korepetycje angielski korepetycje niemiecki
Nie jesteś zalogowany.
Nie masz konta?
Goethe-Institut: Wielka Wojna. 100. rocznica, 10-12.2014, Kino Iluzjon w Warszawie.

Goethe-Institut: Wielka Wojna. 100. rocznica
film
październik–grudzień 2014 r.
otwarcie 16.10.2014, godz. 19.00
Kino Iluzjon Filmoteki Narodowej
ul. Narbutta 50a
02-536 Warszawa

Cena biletów: 12–17 zł

Rezerwacje: +48 22 4627260
iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl


W 100. rocznicę wybuchu I wojny światowej Filmoteka Narodowa, Muzeum Historii Polski, Goethe-Institut, Instytut Francuski, Instytut Słowacki, Czeskie Centrum i Austriackie Forum Kultury zjednoczyły siły w przygotowaniu przeglądu filmowego opisującego losy świata targanego przez 4 lata zawieruchą wojenną.

Podczas I wojny światowej po raz pierwszy kamery stale towarzyszyły uczestnikom walk, a zapis filmowy wykorzystywany był przez walczące strony do celów propagandowych. Popyt na wiadomości frontowe wpłynął też na status kina i rozwój gatunków filmowych. Za sprawą wojny kino stało narzędziem wzmacniania ducha patriotycznego, kreowania tożsamości narodowej, wręcz sztuką narodową. Podczas wojny narodziła się również kronika filmowa.

Program zawiera najciekawsze propozycje filmowe zarówno fabularne, jak i dokumentalne wyprodukowane m.in. we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Polsce, a także pokazy nigdy dotąd nie prezentowanych w Polsce filmów dokumentalnych zawierających autentyczne materiały zarejestrowane w czasie wojny a udostępnione przez niemieckie i francuskie archiwa.

16 października, przegląd otworzy seans niemego polskiego filmu - „Szaleńcy“ Leonarda Buczkowskiego z 1928 roku, z muzyką na żywo w wykonaniu orkiestry pod batutą Rafała Rozmusa. Projekcje opatrzone zostaną słowem wstępnym specjalistów – historyków, socjologów, filmoznawców. Przeglądowi towarzyszyć będzie multimedialna wystawa prezentowana w kinie Iluzjon, przedstawiająca unikatowe materiały historyczne przygotowana przez Muzeum Historii Polski.

Organizatorzy:
Filmoteka Narodowa
Muzeum Historii Polski

Partnerzy:
Goethe-Institut
Instytut Francuski
Instytut Słowacki
Czeskie Centrum
Austriackie Forum Kultury

Przy wsparciu:
Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF)

Opieka merytoryczna:
dr. hab. Michał Kopczyński – strona historyczna
prof. Ewa Mazierska – strona filmoznawcza


Kalendarium projekcji:


http://www.goethe.de/ins/pl/war/ver/pl13448021v.htm?wt_nl=war27p l1014 2014-10-16

Aby nie widzieć poniższej reklamy:
zaloguj się jako lektor, jeżeli nie masz konta zarejestruj się.