korepetycje angielski korepetycje niemiecki
Nie jesteś zalogowany.
Nie masz konta?
Goethe-Institut: VIII Międzynarodowy Finał Jugend debattiert international, 17.10.14, Warszawa.
Goethe-Institut:: VIII. Międzynarodowe Finały Konkursu Jugend debattiert international
pod patronatem Władysława Bartoszewskiego
debata
17 października 2014, godz. 11.00–13.15
Centrum Konferencyjne Muranów
duża sala w Muzeum Historii Żydów Polskich
ul. Mordechaja Anielewicza 6,
Warszawa

Temat debaty: Czy partie ekstremistyczne powinny być zakazane?

Po raz ósmy 16 młodych talentów oratorskich z Europy Środkowo-Wschodniej rozpoczyna w Warszawie tydzień finałowych zmagań.

Pochodzą z Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Rosji, Czech, Węgier i Ukrainy. Nie boją się sporów, potrafią wyśmienicie debatować i wiedzą, jak można rzeczowo dyskutować na kontrowersyjne tematy: dwoje najlepszych uczniów z poszczególnych krajów wygrało finały na szczeblu krajowym i bierze teraz udział w Międzynarodowym Finale w Warszawie.

Międzynarodowy Finał Jugend debattiert international jest punktem kulminacyjnym konkursu. Podczas finałowego tygodnia od 13 do 18 października 2014 na zwycięzców finałów krajowych czeka udział w profesjonalnym treningu debatowania, bogaty program ramowy oraz pasjonujące debaty.

Finał
Alexander Rajczewski und Irena Drozd, Finalisten JDI Polen2014 © Jugend debattiert internationalTematy dotykające bardzo różnorodnych zagadnień społecznych są aktualne i istotne dla wszystkich ośmiu krajów uczestniczących. Debata w rundzie kwalifikacyjnej będzie toczyć się wokół kwestii wprowadzenia opłat za studia oraz stosowania nietestowanych leków.

W półfinale, który będzie mieć miejsce 16.10.2014 w Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, zadecyduje trafność argumentów do tematu: Czy pomniki, które nie odpowiadają już zasadniczym wartościom wyznawanym współcześnie, powinny być usuwane z przestrzeni publicznej?

Wreszcie czworo najlepszych spotka się 17 października 2014 w finale Konkursu. W uczciwej debacie wymienią się argumentami za i przeciw w odniesieniu do tematu: Czy partie ekstremistyczne powinny być zakazane?

Polskę reprezentować będą Aleksander Rajczewski z VII LO w Poznaniu oraz Irena Drozd z Polsko-Niemieckiej Szkoły Spotkań i Dialogu im. Willy'ego Brandta w Warszawie.

Debata będzie tłumaczona symultanicznie przez studentów Instytutu Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego pod opieką mgr. Jarosława Sobczaka.

Zapraszamy zarówno do udziału w półfinale jak i w uroczystości finałowej!

Projekt
Jugend debattiert international odbywa się od 2005 r. w szkołach ponadgimnazjalnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Polska i Czechy były krajami, w których przeprowadzano pilotaż. W chwili obecnej konkurs przeprowadzany jest w ośmiu krajach i ma na celu m.in. zwiększenie zainteresowania prawami człowieka oraz ich tłem historycznym. Ponadto projekt chce wzmocnić rolę debaty jako demokratycznego instrumentu rozwiązywania sporów i rozwoju demokracji oraz przyczynić się do porozumienia między młodzieżą z różnych krajów. Aby jednocześnie przyczynić się do polepszenia znajomości języka niemieckiego w poszczególnych krajach i tym samym bilateralnych stosunków kulturalnych, projekt przeprowadzany jest w języku niemieckim.

Organizatorzy
Goethe-Institut, Fundacja „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość“, Fundacja Gemeinnützige Hertie-Stiftung oraz Centralny Wydział Szkolnictwa Zagranicznego

http://www.goethe.de/ins/pl/war/ver/pl13412788v.htm?wt_nl=war27p l1014 2014-10-14

Aby nie widzieć poniższej reklamy:
zaloguj się jako lektor, jeżeli nie masz konta zarejestruj się.