korepetycje angielski korepetycje niemiecki
Nie jesteś zalogowany.
Nie masz konta?
GOETHE-INSTITUT: CHRISTA MÜLLER – OGRODNICTWO MIEJSKIE WYKŁAD, 29.06.16, Warszawa.
CHRISTA MÜLLER – OGRODNICTWO MIEJSKIE
WYKŁAD

śr., 29.06.2016
18:00
GOETHE-INSTITUT WARSCHAU
ul. Chmielna 13A
wejście od ul. Chmielnej 11
Warszawa

Miejskie interwencje przejmują przestrzeń publiczną

Christa Müller stawia w swoim wykładzie diagnozę, że w zachodnich metropoliach wykształca się nowe rozumienie miejskości. Pionierską rolę odgrywają powstające ogrody z ich praktyką „zrób to sam“, ich poszukiwaniami przestrzeni natury w miescie, ich odnową relacji wspólnotowych. Wykład dokonuje oceny aktualnej pozycji ogrodnictwa miejskiego i pokazuje społeczne relacje i konteksty, w ramach których ogrodnictwo miejskie może funkcjonować.

Ogrody społeczne, ogrody międzykulturowe, miejskie farmy i ogrody osiedlowe oraz mobilne, miejskie projekty rolnicze sprzyjają nie tylko ekologicznej uprawie warzyw, ale też poszukiwaniom nowych form dobrego życia w wielkich miastach. Aktorzy tego nowego ruchu ogrodnictwa miejskiego wspólnie kształtują oazy natury w centrach miast, animują okolicę, wspólnie jedzą i zwracają się do lokalnych władz jako kompetentni partnerzy w kwestiach planowania przestrzeni miejskiej.

W takich ogrodach powstają także nowe formy aktywności politycznej. W nowych przestrzeniach opartych na wspólnocie i zasadzie „zrób to sam“ można zaobserwować wiele ciekawych zjawisk – powrót do natury, praktyki zorientowane na samowystarczalność, „caring and sharing economy“, udostępnienie planów architektonicznych i schematów instalacji elektrycznej, hakowanie rzeczy i przestrzeni, tworzenie wspólnot gruntowych, ponowne odkrycie wspólnoty – wszystko to pokazuje, że świat postrzegany jest przez młode pokolenie jako (dające się kształtować) miejsce pełne rozmaitości, ale już nie jako miejsce marnotrawienia zasobów.

Christa Müller

Dr Christa Müller studiowała socjologię w Bielefeld, Marburgu i Sewilli. W Hiszpanii, Ameryce Południowej i Westfalii prowadziła badania na temat ruchów rolniczych i procesów modernizacji. Jest prezesem fundacji anstiftung w Monachium, wykłada na różnych uczelniach wyższych, pracuje jako rzeczoznawca, m.in. dla niemieckiego Federalnego Ministerstwa Badań, oraz prowadzi badania na temat zrównoważonego stylu życia i nowych modeli dobrobytu.
W roku 2011 wydała książkę „Urban Gardening. Über die Rückkehr der Gärten in die Stadt“ [Ogrodnictwo miejskie. O powrocie ogrodów do miasta.] nakładem wydawnictwa oekom Verlag i była współkuratorką wystawy „Die Produktive Stadt – Designing for Urban Agriculture“ (Uniwersytet Techniczny w Berlinie i Uniwersytet Techniczny w Monachium). Jej aktualne zainteresowania naukowe obejmują nową kulturę „zrób to sam“ jako formę i sieci produktywności postindustrialnej.
Ponadto w 2013 r. ukazała się książka „Stadt der Commonisten. Neue urbane Räume des Do it yourself“ [Miasto komonistów. Nowe przestrzenie miejskie ruchu „zrób to sam“] (napisana razem z A. Baier i K. Werner). Na 2016 r. planowana jest książka „Die Welt reparieren. Selbermachen und Open Source als Praxis gesellschaftlicher Transformation“ [Naprawić świat. „Zrób to sam“ i otwarte oprogramowanie jako praktyka transformacji społecznych.] Obie książki ukażą się nakładem wydawnictwa transcript Verlag, Bielefeld.

https://www.goethe.de/ins/pl/pl/ver.cfm?fuseaction=events.detail &event_id=20756599 2016-06-21

Aby nie widzieć poniższej reklamy:
zaloguj się jako lektor, jeżeli nie masz konta zarejestruj się.