korepetycje angielski korepetycje niemiecki
Nie jesteś zalogowany.
Nie masz konta?
Goethe-Institut: CZAS PRZYSZŁY DOKONANY. Współczesna sztuka z Niemiec, wystawa do 21.04.14, Warszawa
Goethe-Institut:
CZAS PRZYSZŁY DOKONANY. Współczesna sztuka z Niemiec

Wystawa
31.01.-21.04.2014
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2
Warszawa
Wernisaż
31.01.2014, godz.18.00
Dyskusja „Nowa scena artystyczna w Niemczech“
1.02.2014, godz. 12.00
Udział biorą artyści: Antje Majewski, Yorgos Sapountzis, Nasan Tur oraz kuratorka Angelika Stepken
Prowadzenie: Kaja Pawełek

„CZAS PRZYSZŁY DOKONANY. Współczesna sztuka z Niemiec“ to najnowsza wędrująca wystawa przygotowana przez des ifa (Institut für Auslandsbeziehungen/ Instytut Stosunków Międzynarodowych), której premiera odbyła się latem 2013 roku w galerii Frankfurter Kunstverein. Prezentacja w Warszawie otwiera tournee wystawy po świecie. Wystawa prezentuje filmy, fotografie, rzeźby, obiekty, kolaże i malarstwo szesnaściorga artystów, którzy zajmują się wyobrażeniami przyszłości i spekulacjami co do dalszego obrotu dziejów. Tytuł wystawy odnosi się do formy czasownika wyrażającej czynność dokonaną w przyszłości – kiedy będzie już po czymś… Z tego punktu widzenia wystawa każe zapytać: skoro przyszłość można postrzegać już jako zamkniętą przeszłość, to jak możemy jeszcze snuć wizje i spekulacje, a także odchodzić od utartych schematów myślenia?

Możliwość spekulowania, wyrażania własnych zamierzeń, oczekiwań i obaw oraz ich spożytkowania jako pobudki do działań jest spoiwem dla społeczeństw. Dzisiaj jednak przyszłość postrzega się coraz bardziej jako koncepcję krytyczną. Nawet przyszłość nieodległą, przy mimo postępującej cyfryzacji i zwiększonej mobilności, trudno nam antycypować, i nie sposób wypowiadać się o przyszłości z przekonaniem, tak, by ukształtować jeden wspólny pogląd. Na przykład upadek muru berlińskiego w Niemczech i koniec myślenia w kategoriach bloków politycznych pociągnęły za sobą nie tylko globalizację świata ekonomicznego, lecz także zanik wielu europejskich wyobrażeń i myślowych schematów. Jednak przyszłość to również koncepcja emancypacyjna. Zwłaszcza na południowych wybrzeżach Morza Śródziemnego społeczeństwa obywatelskie, napotykając potężne przeszkody, domagają się teraz przyszłości dla siebie i realizują te żądania napotykając potężne przeszkody.

Wystawa ta daje asumpt do refleksji nad obietnicami przyszłości. Czy potrafimy jeszcze dojść do porozumienia w naszych poglądach na temat czasu przyszłego dokonanego? Jakie stanowiska zajmują artyści obcując z tworzywem, formą, imaginacją i narracją? Jakie nowe przemyślenia mają na temat przeszłości? Gdzie upatrują możliwości działania?

Artyści biorący udział w wystawie: Nairy Baghramian, Kerstin Brätsch, Adele Röder i DAS INSTITUT, Mariana Castillo Deball, Dani Gal, Cyprien Gaillard, Annette Kelm, Jutta Koether, Armin Linke, Antje Majewski, Henrik Olesen, Yorgos Sapountzis, Nora Schultz, Nasan Tur, Danh Vo, Clemens von Wedemeyer.

Kuratorzy: Angelika Stepken, Philipp Ziegler

Wystawie towarzyszy opublikowany nakładem Verlag für moderne Kunst dwujęzyczny, niemiecko-angielski katalog z tekstami następujących autorów: Jennifer Allen, Dirk Baecker, John Beeson, Patrizia Dander, Hans-Jürgen Hafner, Kito Nedo, Elke aus dem Moore, Susanne Pfeffer, Bert Rebhandl, Angelika Stepken, Joseph Vogel, Astrid Wege, Adnan Yıldız i Philipp Ziegler.

http://www.goethe.de/ins/pl/war/ver/pl12188424v.htm?wt_nl=war03p l0214 2014-03-10

Aby nie widzieć poniższej reklamy:
zaloguj się jako lektor, jeżeli nie masz konta zarejestruj się.