korepetycje angielski korepetycje niemiecki
Nie jesteś zalogowany.
Nie masz konta?
Goethe-Institut: Pomniki i miejsca pamięci w Polsce i w Niemczech w XX wieku...09.04.14, Warszawa.
Kult poległych w XX wieku w Polsce i w Niemczech
Prezentacja książki i dyskusja

9.04. 2014, g. 18.00

Niemiecki Instytut Historyczny, Sala Konferencyjna
Aleje Ujazdowskie 39
Warszawa

Z polsko-niemieckim tłumaczeniem symultanicznym

Wstęp wolny

W programie wieczoru

Prezentacja książki
Prof. Peter Reichel przedstawi swoją najnowszą książkę Glanz und Elend deutscher Selbstdarstellung. Nationalsymbole in Reich und Republik (Blaski i cienie niemieckiej samooceny. Symbole narodowe Rzeszy i Republiki).

Dyskusja
Udział wezmą: prof. Peter Reichel i prof. Robert Traba.
Prowadzenie: dr hab. Ruth Leiserowitz

Peter Reichel w swojej ostatniej, wydanej w 2012 roku książce Glanz und Elend deutscher Selbstdarstellung wyjaśnia, że w XXI wieku w dużym stopniu zanikła niemiecka powściągliwość wobec symbolicznych form autoprezentacji. „Wydaje się, ze dopiero dziś Niemcy uwolnili się od uprzedzeń i wątpliwości w tym zakresie“, pisze Peter Reichel spoglądając wstecz. Analizuje m. in. niemiecki kult poległych od czasów Cesarstwa Niemieckiego aż po dzień dzisiejszy. Relacjonuje też dyskusje i spory o pomnikach i miejscach pamięci, rekonstruuje przykładowe debaty.

Robert Traba, który często zajmował się zagadnieniami pamięci kolektywnej w Polsce i w Niemczech, uważa, że „obecność historii w przestrzeni publicznej to palimpsest, czyli nakładające się na siebie warstwy interpretacyjne przeszłości“. Jego zdaniem takie rozumienie historii jest jedyną możliwą drogą opowiadania przeszłości. Materialne ślady przeszłości nie dematerializują się tak po prostu. Jaka była zatem percepcja kontrowersyjnych wydarzeń XX wieku?

Prof. dr Peter Reichel studiował politologię, historię nowożytną i filozofię, habilitował się na Freie Universität Berlin w 1981 roku. W latach 1983-1986 pracował jako profesor w Instytucie Politologii Uniwersytetu w Hamburgu. Od 1986 do 2007 kierował tam katedrą Historycznych Podstaw Polityki. Od 2007 mieszka i pracuje w Berlinie. Prof. Reichel w swojej pracy badawczej koncentruje się na politycznej historii kultury. Jest on uznawany za wybitnego specjalistę historii niemieckiego nazizmu. Opublikował m. in.: Der schöne Schein des Dritten Reiches (1991), 3-tomową analizę polityczno-kulturowego obchodzenia się RFN z nazistowską przeszłością: Politik mit der Erinnerung (1995), Vergangenheitsbewältigung in Deutschland (2001), Erfundene Erinnerung (2004); wydano również jego książki na temat tradycji wolnościowych i ruchów demokratycznych w Niemczech: Schwarz-Rot-Gold (2005), Robert Blum (2007) i ostatnią Glanz und Elend deutscher Selbstdarstellung (2012).

Prof. Robert Traba studiował historię i politologię, habilitował się na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w 2006 roku. W latach 1995–2003 był pracownikiem naukowym NIH w Warszawie, a potem w Instytucie Studiów Politycznych PAN. Od 2006 roku jest dyrektorem Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie i profesorem honorowym Wolnego Uniwersytetu. Ponadto jest współprzewodniczącym Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej. Główne dziedziny zainteresowań badawczych prof. Traby to przemiany kulturowe i pamięć kolektywna, które pod względem topograficznym koncentrują się na historycznym obszarze polsko-niemieckiego pogranicza w XIX i XX wieku – Prusach Wschodnich i Europie Środkowo-Wschodniej. Jego publikacje to m. in.: Historia – przestrzeń dialogu (2006), Przeszłość w teraźniejszości. Polskie spory o historię na początku XXI wieku (2009), My, berlińczycy! Wir Berliner! Historia polsko-niemieckiego sąsiedztwa (2009), a także Wschodniopruskość (2005, edycja niem. 2010). Wspólnie z Hansem Henningiem Hahnem redaguje serię Polsko-niemieckie miejsca pamięci (od 2011).

Organizatorzy: Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie i Goethe-Institut

http://www.goethe.de/ins/pl/war/ver/pl12586999v.htm?wt_nl=war09p l0414 2014-04-06

Aby nie widzieć poniższej reklamy:
zaloguj się jako lektor, jeżeli nie masz konta zarejestruj się.