korepetycje angielski korepetycje niemiecki
Nie jesteś zalogowany.
Nie masz konta?
Goethe-Institut: Nestor- niemiecka platforma wiedzy na temat cyfrowej archiwizacji danych.
Goethe-Institut: Nestor: niemiecka platforma wiedzy na temat cyfrowej archiwizacji danych

Ze względu na tak błyskawiczny rozwój technologii konieczna jest systematyczna refleksja na temat długoterminowej archiwizacji danych cyfrowych. Ogólnokrajowa niemiecka platforma Nestor jest bazą fachowej wiedzy z tej dziedziny.
W dziewiątej pieśni Odysei sędziwy Nestor przedstawiany jest jako mędrzec i człowiek o dobrych intencjach; jego porady dla Greków z Troi są przemyślane i pomocne. Platforma Nestor, podobnie jak antyczny bohater, widzi swoją rolę jako kompetentnego doradcy w strategicznych kwestiach, choć powstała ona tysiące lat później.

Rozwinięcie skrótu Nestor to „Network of Expertise in long-term Storage and availability of digital Resources in Germany”. Oznacza to, że Nestor poświęcony jest kwestiom długoterminowej archiwizacji i dostępności danych cyfrowych w Niemczech.

Stowarzyszenie ponad instytucjami

W Niemczech, które są państwem federalnym, nie ma centralnej instytucji zajmującej się długoterminową archiwizacją dziedzictwa kulturowego. W 2003 roku powstał Nestor, projekt sfinansowany przez niemieckie Ministerstwo Edukacji i Nauki. Dzisiaj platforma ta zarządzana jest przez 18 instytucji partnerskich – biblioteki, muzea, archiwa i instytucje badawcze.

„Stworzyliśmy stowarzyszenie mające na celu wymianę doświadczeń i poglądów oraz wspólne rozwiązywanie problemów”, mówi Armin Straube, dyrektor oddziału Nestor przy Niemieckiej Bibliotece Narodowej we Frankfurcie nad Menem. „Nasze działania skupiają się na trzech obszarach: Zrzeszamy instytucje zajmujące się długoterminową archiwizacją danych, dążymy do stworzenia uniwersalnych standardów i edukujemy m.in. bibliotekarzy i archiwistów poprzez szkolenia i warsztaty”.

Ciągłe udoskonalanie strategii

Archiwum filmów Hochschule für Film und Fernsehen (HFF) „Konrad Wolf“ w Poczdamie
Powiększ
Problemów długoterminowej archiwizacji nie da się rozwiązać raz na zawsze. „Największe wyzwanie dla nas stanowi z jednej strony ogromna różnorodność cyfrowych danych, z drugiej zaś – ciągłe zmiany w softwarze, jak i hardwarze”, mówi Armin Straube. Dlatego eksperci śledzą rozwój nowych technologii i wykorzystują je w przechowywaniu danych.

W przypadkach, gdy pojawienie się problemów można przewidzieć – na przykład fakt, że filmów wkrótce nie będzie można już odtworzyć – trzeba podjąć odpowiednie środki. Istnieją dwie podstawowe strategie: migracja, a więc przekonwertowanie starych danych na nowy format, i emulacja, czyli rekonstrukcja oryginalnego software’u i hardware’u.

Platforma Nestor pozwala gromadzić i przetwarzać praktyczne doświadczenia i wyniki badań na temat długoterminowej archiwizacji cyfrowych danych oraz udostępniać je wszystkim, którzy zajmują się tą tematyką. „Póki co nasze informacje, warsztaty i publikacje docierają niestety tylko do niektórych niemieckich instytucji zajmujących się tym problemem. Dążymy do tego, by nasze porady i narzędzia wykorzystywane były w wielu instytucjach na szeroką skalę.”

Międzynarodowe połączenia

Nestor nie tylko zrzesza instytucje niemieckie, jest też częścią inicjatyw międzynarodowych. Ważnym forum wymiany wiedzy jest na przykład projekt APARSEN stworzony przez europejską organizację Alliance for Permanent Access. Jest to stowarzyszenie bibliotek narodowych, archiwów i stowarzyszeń pełniące funkcję organizacji centralnej. Ważną rolę pełni też organizacja Open Planets Foundation. Powstała ona w ramach unijnego projektu i służy udoskonalaniu rozwiązań technicznych w dziedzinie długoterminowej archiwizacji.

„Brytyjska Digital Preservation Coalition (DPC), z którą ściśle współpracujemy, jest dla nas wzorem, przynajmniej jeśli chodzi o zakres podejmowanych działań”, mówi Armin Straube. Mimo że DPC ma znacznie więcej członków, a co za tym idzie więcej środków, to Nestor także nie ma się czego wstydzić. „Między innymi stworzony przez nas proces certyfikacji zdobył uznanie na arenie międzynarodowej”.

Nestor stworzył obszerny katalog kryteriów, które powinno spełniać rzetelne długoterminowe archiwum cyfrowe. „Są to warunki techniczne i instytucjonalne, które muszą zostać spełnione, by zwiększyć prawdopodobieństwo, że dane zapisane w długoterminowym archiwum zostaną zachowane w przyszłości”. Instytucje mogą zlecić kontrolę swojego archiwum pod tym kątem i jeśli spełni ono te kryteria, to zostanie wydany certyfikat Nestor.

Jak głosi mit, Nestor żył trzy razy dłużej niż przeciętny człowiek. To bardzo długi okres. Gdy eksperci z Nestora mówią o archiwizacji „długookresowej”, nie mają na myśli konkretnych liczb. „Byłoby niepoważne, gdybyśmy dawali gwarancję, że konkretne dane będzie można odtworzyć na przykład jeszcze przez 50 lat. My możemy jedynie stworzyć warunki ku temu, by w przyszłości łatwiej było dostosowywać się do coraz to nowych technologii”.





http://www.goethe.de/ins/pl/lp/kul/dup/bib/pl12063501.htm 2014-02-13

Aby nie widzieć poniższej reklamy:
zaloguj się jako lektor, jeżeli nie masz konta zarejestruj się.