korepetycje angielski korepetycje niemiecki
Nie jesteś zalogowany.
Nie masz konta?
Dobra szkoła językowa, czyli jaka?


Dobra szkoła językowa, czyli jaka?

Nowy rok szkolny już się rozpoczął. Wraz z nim dzieci, młodzież, ale także dorośli zapisują się na dodatkowe zajęcia nauki języków obcych w jednej z kilku tysięcy placówek w Polsce. Jak co roku pojawia się zatem pytanie, którą szkołę wybrać? Gdzie się uczyć, aby naprawdę się nauczyć? Szukając dobrej szkoły warto zwrócić uwagę, czy posiada ona znak jakości przyznany po przeprowadzeniu szczegółowej inspekcji przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych PASE.

Jak wynika z badań CBOS „Polacy o swoich wyjazdach zagranicznych i znajomości języków obcych” przeprowadzonych w 2009 roku, zaledwie 46 procent Polaków potrafi porozumieć się
w języku obcym. Odsetek osób posiadających tę umiejętność powoli wzrasta i od roku 1997 zwiększył się o 9 punktów, choć i tak jest jednym z najniższych w Europie. Nadal ponad połowa Polaków nie zna żadnego języka obcego na tyle, aby mogła się bez kłopotu porozumieć. Tymczasem w Unii Europejskiej blisko 60 procent osób zna przynajmniej jeden język.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku, po wejściu Polski do Unii Europejskiej powstało wiele niepublicznych placówek oferujących naukę różnych, czasem bardzo egzotycznych, języków.
W parze z wysoką ceną szkoleń proponowanych przez część z nich nie zawsze jednak idzie jakość. W wyborze rzetelnej szkoły może pomóc posiadanie przez nią certyfikatu jakości wydanego przez niezależne gremium. W Polsce taką organizacją jest Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Jakości
w Nauczaniu Języków Obcych PASE, będące członkiem stowarzyszenia EAQUALS europejskiej organizacji zajmującej się promowaniem jakości w nauczaniu języków obcych. Uzyskanie rekomendacji, czyli znaku jakości PASE, oznacza, że szkoła została poddana audytowi przeprowadzonemu przez obiektywnych inspektorów językowych, którzy pozytywnie ocenili prowadzone zajęcia, kwalifikacje lektorów, jakość zarządzania i dobór materiałów dydaktycznych.

Czym się kierować?

Bardzo często decydującym kryterium wyboru jest cena kursu. Często się jednak okazuje, że szkoły oferujące najtańsze kursy, są nierzetelne.
- Nie da się zorganizować dobrego kursu za kilkaset złotych. Zarówno materiały dydaktyczne jak
i dobrzy lektorzy kosztują. Dlatego należy zwrócić uwagę przede wszystkim na wartość merytoryczną szkoleń – radzi Katarzyna Płaza, kierownik Biura Zarządu PASE. - Udając się po szczegółowe informacje do wybranej szkoły, warto zapytać o możliwość korzystania
z biblioteki, dostępu do komputera i sprzętów multimedialnych oraz możliwość dodatkowych, indywidualnych konsultacji z nauczycielem – dodaje Płaza.

Każdy, kto chce zapisać się na kurs językowy najpierw zdobywa informacje na jego temat. Najczęstszym źródłem pozyskiwania opinii są znajomi, którzy wymieniają się swoimi uwagami. Innym źródłem informacji o szkole są jej reklamy, ponieważ jednak niektóre firmy wprowadzają słuchaczy w błąd podając w reklamach inne dane niż rzeczywiste – lepiej samemu upewnić się, jak długi będzie kurs, ile minut trwa godzina lekcyjna oraz jak liczna będzie grupa. Osoby, które chcą poprawić wymowę powinny wybrać grupy z jak najmniejszą liczbą słuchaczy lub zajęcia z native speakerem. Jeśli ktoś chce podszkolić się w gramatyce oraz pisaniu, na liczebność nie musi zwracać aż takiej uwagi, ponieważ w tym wypadku istotna jest duża liczba ćwiczeń.

Wiele placówek chce się wyróżnić spośród rzeszy szkół językowych i dobrowolnie poddaje się kontroli. Posiadanie przez szkołę językową rekomendacji Stowarzyszenia PASE nie tylko znacząco podnosi jej prestiż, ale przede wszystkim daje jej klientom gwarancję, że jakość nauczania została i nadal zostaje dokładnie sprawdzona przez niezależnych specjalistów.
Rekomendacja Stowarzyszenia PASE przyznawana jest na trzy lata i po upływie tego okresu szkoła chcąca nadal posługiwać się znakiem jakości musi przejść kolejną inspekcję, co motywuje do utrzymywania wysokiego poziomu świadczonych usług.

Bardzo ważnym czynnikiem ułatwiającym naukę jest dobry lektor, który wytłumaczy skomplikowane zawiłości językowe. Powinien on mieć wykształcenie filologiczne lub lingwistyczne z przygotowaniem pedagogicznym oraz ukończone dodatkowe kursy, dzięki którym pozna specyfikę nauczania w szkole.

- Inspektorzy PASE oprócz audytów na zajęciach, przeprowadzają także spotkania z uczniami pozwalające uzyskać informacje bardziej wiarygodne od tradycyjnych ankiet – mówi Katarzyna Płaza. - Podczas nich słuchacze dzielą się wątpliwościami, zwracają uwagę na nieprawidłowości lub chwalą szkołę i swojego lektora. Również nauczyciele w każdej chwili mogą zostać poproszeni o sprawozdanie z pracy, postępów uczniów, tempa przerabianego materiału i wykorzystywanych technik pedagogicznych. Dla dobra słuchaczy w szkołach zrzeszonych w PASE duży nacisk kładzie się właśnie na kompetencje nauczycieli – dodaje przedstawicielka Stowarzyszenia na Rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych.

Sprawdzajmy efekty nauki

Po zapisaniu się na wybrany kurs należy zmierzyć jego efektywność. Najważniejszym świadectwem poziomu i jakości szkoły będą odczucia samych uczniów. Jeżeli na zajęcia uczęszcza dziecko, powinniśmy jak najczęściej pytać je o to, czy lekcje, w których bierze udział, sprawiają mu przyjemność, czy omawiane na nich tematy są ciekawe i zrozumiałe. Słuchacz nie może bać się lektora, powinien zawsze mieć możliwość zadania pytania i być pewnym, że jego pytanie nie pozostanie bez odpowiedzi. Warto również zwrócić uwagę na odpowiednio dobrane podręczniki
i dodatkowe materiały do nauki, którymi najczęściej są płyty DVD czy nagrania MP3. Systematyczna praca między zajęciami i powtarzanie nowych zagadnień w domu ułatwia zapamiętywanie zwrotów czy słówek i jest niezwykle ważne dla skutecznej nauki języków.

Dodatkowe problemy przez VAT

Bardzo prawdopodobne jest, że ostatnia propozycja rządu dotycząca obłożenia 22-procentową stawką podatku VAT kursów językowych będzie miała wpływ na obniżenie poziomu prywatnego kształcenia językowego. Szkoły będą starały się zamortyzować podwyżkę cen kursów np. zwiększając liczebność grup czy obniżając wynagrodzenie lektorom. Najlepsi nauczyciele nie będą jednak chcieli zgodzić się na takie zmiany, co potwierdza Jacek Członkowski, prezes Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych.

- W wielu szkołach zatrudnieni są native speakerzy z Wielkiej Brytanii i jako specjaliści nie będą chcieli pracować za niższe stawki niż obecnie. Tym samym wiele szkół będzie zmuszonych do zatrudnienia gorszych nauczycieli, a to przełoży się na spadek jakości nauczania. W szkołach posiadających certyfikat PASE taka sytuacja nie może mieć miejsca. Jeżeli placówka co roku nie spełnia surowych wymagań, zostaje pozbawiona tego wyróżnienia – mówi Jacek Członkowski.

Wybierając szkołę językową kierujmy się własnymi potrzebami, zwracając jednocześnie uwagę, czy posiada ona potwierdzenie wysokiej jakości kształcenia. Wszystkie niepubliczne punkty kształcenia, którym zależy na tym, aby rzeczywiście nauczyć słuchaczy języka zazwyczaj posiadają dodatkowe, nieobowiązkowe certyfikaty lub dyplomy. Warto również zapisać się na kurs językowy jeszcze tej jesieni, bowiem w przypadku wprowadzenia przez rząd 22-procentowej stawki VAT na kursy językowe, od nowego roku kalendarzowego znacznie wzrosną ceny szkoleń językowych.


2010-09-18

Aby nie widzieć poniższej reklamy:
zaloguj się jako lektor, jeżeli nie masz konta zarejestruj się.