korepetycje angielski korepetycje niemiecki
Nie jesteś zalogowany.
Nie masz konta?
Goethe-Institut: Martin Walser Spłoszony koń w ramach cyklu Lesen /le:zən/ znaczy czytać, 9.05.15

Jakub Żulczyk przedstawia: Martin Walser Spłoszony koń

w ramach cyklu Lesen /le:zən/ znaczy czytać

literatura
9.05.2015, godz. 19.30
Bar Prasowy
ul. Marszałkowska 10/16
Warszawa

wstęp wolny

Agnieszka Drotkiewicz rozmawia z Jakubem Żulczykiem o książce Spłoszony koń Martina Walsera. Opublikowana w 1978 roku nowela stała się bestsellerem. Opowiada o spotkaniu dwóch mężczyzn, kolegów szkolnych. Prezentują oni różne postawy życiowe, różne próby radzenia sobie z kryzysem. W 2007 nowela została zekranizowana przez niemieckiego reżysera Rainera Kaufmanna.

„Kiedy kropla deszczu rozbije mi się na skórze, miałbym ochotę wrzeszczeć z zachwytu. Gdy zaglądam w pień drzewa, miałbym ochotę krzyczeć z zamiłowania do chlorofilu. Ale boję się, że zgłupieję, Helmut. Jestem w niebezpieczeństwie, wiem o tym. Chciałbym pozostać wspaniały. Olśniewający. Znakomity. I fajny. Na wskroś fajny. Chciałbym być nierozrywalnym jedwabiem.“
(Martin Walser, Spłoszony koń, przeł. Janusz Sikorski, Czytelnik 1981)

Jakub Żulczyk – pisarz, publicysta i scenarzysta, absolwent dziennikarstwa oraz amerykanistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Opublikował od 2006 książki Zrób mi jakąś krzywdę... czyli wszystkie gry video są o miłości, Radio Armageddon, Instytut, Zmorojewo, Świątynia, TBA oraz Ślepnąć od świateł. Współprowadził program Redakcja Kultury w TVP2 oraz razem z Sokołem autorską audycję „Instytut Prosto“ w Radiu Roxy. Jego powieść Ślepnąć od świateł (2014) była nominowana do Paszportu Polityki.

Martin Walser (ur. 1927), powieściopisarz i dramaturg niemiecki, był związany z Grupą 47, do której należeli między innymi Heinrich Böll, Günter Grass i Ingeborg Bachmann. Jest autorem między innymi książek: Małżeństwo w Philippsburgu, Jednorożec, Półmetek, Śmierć krytyka.

Agnieszka Drotkiewicz, ukończyła stosunki międzykulturowe oraz kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka powieści Paris London Dachau, Dla mnie to samo, Teraz i Nieszpory, a także zbioru Daleko od Wichrowych Wzgórz. Opublikowała trzy tomy rozmów – Głośniej! Rozmowy z pisarkami oraz Teoria trutnia i inne (oba tytuły wspólnie z Anną Dziewit) oraz Jeszcze dzisiaj nie usiadłam i w 2015 Piano rysuje sufit. Przeprowadziła wywiad rzekę z Dorotą Masłowską Dusza światowa. Publikowała m.in. w Lampie, Wysokich Obcasach, Dwutygodniku.



http://www.goethe.de/ins/pl/war/ver/pl14323701v.htm?wt_nl=war16p l0515 2015-05-07

Aby nie widzieć poniższej reklamy:
zaloguj się jako lektor, jeżeli nie masz konta zarejestruj się.