korepetycje angielski korepetycje niemiecki
Nie jesteś zalogowany.
Nie masz konta?
Goethe-Institut PUNKT INFORMACJI O RYNKU KSIĄŻKI Lipsk czyta
Lipskie Targi Książki
12-15 marca 2009

Informacja prasowa Warszawa, 13 lutego 2009
Źródło: Lipskie Targi Książki Polska

Pomimo kryzysu przygotowania do największego europejskiego święta branży wydawniczej i księgarskiej przebiegają bez zakłóceń. Zdaniem Oliviera Zille – dyrektora Lipskich Targów Książki, branża wita kryzys z optymizmem i kreatywnością.
W dniach od 12 do 15 marca 2009 roku Lipsk po raz kolejny gościć będzie około 2300 wystawców z 31 państw. Na 63 000 metrach kwadratowych powierzchni ekspozycyjnej Targi oczekują obecności dziennikarzy oraz przedstawicieli branży, dla których impreza stanowi znakomitą okazję nawiązywania kontaktów biznesowych oraz poznania najnowszych trendów.

Lipskie Targi Książki to jednak przede wszystkim święto czytelników, którzy i w tym roku mogą liczyć na moc atrakcji. Podobnie jak w latach ubiegłych, miłośników książki czeka bogaty program festiwalu Lipsk czyta. Organizatorzy prześcigają się w wynajdywaniu coraz bardziej zaskakujących miejsc dla literackich wydarzeń. Spotkania z książką odbywać się będą nie tylko na terenach targowych ale i w wielu ciekawych zakątkach miasta.

Wiodącymi tematami tegorocznych Targów Książki będą: książki audio, literatura środkowo- i wschodnioeuropejska, oraz ksiązki dla dzieci i młodzieży. Po raz piąty wręczona zostanie Nagroda Lipskich Targów Książki.

W tym roku pojawi się także szereg nowych, interesujących propozycji. Po raz pierwszy przyznana zostanie Międzynarodowa Nagroda Literacka Młodych Czytelników, nowością będzie także Dzień Kariery, poświęcony perspektywom rozwoju zawodowego w branży wydawniczej i księgarskiej.

Prezentacja Polska

Jak co roku polską obecność w Lipsku organizuje Instytut Książki. W ramach stoiska narodowego, międzynarodowej publiczności przedstawione zostaną nowości wydawnicze z lat 2008/2009 oraz wybór tytułów dofinansowanych przez Program Translatorski „© Poland“, obchodzący w tym roku swoje dziesięciolecie. Na Targach zaistnieją również po raz kolejny wystawcy indywidualni z Polski, a wśród nich między innymi polskie drukarnie: SOWA, Drukarnia im. Karola Miarki TOLEK, Dimograf. Do udziału w programie literackim towarzyszącym targom zostały zaproszone cztery polskie autorki: Sylwia Chutnik (laureatka Paszportu Polityki), Katarzyna Sowula (we współpracy z Tzuica Verlag), Olga Tokarczuk i Magdalena Tulli (we współpracy z wydawnictwem Schöffling). Wezmą one udział zarówno w spotkaniach odbywających się na targach (w ramach międzynarodowego projektu „Kleine Sprachen – Große Literaturen“ i „Cafe Europa”) jak i w wieczorach autorskich w Instytucie Polskim, który jest współorganizatorem prezentacji.

Pięciolecie Nagrody Literackiej

Przyznawana od 2005 roku Nagroda Lipskich Targów Książki zasłużyła na uznanie i wysoką pozycję. Dotychczas Jury nominowało 76 tytułów spośród 3 300 propozycji zaś nagrodą, przyznawaną zawsze w kategoriach: beletrystyki, literatury popularnonaukowej i esej oraz tłumaczeń uhonorowano już 12 autorów. Tegoroczna nagroda, zgodnie z tradycją wręczona zostanie podczas pierwszego dnia Targów. Wśród tegorocznych nominacji w kategorii tłumaczeń znalazła się książka Olgi Tokarczuk „Bieguni“ w przekładzie Esther Kinsky.

Zaczytany i zasłuchany Lipsk

Tak jak w latach ubiegłych, niekwestionowaną atrakcją Lipskich Targów Książki stanie się największy festiwal czytelniczy w Europie – Lipsk czyta. W programie tegorocznego, 18 już święta książki, przewidzianych jest ponad 1900 spotkań z 1500 autorami poświęconych głównie literaturze niemieckiej oraz środkowo- i wschodnioeuropejskiej. Po zeszłorocznym, udanym debiucie Chorwacji, podczas tej edycji po raz pierwszy zaprezentują swoje literackie osiągnięcia Macedonia oraz Bośnia. Lipsk, jak co roku gościć będzie aktorów, polityków ale przede wszystkim znakomite grono autorów. Literaturę niemiecką reprezentować będą: Julia Frank, Wilhelm Genazino, Günter Grass, Alex Hennig von Lange, Wladimir Kaminer, Daniel Kehlmann, Mirjam Pressler, Benjamin Lebert i Juli Zeh. Nie zabraknie także gości z zagranicy, swój przyjazd zapowiedzieli między innymi: T. C. Boyle, Péter Esterházy, György Konrád, Geert Mak, Kiran Nagarkar, Olga Tokarczuk, David Lodge, John Griesemer, Petros Markaris i Jonathan Stroud. Lipsk idąc z duchem czasu nie tylko czyta ale i słucha. Już od 2000 roku Targi poświęcały sporo uwagi tematowi książki audio, zajmującej coraz silniejszą pozycję w na rynku wydawniczym. Jednak podczas tegorocznej edycji ten temat znajdzie miejsce szczególne, gromadząc liczne grono przedstawicieli tej branży. Swoją obecność zapowiedziało 100 wydawnictw, które zaprezentują aktualną ofertę. W programie targowym znajdzie się ponad 100 imprez towarzyszących. Dokładny program festiwalu na stronie www.leipzig-liest.de.


Po raz pierwszy na targach Dzień Kariery Książka+Media Międzynarodowa Nagroda Młodych Czytelników

Po raz pierwszy Targi Lipskie oraz Niemieckie Stowarzyszenie Księgarzy zapraszają na Dzień Kariery Książka + Media. 13 marca podczas panelu dyskusyjnego oraz licznych rozmów, uczniowie, studenci i absolwenci wyższych uczelni będą mogli poznac możliwości realizacji swoich planów zawodowych w branży wydawniczej i księgarskiej. Kolejną nowością będzie nagroda przyznawana przez młodych czytelników, pomyślana jako zachęta do stałego kontaktu z książką. Do końca stycznia 2009 roku trwał internetowy plebiscyt, którego uczestnicy głosowali na najlepszy ich zdaniem tytuł z listy piętnastu książek utworzonej na podstawie sugestii ekspertów, księgarzy oraz 19 000 uczniów w wieku 10–12 lat. Na tej liście znalazły się pozycje należące już do kanonu klasyki, m.in. książki Ericha Kästnera czy Astrid Lindgren a także współczesne bestsellery np. „Tintenherz“ Cornelii Funkes. Wręczenie nagrody odbędzie się 13 marca. Bliższe informacje na stronie www.stiftunglesen.de.

Uzupełnieniem oferty tegorocznych Targów Książki będą Targi Antykwaryczne „buch & art“.

Kontakt

Marta Górna, Manager Targi Lipskie Polska Sp. z o.o.
tel.: +48 (22) 653 65 52 fax.: +48 (22) 653 65 51 mgorna@targilipskie.pl

Susanne Tenzler-Heusler, Rzecznik prasowy Leipziger Messe GmbH
tel.: +49 (0) 341 / 6 78 81 84 fax: +49 (0) 341 / 6 78 81 82
s.tenzler-heusler@leipziger-messe.de

http://www.goethe.de/ins/pl/prj/kon/pl4240889.htm 2009-03-07

Aby nie widzieć poniższej reklamy:
zaloguj się jako lektor, jeżeli nie masz konta zarejestruj się.