korepetycje angielski korepetycje niemiecki
Nie jesteś zalogowany.
Nie masz konta?
EDUNEWS.PL: INTERNET PRZYSZŁOŚCI CORAZ BLIŻEJ


W prace są zaangażowane m.in. Instytut Łączności, Politechniki: Warszawska, Poznańska, Śląska i Gdańska, Akademia Górniczo Hutnicza, Instytut Informatyki Teoretycznej i Stosowanej PAN z Gliwic, Poznańskie Centrum Komputerowo-Sieciowe. Na realizację badań "Inżynieria Internetu Przyszłości" otrzymały prawie 40 mln złotych z programu operacyjnego "Innowacyjna gospodarka".

"Konieczność prac nad Internetem Przyszłości wynika z tego, że infrastruktura telekomunikacyjna osiągnęła pewną barierę." - tłumaczy prof. Wojciech Burakowski z Politechniki Warszawskiej, lider projektu. Jego zdaniem nie można kontynuować rozwoju internetu w takiej postaci jak teraz. Chodzi głównie o zasady przekazu informacji w sieci, a zwłaszcza o protokół IP. Współczesny system przesyłania danych ma wiele wad: przede wszystkim brak bezpieczeństwa informacji, zawodność infrastruktury, a szczególnie niemożność zapewnienia w prosty sposób dobrej jakości przekazu (szczególnie w czasie bieżącym). Wprowadzenie nowszych protokołów IP też nie rozwiązuje problemu jakości i bezpieczeństwa przesyłanych informacji i tu pojawia konieczność poszukiwania nowych rozwiązań.

Internet Przyszłości znany jest w Europie i na świecie od co najmniej trzech lat. Prace nad nim stanowią jeden z priorytetów Unii Europejskiej w dziedzinie badań. Wdrożenie Internetu Przyszłości ma się rozpocząć po roku 2015.

Dzięki Internetowi Przyszłości realna może się stać tzw. "wszechobecność internetu", czyli jego obecność w praktycznie wszystkich sferach życia ludzkiego. Mogą powstać m.in. inteligentne systemy transportowe, czyli nastąpi połączenie samochodów z siecią, aby lepiej kontrolować ruch drogowy i otoczenie pojazdu. Może rozwinąć się e-zdrowie, czyli system zdalnej kontroli procesów w organizmie pacjenta, który usprawni i obniży koszty służby zdrowia. Będziemy mieć do czynienia z "internetem rzeczy" i sieciami domowymi, a więc z połączeniem różnych urządzeń domowych (pralki, lodówki, telewizora, radia, itp.) w jedną sieć. Może powstać trójwymiarowy internet i wysokiej jakości kino cyfrowe.

"W przyszłości korzystanie z internetu będzie wyglądało zupełnie inaczej." – przewiduje prof. Burakowski. "Podłączeni do internetu będą wszyscy. Internet wejdzie w niemal wszystkie obszary działalności człowieka: nauczanie, zdrowie, kontakty społecznościowe, sieci domowe. Każdy człowiek i każde urządzenie będzie miało swój adres internetowy".

Internet Przyszłości prawdopodobnie zmieni także edukację szkolną i wyższą – jeszcze łatwiej będziemy się komunikować w sieci, powstaną nowe możliwości współpracy osób pracujących w oddalonych od siebie miejscach, pojawią się znacznie większe możliwości rozwoju e-learningu, w większym stopniu korzystać będziemy z wirtualnych światów, aby w nich zdobywać wiedzę i umiejętności.

Więcej informacji na temat Internetu przyszłości można znaleźć w Europejskim Portalu Internetu Przyszłości.

(Źródło: PAP Nauka w Polsce, opr. red.)

więcej na:

http://www.edunews.pl/index.php?option=com_content&task=view&id= 1022&Itemid=1 2010-03-14

Aby nie widzieć poniższej reklamy:
zaloguj się jako lektor, jeżeli nie masz konta zarejestruj się.