelle für das Auslandsschulwesen (Centralnym Wydziałem Szkolnictwa Zagranicą). Dalszymi ważnymi partnerami są DAAD (Niemiecka Akademicka Służba Wymiany) oraz Pädagogischer Austauschdienst der Zentralstelle der Kulturministerkonferenz (Służba Wymiany Pedagogicznej Stałej Konferencji Ministrów Nauki, Oświaty i Kultury Landów Niemieckich).


http://www.goethe.de/ins/pl/lp/pl3155904.htm 2008-10-07

Aby nie widzieć poniższej reklamy:
zaloguj się jako lektor, jeżeli nie masz konta zarejestruj się.