korepetycje angielski korepetycje niemiecki
Nie jesteś zalogowany.
Nie masz konta?
GOETHE-INSTITUT: WIECZÓR FILMOWY „AWARIA“, 13.05.17, Warszawa.

WIECZÓR FILMOWY
„AWARIA“

sob., 13.05.2017
18:00
GOETHE-INSTITUT WARSZAWA
ul. Chmielna 13A
wejście od ul. Chmielnej 11
00-021 Warszawa


Reż. Philip Scheffner

14 września 2012 o godz. 14:56 statek wycieczkowy „Adventure of the Seas“ zgłasza hiszpańskiej służbie ratownictwa morskiego zlokalizowanie uszkodzonej łodzi z uchodźcami z 13 osobami na pokładzie. Z krótkiego filmiku na YouTubie powstał film dokumentalny, w którym jak w lustrze, odbijają się przeszłość, teraźniejszość i przyszłość uchodźców na Morzu Śródziemnym.

Współrzędne 37°28.6'N i 0°3.8'E wyznaczają punkt na Morzu Śródziemnym położonego – w zależności od perspektywy narratora – 38 mil morskich od Kartageny w Hiszpanii albo 100 mil morskich od Oranu w Algierii. Patrząc z tego punktu na morzu, cały świat składa się z wody, nieba i bezkresnego horyzontu. „Morze możliwości” naładowane nadziejami, lękami i marzeniami podróżnych.

Strukturę warstwy dźwiękowej filmu tworzy zapis komunikacji radiowej pomiędzy statkiem wycieczkowym, centralą w porcie w Kartagenie, krążownikiem ratunkowym „Salvamar Mimosa“ oraz helikopterem „Helimer 211“. W warstwie obrazowej przestrzeń filmowa została zredukowana do jednej, nieprzerwanej sekwencji, sklepionej bez cięcia montażowego nad całą długością filmu. Oglądamy krótki klip z YouTuba, który dzisiaj wydaje się oddawać kwintesencję sytuacji na Morzu Śródziemnym. Klatka po klatce, ponton z 13 osobami zamienia się w ikonę obrazów znanych z codziennych serwisów informacyjnych. Jesteśmy zmuszeni do patrzenia.

HAVARIE daje nam czas, a co za tym idzie cenny dar bycia uważnym, unoszenia się z prądem, swobodnego kojarzenia, odczuwania nieprzyjemnych uczuć oraz doświadczania wysiłku jakiego wymaga zajęcie stanowiska.

Philip Scheffner jest artystą wideo, tworzy od 1985 r. Jego długometrażowe, artystyczne filmy dokumentalne The Halfmoon Files, Der Tag des Spatzen oraz Revision otrzymały wiele nagród i zostały bardzo dobrze przyjęte przez międzynarodową krytykę. Scheffner jest również kompozytorem i producentem muzyki elektronicznej.

Wprowadzenie: mgr Aleksander Kmak — kulturoznawca i historyk sztuki, doktorant w Zakładzie Filmu i Kultury Wizualnej Instytutu Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuje się teorią i historią filmu jako elementami namysłu nad obrazem i związanymi z nim praktykami, a zwłaszcza przypadkiem obrazu pornograficznego jako granicznym modelem reprezentacji. Stale współpracuje jako recenzent z magazynem „Szum“, publikował także na portalu obieg.pl.

https://www.goethe.de/ins/pl/pl/ver.cfm?fuseaction=events.detail &event_id=20911993 2017-05-09

Aby nie widzieć poniższej reklamy:
zaloguj się jako lektor, jeżeli nie masz konta zarejestruj się.