korepetycje angielski korepetycje niemiecki
Nie jesteś zalogowany.
Nie masz konta?

Goethe-Institut: BAUHAUS W SZKOLNICTWIE AKADEMICKIM. SPADKOBIERCY BAUHAUSU (artykuł).

BAUHAUS W SZKOLNICTWIE AKADEMICKIM
SPADKOBIERCY BAUHAUSU


Założenia Bauhausu wpłynęły nie tylko na wzornictwo i architekturę – wpłynęły również na metody nauczania. Na Uniwersytecie Bauhausu w Weimarze do dziś wykłada się zgodnie z maksymami założycieli tej uczelni. Większość pozostałych uczelni kontynuujących bauhausowską tradycję już nie działa.

Wolfgang Mulke

Po drodze do swojego biura w jednym z budyków Uniwersytetu Bauhausu (Bauhaus-Universität) Hagen Höllering przecina plac, na którym studenci cieszą się ostatnimi ciepłymi promieniami jesiennego słońca. Hagen Höllering jest architektem i pracownikiem naukowym w Institut für Darstellungsmethodik (Instytucie Metodyki Obrazowania). Uczelnia do dziś dochowuje wierności tradycji Bauhausu, szkoły wzornictwa, która w latach dwudziestych na nowo zdefiniowała podstawy sztuki i architektury. „Pielęgnujemy szerokie i interdyscyplinarne spojrzenie na świat i szukamy adekwatnej reakcji na aktualne zjawiska w sztuce, architekturze, urbanistyce i w mediach“, tłumaczy Höllering, który również jest absolwentem weimarskiej uczelni. Przetrwały nie tyle konkretne tematy, które zajmowały pierwszą generację twórców związanych z Bauhausem, ile sam duch grupy. „Interesuje nas przede wszystkim krytyczne spojrzenie na wyzwania współczesności“, mówi naukowiec.

Choć ta deklaracja brzmi dość ogólnikowo, szybko znajduje się przykład na jej zilustrowanie. Jens Richter z firmy PolyCare z entuzjazmem opowiada o swojej współpracy z Uniwersytetem Bauhausu. Założyciele firmy wraz ze specjalistami z uniwersytetu stworzyli swój najważniejszy produkt – łatwy do zbudowania dom z cegieł wytwarzanych z pustynnego piasku. To, co na pierwszy rzut oka wygląda jak wielkie klocki Lego, jest rozwiązaniem innowacyjnym, ponieważ pustynny piasek uznawano do tej pory za nieprzydatny w roli materiału budowlanego.

„To rozwiązanie pomoże przyczynić się do odbudowy regionów dotkniętych wojną lub innymi katastrofami oraz do poprawy sytuacji ludności żyjącej w slumsach“, wyjaśnia Richter. Rząd Namibii chce zbudować według tej metody schronisko dla najbiedniejszych liczące 25 000 miejsc noclegowych. Rozwiązanie inteligentne, funkcjonalne, niedrogie i społeczne – dom z pustynnego piasku zachwyciłby bez wątpienia również założyciela Bauhausu architekta Waltera Gropiusa.


Czytaj cały artykuł:

https://www.goethe.de/en/uun/auf/lit/uss.html