korepetycje angielski korepetycje niemiecki
Nie jesteś zalogowany.
Nie masz konta?
Goethe-Institut: „Wiersze w metrze“ powracają 1.-31.03.2015, Metro i autobusy w Warszawie
Goethe-Institut: Wiersze w metrze

literatura
1.-31.03.2015
Metro i autobusy w Warszawie
Wiersze w metrze wracają do Warszawy po czteroletniej przerwie.

Pierwowzorem pomysłu umieszczania poezji w metrze jest cykliczny projekt o nazwie Poems on the Underground, który od 1986 roku odbywa się w Londynie. Podobne kampanie prowadzone są lub były także m.in. w Dublinie, Paryżu, Nowym Jorku, Barcelonie, Sztokholmie, Brukseli, Stuttgarcie i Moskwie. Do Warszawy projekt został przeniesiony w 2008 roku z inicjatywy Instytutu Książki i British Council w Warszawie.

Głównym celem inicjatywy jest spopularyzowanie twórczości współczesnych europejskich poetów oraz umożliwienie obcowania z poezją w nieoczywistym miejscu. W piątej edycji projektu znajduje się ponad 60 wierszy, które pochodzą z dwudziestu krajów Europy, od Hiszpanii i Portugalii po Ukrainę, Turcję i Kazachstan. Nie zabraknie też poezji polskiej. Wyboru poetów i wierszy dokonywały poszczególne instytucje kultury zrzeszone w EUNIC Warszawa, Fundacja Wisławy Szymborskiej, kapituła konkursu Europejski Poeta Wolności.
Wiersze prezentowane są w wagonach metra na dwustronnych naklejkach na szybach pociągu, a także na infoscreenach na stacjach metra oraz na ekranach w wagonikach metra i w autobusach.


Poezję z Niemiec w Wierszach w metrze reprezentują trzy trzydziestoparoletnie poetki: Dagmara Kraus, Kerstin Preiwuß, Nadja Küchenmeister.
Zainteresowani znajdą więcej informacji w wirtualnej polsko-niemieckiej antologii poezji „Liryka extra / ausgezeichnet Liryk”

Na stronie internetowej projektu przeprowadzony będzie konkurs haiku dla Warszawy. Poprzednie edycje konkursu cieszyły się ogromnym powodzeniem. (więcej informacji wkrótce)

Organizatorzy
EUNIC Warszawa: Austriackie Forum Kultury, Czeskie Centrum, Duński Instytut Kultury, Instituto Cervantes, Ambasada Irlandii, Ambasada Litwy, Ambasada Malty, Goethe-Institut, Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA), Camões I.P., Rumuński Instytut Kultury, Instytut Słowacki, Ambasada Szwajcarii, Węgierski Instytut Kultury, British Council oraz Włoski Instytut Kultury
oraz
Centrum Kultury Tureckiej – Instytut Yunus Emre, Europejski Poeta Wolności, Fundacja im. Wisławy Szymborskiej, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury, Intermezzo – ukraiński festiwal krótkich form literackich.

Partner
Metro Warszawa

Projekt finansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa

http://www.goethe.de/ins/pl/war/ver/pl14015126v.htm?wt_nl=war08p l0315 2015-03-01

Aby nie widzieć poniższej reklamy:
zaloguj się jako lektor, jeżeli nie masz konta zarejestruj się.