korepetycje angielski korepetycje niemiecki
Nie jesteś zalogowany.
Nie masz konta?
Goethe-Institut: Książki, o których się mówi, Friedrich Lenger
Goethe-Institut: Książki, o których się mówi

Przedstawiony przez nas wybór nowej niemieckiej beletrystyki i literatury faktu odzwierciedla – za pośrednictwem recenzji z czołowych mediów niemieckojęzycznych – najnowsze trendy i rekomendacje literackie po targach książki. Oto przegląd najnowszej literatury w pigułce!


Friedrich Lenger
Metropolen der Moderne. Eine europäische Stadtgeschichte seit 1850

Ponad połowa ludności świata żyje dziś w miastach, będących formą osiedleńczą, której korzenie tkwią we wczesnej historii Orientu i Europy. Nie istnieje żadna powszechnie akceptowana definicja miasta, ale pojęcie to implikuje scentralizowanie gospodarczych, administracyjnych i kulturalnych funkcji jakiegoś dużego obszaru oraz znaczną gęstość zaludnienia. (…)
Spojrzenie historyczne uświadamia nam, iż „miasto” i „metropolia” są pojęciami opisującymi obiekty dynamiczne, a nie statyczne: miasta mogą „awansować” do roli metropolii, zaś metropolie niejednokrotnie „spadają” do poziomu miast. Potężna niegdyś Lubeka do roku 1669 była wiodącym ośrodkiem Hanzy, a potem – w porównaniu z Hamburgiem i Bremą - stopniowo traciła na znaczeniu. Płynność przechodzenia od miasta do metropolii została podkreślona poprzez użycie obydwu terminów w tytule i podtytule książki. Do zalet pracy Lengera należy między innymi konsekwentne uwzględnianie procesów rozwojowych, jakie zachodziły w środkowo-wschodniej i wschodniej Europie: Charków, Warszawa, Lwów, Petersburg, Moskwa i Odessa to tylko kilka przykładów omawianych miast. Autor zawsze przywiązuje szczególną wagę do tak istotnych dla charakteru metropolii fenomenów, jak przyrost populacji w wyniku imigracji, czy też osiedlanie się mniejszości etnicznych.

http://www.goethe.de/kue/lit/prj/lit/plindex.htm?wt_nl=war34pl11 13 2013-12-08

Aby nie widzieć poniższej reklamy:
zaloguj się jako lektor, jeżeli nie masz konta zarejestruj się.