korepetycje angielski korepetycje niemiecki
Nie jesteś zalogowany.
Nie masz konta?
EDUNEWS.PL: PIĘĆ PROPOZYCJI DLA SZKOŁY (5)


Edukator uczący się
Każdy nauczyciel w polskiej szkole powinien poznać techniki efektywnego uczenia się i nauczania, np. mnemotechniki, zasady sporządzania notatek nielinearnych, ćwiczenia rozwijające umiejętność myślenia syntetycznego i analitycznego, i wykorzystywać je, przekazując uczniom wiedzę.

Najważniejsza kompetencja ucznia
Uczniowie na godzinach wychowawczych już od szkoły podstawowej powinni poznawać metody efektywnej nauki. Nauczyć się, jak się uczyć, to jedna z najważniejszych kompetencji, z których skorzystają w dorosłym życiu. Zróżnicowane i nie monotonne lekcje sprawią, że przyswajanie wiedzy stanie się łatwiejsze, przyjemniejsze.

Wyszukiwanie i przetwarzanie informacji
Nauczyciele (zwłaszcza humaniści) powinni nauczyć się technik wyszukiwania informacji w sieci oraz szybkiego czytania i czytania selektywnego. Swoją wiedzę na ten temat powinni przekazywać uczniom na lekcjach swojego przedmiotu i na godzinach wychowawczych. Czytanie stałoby się dla uczniów łatwiejsze, przyjemniejsze, mniej czasochłonne.

Rozbudzanie kreatywności
W polskich szkołach nauczyciele wszystkich przedmiotów powinni być przeszkoleni, jak rozbudzać u uczniów kreatywność. Zajęcia na ten temat należałoby prowadzić dla uczniów.

Asertywni uczniowie
W polskiej szkole nauczyciele powinni uczyć wychowanków, jak być asertywnym, np. w grupie rówieśniczej, aby przeciwstawić się zachowaniom agresywnym. Zasady asertywności powinny funkcjonować w życiu szkoły na co dzień.

Zachęcamy do nadsyłania kolejnych propozycji, które Państwa zdaniem przyczyniłyby się do tworzenia bardziej nowoczesnej i skutecznej edukacji w polskich szkołach. Zastanówmy się wspólnie, jakich zmian potrzebuje polska szkoła. Prosimy o przesyłanie swoich propozycji na adres kontakt@edunews.plTen adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć


więcej:

http://www.edunews.pl/index.php?option=com_content&task=view&id= 890&Itemid=1 2009-11-09

Aby nie widzieć poniższej reklamy:
zaloguj się jako lektor, jeżeli nie masz konta zarejestruj się.